Kripto Bilgi

Hindistan’ın Kripto Vergisi Aşırı Spekülasyonları Engelleyebilir, Kurumsal Talep Getirebilir

Hindistan kripto piyasası, sanal para birimi işlemlerinde yakın zamanda önerilen verginin bir sonucu olarak bir sonraki meme-token çılgınlığından yalıtılmış kalabilir.

Bu haftanın başlarında, Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, sanal varlıkların satışından elde edilen kazançların herhangi bir kesinti veya muafiyet olmaksızın %30’luk sabit bir oranda vergilendirileceğini duyurdu. Oran, yılda 1,5 milyon rupiden (20.000 $) fazla kazanan bireyler için geçerli olan en yüksek gelir vergisi bandı ile aynı seviyede. Hükümet ayrıca, kripto para ticaretinde kaynakta (TDS) düşülen %1’lik bir vergi getirdi.

Gözlemciler, yüksek vergi oranının geçen yıl Nisan, Ekim ve Kasım ayı başlarındaki boğa piyasası çılgınlığı sırasında görülen kumar ve aşırı spekülasyonları caydırabileceğini söyledi.

Mumbai merkezli kripto varlık yönetimi firması MintingM’in yetkili muhasebecisi ve kurucusu Suraj Ramakrishnan, “Hükümet tarafından getirilen vergilendirme yapısının spekülatörleri ve bahisçileri kesinlikle caydıracağına inanıyoruz” dedi.

TDS, hükümetin para akışını takip etmesine yardımcı olabilirken, kısa vadeli tüccarlar için bir sorun teşkil edebilir.

“Hükümet tarafından yapılan %1 TDS, borsaları ve Yatırımcıları daha iyi uyum altına alacak tüm işlemlerin kayıtlarını/izini almak için bir taktiksel harekettir. Ancak, TDS miktarı sık tüccarlar için çok yüksek olabilir,” dedi Ravi Jain , Blostem Fintech’in kurucu ortağı.

Yüksek frekanslı ticaret, çok sayıda işlemi bir saniyeden daha kısa sürede gerçekleştirmek için güçlü algoritmalar kullanmayı içerir. CryptooIndia’nın kurucu ortağı Aditya Singh, %1 TDS’nin çok fazla olduğunu ve yeterli alım satımla bir işletmenin ilk hesap sermayesinin önemli ölçüde tükeneceğini söyledi.

“%1 TDS ile, ilk hesap bakiyesi 100.000 INR olan bir tüccar, bu işlemlerin kar getirmediğini ve her işlemin tam hesap bakiyesi içerdiğini varsayarsak, sadece 11 işlemde parasının %10’unu kaybedebilir,” dedi Singh bir Twitter sohbeti.

SHIB sahibi ve Hindistan merkezli 2.000’den fazla perakende yatırımcısı olan bir Telegram grubu olan Shiba Inu India Official’da moderatör olan Rajat Lalwani, yeni vergi yapısının uzun vadeli sahipleri için daha az endişe verici olduğunu söyledi.

Bir Telegram sohbetinde CoinDesk’e konuşan Lalwani, “Şu anda mutsuz olan çoğu insan günlük tüccarlar. Küçük yüzdeli kârlar alıyorlar ve bu onların işine gelmiyor” dedi. “Uzun vadede elinde tutan insanlar, günlük tüccarlardan biraz daha az endişelenecek.”

Ekim ve Kasım başında göğüs token çılgınlığının doruğa çıktığı dönemde, Mumbai merkezli Binance destekli borsa WazirX ve Hindistan merkezli müşterilere hizmet veren diğer platformlarda SHIB çiftleri günlük işlem hacminin yaklaşık %50’sini oluşturuyordu. O zamanlar, yarı kentsel ve kırsal alanlardaki daha küçük şehirlerden yatırımcılar, kısa sürede büyük karlar elde etmek amacıyla SHIB ticareti yapıyorlardı.

Çılgınlık azaldı ve SHIB, 0,00008894 dolarlık Ekim zirvesinden %75 düştü. Yeni vergi yapısıyla birlikte, perakende yatırımcıların göğüs token çılgınlığı sırasında kumar oynamadan önce iki kez düşünmeleri muhtemel.

Kurumsal katılım

ABD’de halka açık birkaç şirket bilançolarına bitcoin eklerken, Hindistan kurumsal dünyası, belki de düzenleyici belirsizlik nedeniyle kenarda kaldı. Bu şimdi değişebilir.

“Vergilendirme konusunda netleştikten sonra, birçok Hint kurumunun kripto piyasalarına bilanço parası yatırmaya olumlu bakacağını not ediyoruz,” dedi MintingM’den Ramakrishna.

Kurumsal yatırımcılar düzenleyici belirsizlik ve belirsizlikten hoşlanmasa da, son zamanlarda vergi kurallarının açıklanması havayı bir dereceye kadar temizledi. Hareket ayrıca, hükümetin kripto sektörüne ısındığını ve yatırım varlıkları gibi en iyi kripto para birimlerini düzenlemeye ayarlanabileceğini gösteriyor.

Geçen yıl, Kurumsal İlişkiler Bakanlığı, tüm Hindistan merkezli şirketlerden, kripto para birimi veya sanal para birimindeki işlemleri bilançolarında zorunlu olarak açıklamalarını istedi. Hareket, kripto pazarlarını düzenlemeye yönelik ilk adım olarak geniş çapta selamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.