Kripto Haber

Grayscale, Bloomberg ile Yeni Ortak Endeksi Takip Eden İlk Hisse Senedi ETF’sini Başlattı

CoinDesk’in ana şirketi Digital Currency Group’a ait olan New York merkezli Grayscale, Bloomberg Grayscale Future of Finance (BGFOF) endeksini izleyen ilk hisse senedi borsa yatırım fonunu (ETF) başlattı.

Yönetimi altında 38,2 milyar dolarlık varlığa sahip olan Grayscale, fonun ABD Bankası tarafından yönetileceğini ve GFOF kodu altında işlem göreceğini söyledi. Foreside Fund Services, LLC, ETF’nin distribütörüdür.

BGFOF endeksi, iki firma arasında Ocak ayında başlatıldı ve 22 finansal hizmet şirketinin dijital ekonomideki performansını takip ediyor. Şirketlerin listesi Silvergate Capital (SI), PayPal (PYPL), Coinbase Küresel (COIN), Block Inc (SQ), Robinhood Markets Inc (HOOD), Argo Blockchain PLC (ARB) ve daha fazlasını içerir. Ödemeler, takas, varlık yönetimi, donanım, blok zinciri/teknoloji ve madencilik şirketlerini içerebilen endeks her üç ayda bir yeniden dengeleniyor.

İlk hisse senedi ETF’sinin lansmanı ile Grayscale, ürün yelpazesini katı bir şekilde kripto para yatırımından uzaklaştırıyor ve yatırımcılara ana akım pazarlara açık olma fırsatı veriyor. Grayscale bir basın açıklamasında, GFOF’un yatırımcılara “yeni sermaye havuzlarına” erişim sağlarken, maliyetli aracılara olan ihtiyacı azaltacağını söyledi.

Grayscale Investments CEO’su Michael Sonnenshein yaptığı açıklamada, “Grayscale dijital para yatırımında küresel bir lider olarak kendini kabul ettirirken, finansın geleceği çok daha geniş bir yetki gerektiriyor” dedi.

“Bu ürün [GFOF], tarihsel güçlü yönlerimizden yararlanırken, yatırımcıların zamana dayanabilecek portföyler oluşturmasına yardımcı olan bir varlık yöneticisi olarak evrimimizin bir sonraki aşamasını başlatıyor” diye ekledi Sonnenshein.

Ayrı olarak, Grayscale ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) amiral gemisi Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) bir bitcoin spot ETF’sine dönüştürülmesini onaylamasını beklemeye devam ediyor. Onaylanırsa, ETF, yalnızca vadeli işlemler gibi türev sözleşmelerle bağlantılı değil, kripto para biriminin gerçek birimleri tarafından desteklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.