Bitcoin

Goldman Sachs’tan Ses Getirecek Altın ve Bitcoin Tahmini!

Bitcoin (BTC) ve altın ortasındaki tartışma şiddetlenmeye devam ediyor. Goldman Sachs’ın emtia analistleri, piyasa oynaklığı arttıkça bedelli metalin 2022’de daha fazla avantaja sahip olmasını bekliyor. Analistlerin sarı metal ve dijital altın olarak görülen Bitcoin’le ilgili kıymetlendirme ve iddialarını Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

“Mevcut makro ortamda long altın konumunun daha tesirli olacağına inanıyoruz”

Altın fiyatları 1.800 dolar civarında sabit kalırken, Bitcoin, başlangıcından bu yana en makûs yıl başlangıcını yaparak Ocak ayında yaklaşık %20 düşüşle kıymetli kayıplar yaşadı. Bitcoin en son, Kasım ayındaki rekor düzeylerinden %50’den fazla düşüşle token başına yaklaşık 37.500 dolar düzeylerinde süreç görüyor.

Geçen hafta yayınlanan bir raporda, Goldman Sachs’taki emtia analistleri, 2022’de daha yavaş ekonomik büyümenin önde gelen kripto para üniteleri üzerinde yük yaratmaya devam edeceğini söylüyor. “Henüz resesyondan kelam edilmezken, ekonomistlerimiz ABD büyümesinde kıymetli bir yavaşlama öngörüyor” diyen analistler, riskten kaçınmanın, altına karşı pay senetleri üzere varlıklara ve daha da büyük ölçüde Bitcoin’e karşı yatırım ilgisinin ana itici gücü olduğunu hatırlatıyor:

Bizim görüşümüze nazaran, altın riskli bir enflasyon riskinden korunma iken, Bitcoin riske açık bir enflasyon riskinden korunma aracı. Portföylerini büyüme-yavaşlama ve düşen değerleme risklerinden müdafaanın bir yolunu arayan yatırımcılar için, mevcut makro ortamda long altın durumunun daha tesirli olacağına inanıyoruz.

Goldman Sachs: BTC’nin altınla yahut dolarla rekabet etmesi için çok erken

Analistler, Bitcoin’in geçen yıl rekor nominal getiri elde etmesine karşın, piyasanın riske nazaran ayarlanmış getirilerinin genel piyasanın altında performans gösterdiğini belirtiyor:

Sık sık söylediğimiz üzere, bunun kriptonun dijital bir paha deposunun ötesinde kullanılmamasından kaynaklandığına inanıyoruz. Bu da bize kriptonun altınla yahut savunma hedefli varlık yatırım akışları için dolar ile rekabet etmesi için hala çok erken olduğunu gösteriyor.

Yatırımcılar portföylerindeki riskleri azaltmaya başladıkça Bitcoin tek başına acı çekmiyor. Nasdaq’ın yılın başından bu yana %11’den fazla düşmesiyle birlikte değişken teknoloji bölümü de kıymetli ölçüde ziyan gördü. Perşembe bilhassa Facebook için yıkıcı oldu; Toplumsal medya şirketi, seans sırasında 200 milyar dolardan fazla kıymet kaybederek %20’den fazla düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.