Bitcoin

Hedge Fon Yöneticisi: Bu 3 Altcoin Bitcoin’i Geçecek!

Kripto hedge fonu Multicoin Capital’in yönetici ortağı ve kurucu ortağı ve erken devir Solana (SOL) yatırımcısı Kyle Samani, bir sonraki ayı piyasasının neden evvelkinden ayrılacağını düşündüğünü anlatıyor ve Bitcoin’i geçebilecek 3 altcoin projesini paylaşıyor. Biz de Kriptokoin.com olarak Kyle Samani’nin paylaşımlarını okuyucularımız için hazırladık.

Kripto piyasasına kısa bir bakış

Kripto piyasasının uzun bir gerileme periyoduna girebileceğine dair işaretler artıyor. Salı öğlenden sonra 48.677 dolardan süreç gören Bitcoin, tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan yaklaşık 69.000 dolardan yaklaşık %30 düştü. Bu yıl beş kattan fazla artan Ethereum, tıpkı vakitte 4.000 dolar düzeyinin üzerine çıkmak için çaba etti.

Piyasadaki düşüş hissiyatı, dünyanın en büyük Bitcoin fonu olan Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) Cuma günü tüm vakitlerin en yüksek %21,36 indirimine itti. GBTC’nin pay fiyatı ile Bitcoin varlıklarının altında yatan bedeli ortasındaki farkı yansıtan indirim, Pazartesi günü yavaşça daralarak %20,29’a geriledi. CoinShares’in haftalık dijital varlık fonu akışları raporuna nazaran, öbür yerlerde, 17 haftalık ardışık girişlerin akabinde, kripto yatırım eserleri 17 Aralık’ta sona eren haftada birinci çıkışlarını 142 milyon dolar olarak gördü.

2 cins ayı piyasası kıssası

Federal Rezerv’in nakdî sıkılaştırmaya yanlışsız şahin kayması ve önümüzdeki yıl potansiyel faiz artışları ile birlikte, birçoğu uzun periyodik aşağı istikametli fiyat oynaklıklarıyla karakterize bir kripto kışının gelip gelmediğini sorgulamaya başladı. Kripto hedge fonu Multicoin Capital’in yönetici ortağı ve kurucu ortağı Kyle Samani, geçtiğimiz yıl 2,3 trilyon dolarlık kesimdeki tüm teknolojik atılımlara şahit olduktan sonra, dijital varlıklardaki ayı piyasalarını çok farklı bir halde düşünmeye başladı.

Ona nazaran, 2018’deki kripto kışı ile ne vakit olursa olsun bir sonraki gerileme ortasındaki değerli ayrım, 2017’yi ve geçtiğimiz yıl kriptoyu boğan şeyi büyüten şeyden kaynaklanıyor. Bir röportajda, beyaz kağıtlardan diğer hiçbir şeye dayanmayan birçok birinci kripto para tekliflerine ve token satışlarına atıfta bulunarak, şu değerlendirmeyi yapıyor:

2017’de hype (yutturmaca) hiçbir şeyin işe yaramadığı gerçeği, temelinde doğrulandı. Bu sefer, bu yanlışsız değil. Bu sefer her şey çalışıyor. Gerçek bir yarar var ve bunun kıymetini görebilirsiniz.

Bloomberg’e nazaran, PitchBook datalarına atıfta bulunarak, kesimin paha yaratması, 2021’de kripto yatırımlarına 30 milyar dolar yahut 2018’deki evvelki rekor olan 8 milyar dolarlık rekorun neredeyse dört katı kadar bir rekor akıtan risk sermayesi yatırımcıları tarafından tanındı.

