Kripto Bilgi

Fitch, Bitcoin Tahvil İhracından Haftalar Önce El Salvador’u ‘CCC’ye Düşürdü

Derecelendirme kuruluşu Fitch, El Salvador’un uzun vadeli döviz ihraççı temerrüt notunu (IDR) ülke bitcoin tahvilini ihraç etmeye başlamadan haftalar önce ‘B-‘den ‘CCC’ye düşürdü .

  • Not düşürme, “artan güven için kısa vadeliden kaynaklanan yüksek kapsam, sınırlı risk”i yansıtıyor Fitch Çarşamba günü yayınladığı bir raporda, yerel piyasa finansmanı, ek çok taraflı finansmana belirsiz erişim ve yüksek borçlanma maliyetleri nedeniyle dış piyasa finansmanı” dedi.

  • Fitch, Güney Amerika ülkesinin 2023’te yaklaşık 1,2 milyar dolarlık dış borç amortismanı ile karşı karşıya olduğunu ve 800 milyon doların Ocak ayında ödenmesi gerektiğini kaydetti. Fitch ayrıca ülkenin 2022’de 1,2 milyar dolarlık bir finansman açığıyla karşı karşıya olduğunu ve bunun 2023’te 2,5 milyar dolara çıkacağını söyledi.

  • “ Derecelendirme kuruluşu, bir IMF programını çevreleyen şüpheler ve “bitcoin destekli tahvil” ihraç etme kapasitesi göz önüne alındığında, ek çok taraflı finansman gibi diğer dış finansman kaynaklarını çevreleyen belirsizliğin olduğunu söyledi.

  • El Salvador’un bitcoin cinsinden Volkan Tahvilleri, El Salvador’un ödenmemiş devlet tahvillerindeki %13’lük gösterge 10 yıllık getiriye kıyasla %6,5 kupon sunuyor.

  • Analistler daha önce CoinDesk’e tahvillerin, Nayib Bukele hükümetinin finansal sağduyusuna olan güvenin bir ifadesi olmaktan ziyade, bitcoin üzerinde etkili bir şekilde dev olduğunu söyledi.

  • “Bu bitcoin destekli tahvili satın alan herkes, kripto para birimine çok büyük bir şekilde bahis yapıyor ve şu anda El Salvador’un çok fazla karşı karşıya olduğuna işaret eden kredi piyasasını görmezden geliyor. ADM Investor Services International (ADMISI) baş ekonomisti ve küresel stratejisti Marc Ostwald daha önce CoinDesk’e verdiği demeçte, sıkıntılı bir borç durumu” dedi.

  • Aynı zamanda tahvili geliştiren şirket Blockstream’in kurucusu Samson Mow gibi tahvil programının savunucuları, bitcoin’in bir Devlet borç piyasasını ortadan kaldırmanın ve El Salvador’a daha ucuz sermayeye erişim sağlamanın yolu.

  • Maliye bakanına göre, El Salvador’un bitcoin tahvil programının 15 Mart’a kadar uygulanması bekleniyor.

  • Moody’s, El Salvador’un bitcoin ihalesini yasal olarak benimsemesini gerekçe göstererek, ülkenin yabancı para birimi ihraççısı ve kıdemli teminatsız notunu geçen yılın Temmuz ayında B3’ten Caa1’e düşürdü.

  • Bukele daha önce rengarenk bir tweet atarak derecelendirme kuruluşlarının görüşleri hakkında yorum yapmadığını ve ülkenin adını göğüs olarak ‘El Hodlador’ olarak değiştirdiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.