Kripto Bilgi

Hayır, Teknoloji Hisseleri Kripto Fiyatlarını Artırmıyor

Kripto fiyatları geçen hafta ezildi ve bu tür olaylar meydana geldiğinde çoğu kişi bir suçlu arıyor.

Bitcoin ve ethere olan talebin kurumakta olduğunu not ediyorduk (“Elbette bu, sessiz piyasaların sonsuza kadar sürebileceği anlamına gelmiyor, ancak önümüzdeki günlerde veya haftalarda fiyatlar değişirse şaşırmamak gerekir. güney,” diye uyardım geçen haftaki sütunda). “Ne?” sorusunun cevabı bu oldu. ama “neden?” değil

Kripto hakkında kalıcı, yaygın bir efsane tamamen makul görünebilir, ancak veri analiz edildiğinde geçerli değildir. Bu efsane, kripto para birimlerinin teknoloji hisseleri ile yakından ticaret yaptığı ve kesinlikle genel piyasadan daha fazla olduğudur.

Geçen hafta bitcoin’in düşüşüyle ​​aynı zamana denk gelen teknoloji devlerinde bir satışla, bu teori çekiş kazanıyor.

İlk bakışta, bunun mantıklı olmasının birçok nedeni var. Kripto para birimleri satın almak – sadece bitcoin değil, herhangi biri – teknolojinin daha fazla kullanıcı tarafından benimseneceğine dair bir bahis. Bitcoin gibi sıfır olmayan 40 milyondan az bakiyesi olan paranın (ve arka ve veri yönetimi ve …) geleceği olan bir şey, dünya nüfusu bunun 198 katı olduğu için, sadece oradan yükselecek.

Bu nedenle, yeni teknoloji anlatısının, bitcoin’in başlangıç ​​hikayesinin ayrılmaz bir parçası olan enflasyondan korunma anlatısından çok daha ağır basması beklenebilir. Yine de durum gerçekten böyle mi?

Veri diyor ki… tam olarak değil.

Teknoloji sektörü için tercih edilen vekil Nasdaq 100, uzaydaki devlerle dolu: Apple, Microsoft, Amazon, Meta (diğer adıyla Facebook), Tesla ve Alfabe (diğer adıyla Google), toplam satışın %43’ünü oluşturuyor. endeksin 31 Aralık itibariyle değeri. Tüketici hizmetleri veya sağlık gibi başka sektörler olsa da, bunlar bile teknoloji ağırlıklı. Örneğin Activision Blizzard, Electronic Arts ve Netflix “iletişim hizmetleri” olarak sınıflandırılır.

Bitcoin ve Makro Varlık Korelasyonları (90d)

Bitcoin’i genel olarak kripto için bir vekil olarak kullanmak – mükemmel değil, ama benimle birlikte – piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi ile Nasdaq Bileşik (90 günlük bir set kullanarak) arasındaki korelasyon katsayısının 0 olduğunu görüyoruz. 22. Bu olumlu ama zayıf.

Yine de, değer kaybeden doları dengeleyen bitcoin anlatısı, teknoloji ile ilgili bir yatırım olduğu konusundaki anlatıdan bile daha zayıf. Bitcoin ve ABD Doları Endeksi arasındaki korelasyon katsayısı sadece -0’dır. 13. iShares 20+ Yıl Hazine Bonosu ETF (TLT) tarafından temsil edilen ABD tahvillerine karşı, sadece -0’dır. 02. Başka bir deyişle, hiç ilişki yok.

Bütün bunlar, kripto piyasalarının mevcut durumunu açıklayabilecek başka faktörlerin muhtemel olduğunu söylemek içindir. Örneğin, geçen yılki büyük hareketlerin hepsinin Çin’deki düzenleyici eylemlerle bağlantılı olduğu göz önüne alındığında, bu olaylar ile bitcoin’in fiyat yolu arasındaki bağlantıyı görmemek zor.

En azından şimdilik, bitcoin fiyatlarının Çin’deki bazı küresel risk iştahının ve birçok pazar dinamiklerinin (ve oradaki kısıtlamaların ardından) bir birleşimi olduğu söylenebilir. Bu faktörlerin etkileri statik değildir, ancak Fed’in her hareketini izlemekten çok daha fazlasını açıklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.