Kripto Bilgi

Gri Tonlamalı Bitcoin Trust İndirimi %26,5 ile Rekora Girdi

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hisseleri, fonda tutulan temel kripto para birimine göre indirimlerini genişleterek Çarşamba günü %26,5’lik bir rekora ulaştı.

GBTC, kurumsal yatırımcıların doğrudan bitcoin satın almak zorunda kalmadan kriptoya maruz kalmaları için tercih edilen yer oldu, ancak ürüne olan talep daraldığı için hisseler geçen yıl boyunca büyük bir indirimle işlem gördü. (Tröstü yöneten Grayscale Investments, CoinDesk’in de sahibi olan Digital Currency Group’un bir birimidir.)

Prim, Şubat 2021’de indirime döndü ve Kanada’da spot tabanlı borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) piyasaya sürülmesi de dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle o zamandan beri istikrarlı bir şekilde genişledi. Yeni seçenekler, bir borsa aracı aracılığıyla bitcoin’e para tahsis etmek isteyen yatırımcılara bir alternatif sağladı.

Sürekli indirim, Grayscale’in fonu spot bazlı borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürme planına ilişkin yatırımcı şüpheciliğinden de kaynaklanabilir. Bazı analistler yakın zamanda bir dönüşüm beklemiyor ve bu arada yatırımcılardan ücret alınıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu şimdiye kadar bir spot bitcoin ETF’sini onaylamayı reddetti.

“Bitcoin’in GBTC’den ayrılmasının hala bir yolu yok, bu da likidite azlığını yansıtmak için önemli bir indirimle işlem yapmaya devam etmesi gerektiği anlamına geliyor” dedi ETFTrends araştırma direktörü ve baş yatırım sorumlusu David Nadig. com, CoinDesk’e bir e-posta yazdı.

Son kripto satışı da daha geniş bir GBTC indirimine katkıda bulunmuş olabilir. Bitcoin, Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000$’dan yaklaşık %37 düştü, ancak kripto para biriminin fiyatı bu yazı yazılırken 42.000$ civarında dengeleniyor gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.