Bununla birlikte, bu yatırımların birden fazla Bitcoin’e değil, merkezi olmayan finansa (DeFi), Non Fungible Token (NFT) platformlarına, metaverse ile ilgili projelere ve Blockchain tabanlı oyun şirketlerine gitti. Bu, Bitcoin performansının ve öbür projelerin lokal token’lerinin ayrılmaya başladığı bir senaryoya yol açabilir. CoinGecko fiyatlandırmasına nazaran, Terra (LUNA) son iki hafta içinde %32 artarken, Bitcoin (BTC) %3,2 düştü ve kimileri ayrışmanın aslında gerçekleştiğini söyleyebilir. Kyle Samani ise şu görüşlerini paylaşıyor:

Bitcoin’in piyasanın geri kalanından farklı davrandığını görmeye devam edeceğimizi düşünüyorum. Klâsik kripto görüşleri, başka varlıkların BTC’den faydalanması yahut yalnızca daha yüksek beta olmasıydı. Artık bu varlıkların hepsi farklı şeyler yapıyor ve farklı fonksiyonlara, farklı yararlara sahipler.

Bitcoin’i geçebilecek 3 altcoin

Emin olmak için Kyle Samani, büyük kripto varlıkları için ‘en güzelleri görmediğimiz konusunda iyimser’ olduğunu, fakat dünyanın genel olarak kripto hakkında ileriye dönük bir teknoloji ve yazılım merceğinden öğrenmeye devam edeceğini düşündüğünü söylüyor:

Bitcoin’in %70 düştüğü, öteki her şeyin %80 yahut daha fazla düştüğü bir ayı piyasası olacağına inanmakta zorlanıyorum. Bence ayı piyasasının bu yapısının oluşması mümkün değil.

Bunun yerine, Multicoin Capital, güçlü temel teknolojik temelleri nedeniyle Bitcoin’den daha düzgün performans göstermeye ve ayrılmaya devam etmesini beklediği kripto varlıklarına bahse girdi. Bunlardan biri, Kyle Samani’nin yüksek seviyede birleştirilebilir uygulamaları desteklemek için en yeterli pozisyonlandırılmış Blockchain olduğuna inandığı Katman-1 protokol Solana (SOL). Solana’nın piyasaya sürülmesinden evvel, riskten korunma fonu 2018 ve 2019’daki finansman tiplerinin üçüne de öncülük etti. CoinGecko bilgilerine nazaran, SOL tokeni geçtiğimiz yıl içinde %11.349,6 oranında fırladı.

Öbür bir örnek, objelerin düşük güçlü internetini internete bağlamak için ferdi olarak sahip olunan, faal noktalardan oluşan, merkezi olmayan bir ağdan yararlanan Helium (HNT) Blockchain. Ağ yakın vakitte 400.000 faal noktaya genişledi. Altcoin fiyatı geçen yıl %2.416,7 arttı. Kyle Samani ayrıyeten, kullanıcıların Blockchain’lerinden bilgi sorgulamasına imkan tanıyan The Graph’da (GRT) boğa durumunda. İndeksleme protokolünü, tüm kripto ekosisteminin büyümesine ait geniş tabanlı bir indeks olarak görüyor.

Bir Blockchain’e yazılabilecek süreç sayısını artırarak, Blockchain’lerini ölçeklendirmeye çalışmak yerine, grafiğin bir Blockchain’den süreçleri okuma yeteneğini ölçeklendirmeye odaklandığını belirten Kyle Samani, şu açıklamayı yapıyor:

Biri bir veritabanına her yazdığında, veritabanından 100 sefer yahut 1.000 defa okuyabilirsiniz. Instagram’a bir fotoğraf koysam ve 1000 takipçim olsa bir sefer yazarsın lakin bin sefer okursun. Yani Graph, hakikaten okumaları ölçeklendirmeye odaklanıyor. Gitgide daha fazla farklı tıpta Blockchain’in büyüdüğünü ve geliştiğini gördüğünüzde, bu şeylerin birden fazla için pazar hissesi kazanıyor üzere görünen protokol Graph’tır.

CoinGecko’ya nazaran GRT tokeni geçen yıl %6,6 düştü, lakin altcoin geçen hafta %17 arttı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.