Kripto Bilgi

Goldman Bu Yıl 4 Fed Faiz Artışı Öngördüğü için Bitcoin Death Cross’a Yaklaşıyor

Buna bitcoin’in “ölüm haçı” diyorlar – 50 günlük hareketli ortalama (MA) 200 günlük MA’nın altına düştüğünde ortaya çıkan bir düşüş göstergesi.

Uğursuzca adlandırılan grafik modeli, genel olarak bitcoin ve varlık fiyatları için düşüş eğilimi olan ABD Federal Rezervi (Fed) tarafından daha hızlı likidite çekilmesine ilişkin artan endişeler arasında bu hafta doğrulanacak gibi görünüyor.

Goldman Sachs, Bloomberg’e göre, Fed’in 2022 yılı sonuna kadar borçlanma maliyetlerini en az dört kez artırmasını öngörüyor. Yatırım bankacılığı devi, merkez bankasının bilançosunu Temmuz ayından itibaren küçültmesini de bekliyor.

İşsizlik oranının %3,9’a düştüğünü gösteren Cuma günü yayınlanan ABD işgücü piyasası raporu, Fed’in Mart ayındaki varlık alımlarının sona ermesiyle eş zamanlı olarak faiz artırımına gitme ihtimalini güçlendirdi. CME Group’un FedWatch Aracına göre, yatırımcılar geçen haftaki %61’den Mart ayında 25 baz puanlık bir artış olasılığını %73’e yükseltti.

Şahin bir Fed korkuları, merkez bankasının odağını maksimum istihdamdan enflasyon kontrolüne kaydırmasının ardından son çeyreğin sonuna doğru bitcoin piyasasını ele geçirdi. Aralık ayında Fed, 2022’nin sonuna kadar en az üç faiz artırımı ve Mart ayına kadar varlık alım programının sona erdiğini duyurdu.

Bitcoin 10 Kasım’da 69.000$ civarında zirve yaptı ve o zamandan beri yaklaşık %40 düştü. Kripto para birimi, son yedi gün içinde 9 Ocak’a kadar %12’nin üzerinde kayıpla Aralık başından bu yana en büyük haftalık düşüşünü kaydetti. Yaklaşan ölüm çaprazı, kötüleşen makro görünümle birleştiğinde genel düşüş eğilimini destekleyebilir.

Bununla birlikte, teknik göstergenin ayı piyasalarının bir tahmincisi olarak geçmiş rekoru karışık. Kraken tarafından yapılan araştırmaya göre, 2014 ve 2018’de görülenler de dahil olmak üzere, bitcoin’in önceki ölüm geçişlerinin çoğu, “ya takip eden günlerde bir satış ya da bir ayı piyasasını doğrulayan devam eden bir makro düşüş trendi ile çakıştı. ”

Bununla birlikte, Haziran 2021’de, Mart 2020’nin sonlarında ve Ekim 2019’da tanık olunan ölüm geçişleri, ana fiyat diplerini gösteren ayı tuzakları veya yanlış sinyallerdi. Haziran 2021’in ortasındaki ölüm çaprazından sonra görülen konsolidasyon, öne çıkan resimde görüldüğü gibi yeni bir boğa koşusunda çözüldü.

Geriye dönük verilere dayandıkları ve fiyatların gecikme eğiliminde oldukları göz önüne alındığında, hareketli ortalama geçişler bağımsız göstergeler olarak güvenilmezdir. Pazar genellikle aşırı satılır ve geçen yıl Haziran ayında ve Mart 2020’nin sonlarında olduğu gibi, geçiş onaylanana kadar bir sıçrama nedeniyle.

Basın zamanında, bitcoin 42.100 dolar civarında el değiştiriyordu ve gün için %0.5’lik bir kazancı temsil ediyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.