Kripto Haber

Fireblocks ‘Beyaz Listeler’ Aave’nin Kurumsal DeFi İlk Çıkışı için 30 Ticaret Firması

Geleneksel piyasalardaki sıfır faiz ortamında, bankaların merkezi olmayan finansta (DeFi) veya en azından uyumlu bir şekilde katılabilecekleri bir versiyonunda yeni bir arkadaşı olabilir.

Kurum dostu DeFi girişimi Aave Arc’ın sunduğu şey budur ve şu anda kripto para saklama şirketi Fireblocks’un ve ayrıca 30 lisanslı ticaret firmasından oluşan bir “beyaz liste”nin yardımıyla resmi olarak başlatılmıştır.

DeFi’de gerçekleşen kripto para ödünç verme ve ödünç alma işlemi normalde tamamen takma adla yapılır; kullanıcılar, uzun sayı ve harf dizilerinden başka bir şey tarafından bilinmez. Bu, bir ticaretin karşı taraflarının bir müşterinizi tanıyın (KYC) süreci tarafından açıkça tanımlandığı geleneksel finansın çalışma şekliyle taban tabana zıttır.

Bu nedenle, toplam kilitli değeri 250 milyar doların üzerinde olan günümüzün DeFi pazarı, yukarıda belirtilen KYC ve kara para aklamayla mücadele (AML) gereklilikleri nedeniyle kurumlar tarafından büyük ölçüde kullanılmadı. Bazı tahminlere göre, DeFi’ye kurumsal erişimin sağlanması, önümüzdeki yarım on yılda trilyon dolarlık bir fırsatın kapısını açabilir.

Çok taraflı hesaplama (MPC) uzmanı Fireblocks tarafından onaylanan 30 lisanslı finans kuruluşu arasında Anubi Capital, Bluefire Capital (Galaxy Digital tarafından satın alındı), Canvas Digital, Celsius, CoinShares, GSR, Hidden Road, Ribbit Capital, Covario ve Wintermute yer alıyor .

Paralel evren

Düzenlenmiş kuruluşlar göz önünde bulundurularak izinli DeFi havuzlarının oluşturulması geçen yılın Eylül ayında önerildi. Bununla birlikte, Aave CEO’su Stani Kulechov’a göre, Aave Arc “daha çok gerçek bir yeni protokol haline gelen bir deney” olarak başladı.

İleriye bakıldığında Kulechov, izin verilen ve izin verilmeyen DeFi’nin büyük olasılıkla paralel olarak var olacağını tahmin ediyor.

Bir röportajda Kulechov, “DeFi’deki ticaret tesisleri gibi, yalnızca likiditeyi yoğunlaştırmak istedikleri veya başka faydaları olduğu için özel olan izinli pazarlar bile görebiliriz” dedi ve Aave’ye “muazzam” bir ilgi olduğunu ekledi. Bankalar da dahil olmak üzere kurumlardan ark.

Kulechov, “Bu finansal kurumlar hakkında büyüleyici olan şey, ne kadar çeşitli olduklarıdır” dedi. “Kriptoya katılan finansal kurumlar var, getiri elde etmek için nakit rezervlerini Aave Arc piyasasına park etmek isteyen hedge fonlar gibi finansal kurumlar var. ”

İzin verilen havuzlar

Mevcut haliyle, Fireblocks, DeFi’yi beklediğiniz şekilde (izinsiz havuzlar) kullanan yaklaşık 250 müşteriye sahiptir ve bunlar, saklama teknolojisi firmasının cüzdan bağlantısı veya tarayıcı uzantısı aracılığıyla yapılır. Fireblocks CEO’su Michael Shaulov, Aave Arc’a gelince, izin verilen DeFi havuzlarında ticaret yapan beyaz listeye alınmış kurumlar hakkındaki herhangi bir bilginin yalnızca Fireblocks tarafından bilindiğini ve Aave ve ilgili firmalar tarafından bilinmediğini belirtti.

Bir röportajda Shaulov, “Bu, bugünkü durumdan çok farklı değil çünkü cüzdanımızı kullanıyorlar, bu yüzden bu bilgiler bizim tarafımızdan biliniyor” dedi. “Ama bunun yanında anonimler. Sağlanan tek şey, hepsinin KYC’den geçtiği gerçeğidir. ”

Shaulov, Aave’nin geliştirdiği makineleri kullanarak, kurumların hepsinin AML taramasından geçtiği beyaz listeye alınmış havuzlar oluşturmak için bariz bir fırsat olduğunu ve böylece DeFi’yi düzenlenmiş kuruluşlar için lezzetli hale getirdiğini söyledi.

“İzinsiz bir havuz kullanıyorsanız ve ABD’liyseniz, havuzun diğer tarafında ticaret yaptığınız kişinin örneğin İranlı bir varlık olmadığını nasıl kanıtlayabilirsiniz?” dedi Shaulov bir röportajda.

DeFi sonsuza kadar

İzin verilen havuzların tüm DeFi ilkesine aykırı olduğu fikri, Shaulov ve Kulechov’a zaman zaman sorulan bir sorudur.

“Basit cevap, öyle olması,” dedi Shaulov. “Ancak endüstrinin 18 ila 24 aylık bir ufukta farklı bir duruma gelmesi için gerekli bir adım veya aşırı düzeltme. Sırada, bir KYC jetonunuz veya zincir üstü KYC’niz olan bir tür yumuşak KYC olacak. Ancak oraya ulaşmak için biraz daha agresif bir yaklaşım benimsememiz gerekiyor. ”

Aave’den Kulechov, Web 3 ve DeFi’yi dünya okyanuslarına benzetti. Altyapı yazılımı, özellikle kimsenin mülkiyetinde olmayan ve herkesin seyahat edebileceği uluslararası sular gibidir, dedi. Ama önce bir limana gidiyorsunuz, sonra regülasyona adım atıyorsunuz ve finans kurumları o okyanusun limanlarıdır” dedi.

“Bence bu ağlar – Ethereum, Polygon, Avalanche gibi halka açık blok zincirler – merkezi olmadığı sürece DeFi sonsuza kadar izinsiz ve herkes için erişilebilir olacak” dedi Kulechov.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.