BitcoinKripto Haber

Gerçekleştirilen Sözleşmelerde Üst Sınıra Ulaşmanın Anında Tehlikede Olan İlk Bitcoin ETF

İlk bitcoin (BTC) vadeli işlem destekli borsa yatırım fonu (ETF), ProShares’in BITO’sunun halihazırda mevcut Chicago Ticaret Borsası (CME) kuralları altında tutmasına izin verilen vadeli işlem sözleşmelerinin sayısındaki bir sınırı ihlal etme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildiriliyor. .

Bloomberg verilerine göre BITO, Ekim ayında sona erecek yaklaşık 1.900 bitcoin vadeli işlem sözleşmesine zaten sahip. Bloomberg Perşembe günü, BITO’nun yalnızca iki tam gün boyunca yayında olduğunu bildirdiğine göre , sayı CME’nin tek bir varlığın 2.000’den fazla ön aylık vadeli işlem sözleşmesine sahip olamayacağına ilişkin mevcut kuralına yakın . 

Limiti aşmak için ETF’nin, sahip olduğu Ekim sözleşmelerine ek olarak Kasım ayında sona erecek vadeli işlem sözleşmeleri almaya başladığı ve şimdiye kadar biriktirdiği 1.400 Kasım sözleşmesiyle başladığı bildiriliyor. Bununla birlikte, mevcut hızda, fon, rapora göre, yakında CME’nin gelecek ay sözleşmeleri için 5.000 sözleşmelik elde tutma sınırına da ulaşabilir.

Ve CME, Kasım ayından itibaren limitleri 4.000 ön-ay sözleşmesine çıkaracağını zaten söylese de, buna zaten yönetimi altında 1 milyar ABD Dolarından fazla olan BITO tarafından da yakında ulaşılması muhtemeldir.

ProShares’in ETF’sinin karşılaştığı önemli bir sorun, vadeli işlem sözleşmelerinin, vadelerine ne kadar yakınsa spot fiyatlara göre daha yüksek bir primle işlem yapma eğiliminde olmalarıdır – vadeli işlem piyasasında contango olarak bilinen bir olgu.

Bu nedenle, daha uzun vadeli sözleşmeler satın alarak maksimum limitleri aşmayı seçmek, ETF’nin bitcoin maruziyetini spot fiyatından giderek daha yüksek fiyatlarla alması gerektiği anlamına gelecektir. Bu, sözleşmeler sona erdiğinde devredildiğinde, sonunda ETF yatırımcıları tarafından daha düşük getiriler şeklinde ödenecek olan yüksek maliyetlere neden olabilir.

Bloomberg’in kendi ETF uzmanı Eric Balchunas’a göre, piyasaya sürülecek ilk ETF üzerindeki baskının bir kısmı, önümüzdeki birkaç gün ve hafta içinde piyasaya çıkan rakip ETF’ler tarafından hafifletilebilir. Ancak, BITO’nun elde ettiği ilk hamle avantajına meydan okumak hala zor olacak, dedi.

Balchunas, “BITO’daki benzeri görülmemiş erken hacim, likidite ve varlıklar daha fazla likidite ve varlık haline geldiğinden, onu yokuş aşağı yuvarlanan bir kartopu gibi yapıyor” dedi ve diğer ETF’lerin kısa sürede BITO’dan önemli miktarda hacim çalmasının “neredeyse imkansız” olacağını da sözlerine ekledi. veya orta vadeli.

ETF’nin tavana tırmanma olasılığı hakkında yorum yapan bazıları, vadeli ETF’nin aşırı popülaritesinin sonunda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) “fiziksel” destekli bir spot bitcoin’in piyasaya sürülmesine izin vermesi için baskı yapabileceğini iddia etti . 

Bu senaryo, kripto hedge fonu Three Arrows Capital CEO’su Zhu Su tarafından önerildi ve bunun ETF’nin “komik bir prime” yükselmesine yol açabileceğini ve SEC’in “halkın öfkesi nedeniyle bir spot ETF’yi onaylamasına” yol açabileceğini söyledi. 

Bir tweet’te, elektronik piyasa yapıcısı B2C2’nin kurucusu Max Boonen’den, takas kurumlarının 4.000’den fazla ön ay sözleşmesine sahip tek bir kuruluşla rahat olacağının “şüpheli” olduğunu söyleyen bir yorum da paylaştı .

Boonen, “BITO kesinlikle olacağı gibi 4k [sözleşmeleri] aştığında ne olur?” diye sordu.

Benzer bir fikir Eric Balchunas tarafından da önerildi ve Bloomberg raporunda BITO’nun tutmasına izin verilen vadeli işlem sözleşmelerinin sınırlarına ulaşmasının SEC’e spot tabanlı bir bitcoin ETF’ye izin vermesi için baskı yapabileceğini söyledi. 

Kıdemli ETF analisti, “Bu kesinlikle BITO’yu yavaşlatmada ve vadeli işlem talebi için bir tahliye vanası sağlamada işe yarayacaktır” dedi.

Bu arada, SEC tarafından onaylanacak ikinci bitcoin ETF’si, BTF koduna sahip Valkyrie Bitcoin Strategy ETF’nin 22 Ekim’de piyasada yayınlanması planlanıyor. BTF ayrıca CME’de işlem gören bitcoin vadeli işlem sözleşmeleriyle desteklenecek. “fiziksel” bitcoinlerden daha fazla. 

BTF , piyasa 09:30 ET’de (13:30 UTC) açıldığında Nasdaq borsasında canlı yayına geçmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.