Kripto Bilgi

Göğüs Coins Psikolojisi, Gerçek Yatırımcılardan

Herkes bir şeye inanmak ister. Hevesli kripto yatırımcılarına ve tabii ki Twitter’a göre paranın sözde geleceği olan memlere girin.

“Meme” terimi, Richard Dawkins’in 1976 tarihli “The Selfish Repertuar” adlı kitabından gelir. ” Dawkins’in tanımladığı bir genetik göğüs, Darwinist doğal seleksiyonla kendini kopyalayan ve türler boyunca çoğalan bir yinedir. Kültürel göğüs de aynı şekilde bir kültürde daha hızlı yayılan bir davranış veya düşüncedir. Ben sizinle bir fıkra paylaşsam ve siz arkadaşlarınızla paylaşırsanız, fıkra toplu düzeyde bilinene kadar bir dalga etkisi yaratırız, türü sonsuza kadar değiştiririz.

Ve bu şaka değiştirilebilir bir değere eklendiğinde, teorik olarak gerçek bir para birimi haline gelebilir.

Bu makale ilk olarak CoinDesk’in kripto, dijital varlıklar ve finansın geleceğini tanımlayan haftalık bülteni Crypto for Advisors’da yayınlandı. Her Perşembe almak için buradan kaydolun.

Aldatmanın haklı olup olmadığı – ve göğüs sikkelerinin gerçekten kalıcı bir değeri olup olmayacağı – zaman gösterecek. Ancak dogecoin gibi olanlar, Snoop Dogg, Tekrar Simmons, Elon Musk ve eski yetişkin sinema yıldızı Mia Khalifa’nın beğenisini kazanan güçlü anlatıları yönlendirmede zaten usta olduklarını kanıtladılar.

Göğüs sikkelerinin çekiciliği topluluk ve viralliktir

Twitter, Reddit ve ana akım haberlerde giderek daha sınırlı ilgi göstermemiz için savaşan 15.000’den fazla kripto para birimi var.

Göğüs madeni paraları gürültüyü kırar ve insanları birlikte gülmeye davet eder. Cardano’nun ADA’sı gibi diğer tokenler fayda ve blockchain teknolojisi çözümleri vaat ederken, göğüs madeni paralar iyi vakit geçirmeyi vaat ediyor.

Ancak göğüs sikkelerinde yükselişe geçenler sadece güzel hava akımı takipçileri değil. Yeniden Simmons’u ele alalım, örneğin, kendini önceki Tanrı ilan eden Doge Tanrısı. Evet, Simmons dogecoin yutturmaca oynadı, ancak aynı zamanda Şubat 2021’de ADA’ya ünlü 300.000 $ yatırım yaptı. Simmons, Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson’ı genel olarak övdü. Kiss’in solisti hayranlarını kendi araştırmalarını yapmaya teşvik etti, ancak kriptoyu az çok ciddiye alan biri gibi görünüyor.

Göğüs madeni paraları o zaman belki bilenler için bir tür üst düzey mizahtır. Ve herkes bilmek istiyor. Reddit forumları ve sosyal medyadaki şamatayla göğüs sikkeleri viral bir şaka olarak başlar ve sonunda şaka sistemin kendisinde olur.

Göğüs madeni paralar nasıl gerçek oluyor?

Toplam 21 milyon jetonla basmayı bırakacak olan bitcoin’in aksine, göğüs madeni paralarının çoğu enflasyonist, yani sonsuz bir arz olabilir. Göğüs sikkeleri alıp satarak kazanç elde edebilirsiniz ama bu paralar dijital olarak “altın”, hatta gümüş olarak kabul edilmiyor. Göğüs madeni paralar, onları daha güçlü bir enflasyon riskine karşı koruma sağlayacak yerleşik kıtlıktan yoksun olduklarından ve belirli bir blok zinciri projesinin işlevselliği için fayda belirteçleri gibi gerekli olmadığı için, göğüs madeni paralar çoğunlukla spekülatif yatırımlardır. Dogecoin’in yaratıcılarından Jackson Palmer bile güçlü influencerların göğüs madeni paralarının algılanan değerini abartma şeklini eleştirdi.

