Bitcoin

Haftalık Bitcoin Varsayımı: Artık Bu Düzeyleri Bekleyin!

Analist Akash Girimath’a nazaran Bitcoin (BTC), 100.000 dolardan evvel en büyük satın alma fırsatını sağlayacak. Analistin Bitcoin kestirimi, BTC’nin 100.000 ABD doları yahut daha fazlasına patlamadan evvel büyük bir birikim evresinde olduğunu söylüyor. Tekrar analistin varsayımına nazaran boğa koşusu, MicroStrategy’nin ortalama satın alma fiyatı olan 29.860 dolara yapılan derin bir düzeltmeden sonra başlayacak üzere görünüyor. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

Bitcoin iddiası neler öngörüyor?

 Bitcoin fiyatı hayli uzun bir müddettir 50.000 dolarlık ruhsal düzey civarında seyrediyor. Kıymetli bir takviye bariyerinin kırılması, BTC için büyük bir çöküşü tetikleyebilir. Zincir üstü ölçümler ayrıyeten, uzun vadeli sahiplerin bir düşüş beklentisiyle kar rezervasyonu yaptığını gösteriyor. Bitcoin fiyatı, yaklaşık iki hafta boyunca 21 haftalık Kolay Hareketli Ortalama (SMA) 51.782 dolar ve 50 haftalık SMA 44.730 dolar ortasında kaldı. BTC, 4 Aralık çöküşünde 50 haftalık SMA’yı delip geçmiş olsa da, süratle toparlandı. Satış devam ederken, büyük kripto, hayati dayanak düzeyini tekrar test etme yolunda yavaşça kayıyor. 50 haftalık SMA’nın 44.730 dolardan haftalık kapanışı, trendde yükselişten düşüşe büyük bir kaymaya işaret edecek.

Analiste nazaran, bu likidite koşusu BTC’yi 40.000 doların altına düşürebilir, lakin bu süreksiz bir harekettir. Uzun vadede, yatırımcılar öncü kriptonun 30.000 dolara yahut bunun altında kalan likiditeye gitmeden evvel burada konsolide olmasını bekleyebilirler. Enteresan bir formda bu düşüş, MicroStrategy’nin ortalama satın alma fiyatı olan 29.860 dolar kritik düzeyinin altında kalan stop-loss’u tetiklemek için gereklidir.  MicroStrategy tarafından tutulan Bitcoin’lerin toplam bedeli 5,76 milyar dolar pahasında ve bu da yaklaşık %56’lık bir kâr manasına geliyor. BTC’ye bahis yapan birçok balinanın yahut uzun vadeli sahibinin ortalama fiyatının aşağı üst MicroStrategy ile birebir düzeyde yahut biraz daha düşük olduğunu varsaymak yanlışsız olur. Bu nedenle, MicroStrategy’nin 29.860 dolarlık ortalama fiyatının altına bir düşüş, bir ‘maksimum acı’ senaryosuna işaret edecek ve birçok yatırımcının kayıpları önlemek için panikleyip satabileceği bir yer olması olasıdır.

Bu görünüm spekülatif olsa da, arzın 30.000 dolar ruhsal düzeyi civarında mevcut olan çoklu fitillerin altında kalması nedeniyle, bilhassa piyasa yapıcıların bakış açısından BTC için mantıklı olacaktır. Toplamda, bu hareket mevcut pozisyondan %36’lık bir çöküşü temsil eder. Pek muhtemel olmasa da, en makûs durum senaryosu BTC’nin %48 oranında düşmesi ve 200 haftalık SMA’yı 23.935 dolardan yine test etmesine müsaade vermesi olabilir.

Ayrıyeten, analiste nazaran, 55.302 dolardan 67.413 dolara kadar büyük bir sualtı yatırımcısı kümesi mevcut olduğundan, rastgele bir kısa vadeli satın alma baskısının büyük aykırı rüzgarlarla müsabakası mümkündür. Yalnızca satın alma baskısındaki büyük bir artış, bu kümedeki yatırımcıların başa başlaşmaya çalıştığı satış baskısının üstesinden gelebilir. Bu nedenle, mantıklı sonuç, BTC’nin görünümünün ayıları desteklediğidir.

Analistten BTC kestirimi

Arz şok tablosu, Bitcoin için düşüş görünümünü destekliyor. Uzun vadeli sahiplerin kar rezervasyonu yaptığını gösteriyor. Tanınan bir analist olan Willy Woo, Bitcoin iddiası için şunları söyledi:

Uzun vadeli sahipleri satış yapıyor ve kar alıyorlar, lakin bir kohort olarak en yüksek birikim bölgesinde olmaya devam ediyorlar. Ayı piyasaları, piyasadaki kaygıya karşın, bu sahiplerin kripto paralarını elden çıkardığı vakte denk gelir, yapısal olarak bir ayı piyasası için hazır değiliz.

Bir satışı daha da desteklemek, 100 ila 100.000 BTC ortasında tutan balina sayısındaki %0.83’lük düşüş. Kabaca 136 balina, üstteki arz şok tablosunda görüldüğü üzere konumlarını boşalttı.

Umut gösteren ve kısa vadeli bir yükseliş görünümü mümkünlüğü sunan tek grafik, -%1.8 civarında seyreden Piyasa Kıymeti – Gerçekleşen Paha (MVRV) modelidir. Bu zincir içi ölçüm, geçen yıl BTC satın alan yatırımcıların ortalama kar/zararını belirlemek için kullanılır. Negatif bir bedel, kısa vadeli sahiplerin satış yaptığını gösterir ve ekseriyetle “fırsat bölgesi” olarak isimlendirilir. Orta ve uzun vadeli sahiplerin biriktiği yer burasıdır. Bu nedenle, BTC’nin yüksek bir yükseliş durumunda 21 haftalık SMA’yı 51.776 dolardan yine test etmeye yahut 57.845 dolar direnç bariyerine ulaşmaya iten potansiyel bir satın alma çılgınlığı görme ihtimali var.

Üstte özetlenen senaryo, elbet kısa vadeli yatırımcılar için düşüş eğiliminde olsa da, uzun vadeli yatırımcılara harika bir satın alma fırsatı sağlayacaktır. MicroStrategy’nin ortalama satın alma fiyatının 29.860 dolardan yine test edilmesi, yatırımcıların düşüşün bilakis çevrilmesini bekleyebilecekleri yer olacak. Ortaya çıkan yükseliş eğilimi, muhtemelen Bitcoin fiyatını tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 100.000 dolara itecek. Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı çöküşü atlamaya karar verir ve mevcut tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 69.000 doların üzerinde haftalık bir kapanış üretirse, yükseliş tezini geçersiz kılacaktır. Bu türlü bir durumda, yatırımcılar BTC’nin 70.000 dolar yahut 80.000 dolar üzere öbür ruhsal mahzurlara yönelmesini bekleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.