Kripto Haber

Güney Afrika Polisi Kayıp Kardeşlerin Kripto Platformu Africrypt’i Araştırıyor

Bloomberg Salı günü bildirdiğine göre, Güney Afrika polisi, iki kardeşin işlettiği bir kripto platformu olan Africrypt tarafından dolandırıldığını iddia eden yatırımcıların açtığı ceza davalarını araştırıyor.

Bloomberg’e göre yatırımcılar, Dubai’deki gizemli bir yatırımcı olan Pennython Project Management tarafından kaybedilen yatırımın bir kısmı teklif edildikten sonra Ameer ve Raees Cajee kardeşlerin tutuklanmasını istiyorlar.

Güney Afrika polisinin organize suç, yolsuzluk ve diğer ciddi suçlarla mücadele kolu olan Hawks, Johannesburg ve Durban dahil olmak üzere dört il ve şehirde soruşturma yürütüyor.

Cajees, yatırımcılara platformun yaklaşık 3 dolar değerinde bitcoin ile saldırıya uğradığını söyledikten sonra Nisan ayında ortadan kayboldu. 6 milyarının kaybolduğu iddia ediliyor. Haziran ayında, kardeşlerin o zamanki avukatı John Oosthuizen, görevi kötüye kullanma iddialarını reddettiklerini ve bir hack nedeniyle paranın kaybolduğunu söyledi. Sadece iki gün sonra Oosthuizen, firmasının kardeşlerle ilişkisinin sonlandırıldığını söyledi.

Africrypt olayı, son 18 ayda Güney Afrika’da meydana gelen iki büyük dolandırıcılıktan biriydi, diğeri ise Ağustos 2020’de yatırımcıları 589 milyon dolar dolandıran Mirror Trading International ile ilgiliydi.

Sonuç olarak, Güney Afrika’nın Mali Sektör Davranış Otoritesi, kripto ticaretinin nasıl yapılması gerektiğine dair bir düzenleyici çerçeve hazırlamaya karar verdi. Çerçeve bu yılın başlarında açıklanacak.

Devamını oku: Güney Afrika Emeklilik Fonları Kripto Yatırımından Yasaklanacak, Taslak Kurallar Belirtiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.