Kripto Bilgi

Hint Kripto Borsası WazirX’in İşlem Hacmi 2021’de 43 Milyar Doların Üzerine Çıktı

Mumbai merkezli dijital varlık borsası WazirX, daha küçük Hint şehirlerinden yatırımcıların devam eden düzenleyici belirsizliğe ve piyasa oynaklığına rağmen kripto çoğunluğuna katılmasıyla bu yıl rekor kıran bir faaliyete tanık oldu.

Borsa tarafından yayınlanan ve Perşembe günü CoinDesk ile paylaşılan bir rapora göre, Binance’in sahip olduğu varlık 43 milyar doların üzerinde yıllık işlem hacmi kaydetti ve 2020’ye göre %1,735’lik çarpıcı bir büyüme kaydetti.

2021 Kripto Yılı’ndan Öne Çıkanlar ve Gözlemler başlıklı raporda, “Diğerlerinin yanı sıra Guwahati, Karnal, Bareilly gibi daha küçük şehirlerden gelen kayıtlarda %700’ün üzerinde bir artışa tanık olduk” dedi. “Yarı kentsel ve kırsal Hindistan’da artan kripto benimsenmesini gösteriyor. ”

Borsa, 200’den fazla piyasa çifti eklerken, bitcoin en çok işlem gören kripto para birimi olmaya devam etti, onu stablecoin tether ve göğüs belirteçleri DOGE ve SHIB, WazirX belirteci (WRX) ve ölçeklendirme çözümü Polygon’un MATIC’i izledi.

Hint perakende yatırımcıları, belki de nispeten küçük bir yatırımla büyük para kazanmak için, DOGE ve SHIB gibi nispeten ucuz ve daha değişken madeni paraları kaptı – Enflasyondan etkilenen Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada gözlemlenen bir model. Kasım ayı başlarında düzenlenen Diwali şenlik öncesinde bu madeni paralara yatırımcı ilgisi son derece yüksekti.

Erkek yatırımcıların oynak göğüs belirteçlerinde harekete hakim olurken, kadın yatırımcıların çoğunlukla bitcoin ticareti yaptığı belirtildi. Bununla birlikte, yeni kadın kullanıcıların sayısı %1.009 artarak, genç nesilde kriptonun artan popülaritesi ile temsil edilen demografik değişimin bir işareti olan erkek kayıtlardaki %829 artışı gölgede bıraktı.

“51 yaş ve üzeri yaş grubundaki katılımcıların yalnızca %11’i toplam portföylerinin %50’den fazlasını kriptoya ayırdığını söylerken, aynı durum 18-24 yaş grubundaki katılımcıların %29’u için de geçerlidir. ” WazirX kaydetti. “WazirX kullanıcılarının %66’sı 35 yaşın altındadır. ”

Kripto para birimleri, 2020’deki koronavirüs kaynaklı çöküşün ardından küresel ekonomiyi fiat para birimiyle dolduran merkez bankalarıyla birlikte Hindistan’da ve dünya çapında alternatif bir varlık sınıfı olarak ortaya çıktı.

“Daha fazla insan kripto hakkında okumaya ve bu yükselen alternatif varlık sınıfına yatırım yapmaya başladıkça, WazirX, kullanıcı kayıtlarında 10 milyon kullanıcıyı geçmemize yol açan büyük bir artışa tanık oldu” dedi.

“[Koronavirüs pandemisinin] bu belirsiz zamanlarında, kripto sadece sıradan insanlara çevrimiçi para kazanmanın yeni yollarını sağlamakla kalmadı, aynı zamanda ülkemize yardım etmek için öne çıkan Hint kripto topluluğu ile pandemi ile savaştı.”

Düzenleyici cephede netlik olmamasına rağmen, kripto kullanımı Hindistan’da patladı. Hindistan hükümeti en az bir yıldır bir kripto düzenleme tasarısı üzerinde oturuyor ve yerel haberlere göre parlamentonun devam eden kış oturumunda aynı şeyi yapması pek mümkün değil.

Hükümet son aylarda kripto para birimleri konusundaki tutumunu yumuşatırken, Hindistan Rezerv Bankası kripto karşıtı olmaya devam ediyor ve vali Shaktikanta Das geçtiğimiz günlerde on yıllık blockchain teknolojisinin dijital tokenlar olmadan gelişebileceğini söyledi.

Ancak WazirX, hükümetin kripto para birimlerini yasaklamak yerine düzenleyeceğinden ve Hint kurumlarının kriptoyu benimsemede Amerikalı meslektaşlarının liderliğini izleyeceğinden emin.

“Hükümetin kripto için düzenlenmiş bir yaklaşıma yönelik ivmesi, Hindistan’ı kriptoyla uğraşan diğer gelişmiş ülkelerle birlikte dünya haritasına yerleştirecektir. WazirX CEO’su Nischal Shetty, kriptoya güçlü kurumsal katılımla birleştiğinde, Hindistan’daki bu popüler varlık sınıfının geleceğini şekillendirmede ve Atmanirbhar Bharat [kendi kendine güvenen Hindistan] olmamıza yardımcı olmada uzun bir yol kat edecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.