Örnek olay: Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in 300 trilyon jejudoge, 223 trilyon kishu inu, 370 milyar baby shiba ve yaklaşık 120 trilyon huskytoken dahil olmak üzere trilyonlarca göğüs tokenini terk ettiği bildirildi. Sonuç olarak, her bir kovada trilyonlarca madeni para olmasına rağmen, her bir kovanın en yüksek toplam değeri 800.000 dolardı.

Yine de her başarılı göğüs madeni para, onu yapan ya da bozan önemli bir an gelir. İnternette Miss Teen Crypto olarak tanınan etkileyici bir kişi olan Randi Hipper için, göğüs madeni paralar, ciddi yatırımcılar onları talep etmek için adım attığında ikinci kez bir göz atmaya değer.

Hipper, CoinDesk’e “Ben her zaman projenin arkasında kimin olduğuna bakarım” dedi. “Bunun hakkında kim tweet atıyor?”

Hipper ve diğer göğüs sikke yatırımcıları, tweet’lerden daha çok, madalyonun pratik bir kullanımının olup olmadığını da değerlendiriyor ve genellikle “kullanım durumu” olarak anılıyor. ”

“Elon Musk gibi insanlar tweet atmaya başladı ve ardından [dogecoin] ciddileşti. Sonra Mark Cuban geldi ve Mavericks için dogecoin ödemesini kabul etmeye başladı” diyor Hipper.

Boş zamanlarına yatırım yapan ve aynı zamanda eğitim platformu MoneyMade için stratejik ortaklıklarda çalışan Ryan Fochtman, Hipper’ın duygularını tekrarlıyor: “Elon Musk uzayda çok büyük bir figür. Gerçekten hiçbir faydası olmayan böyle bir madeni parayı içeri girip desteklemek ve ardından gelecekte belki dogecoin ile Tesla satın alabileceğinizi söylemek herkesin kulaklarını kabarttı. ”

Fakat bu sadece başlangıçtı – en azından Fochtman umuyor.

“Artık çevrimiçi olabilir ve AMC’ye gitmek için biletler için dogecoin veya shiba inu alışverişi yapabilirsiniz. Bu altcoinlerden ne kadar çok faydalanırsak, daha iyi, genel olarak daha eğlenceli bir alan yaratacağız. Altcoinleri daha yaygın hale getiriyor ve şimdi giderek daha fazla şirketin bir tür domino etkisi yaratacağına ve kriptoyu kabul etmeye başlayacağına inanıyorum” dedi.

Göğüs sikkelerine yanmadan yatırım yapmak

Ancak göğüs sikkelerine yatırım yapmak biraz kumar gibi. Ancak Fochtman, ham petrol stoklarını seven “eski okul” bir emtia yatırımcısı olan dedesi tarafından kendisine öğretilen bir dersi kullanıyor.

Şaşırtıcı bir şekilde, göğüs sikke yatırımının genel en iyi uygulamaları, genel olarak alternatif yatırım için önerilenlerden çok farklı değil.

Fochtman CoinDesk’e “Çok açgözlü değilim” dedi. Portföyünün yaklaşık %10 ila %15’ini kriptoda tutuyor – bu çoğu finansal planlamacının %1 ila %5’lik muhafazakar tavsiyelerinden daha yüksek – ancak parasının geri kalanı 401(k) ve diğer aracı kurumlar gibi geleneksel yatırımlarda. hesaplar. Fochtman ayrıca sağlam acil durum tasarruflarına sahiptir ve bol miktarda yastıkla geliriyle rahatça yaşar.

Göğüs sikke yatırımlarını aktif olarak izlese de uzun vadeli bir oyun olarak görüyor. Fochtman “puanları” yüksek olduğunda ve doge veya shiba inu gibi madeni paralarda parasını ikiye katlayabildiğinde, ilk yatırımının 2 katını nakde çevirir ve geriye kalanın piyasada oynamasına izin verir.

Bazen daha fazla kazanır ve diğer zamanlarda işler sarpa sarar. “Asıl yatırımlarım ellerinden alındığı için gerçekten endişelenmeme gerek olmayan türden bir para” diyor. Oradan bu sadece bir tür ‘eğlenceli para’ ve büyümeye devam etmesini umuyorum. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.