Kripto Haber

Hong Kong, Bankalar ve Kripto Borsası Yoluyla 384 Milyon Dolarlık Para Aklamadan Şüphelenilen 2 Kişiyi Tutukladı

Ajansın 28 Aralık tarihli açıklamasına göre, Hong Kong Gümrük ve Tekel Bakanlığı, kişisel banka hesapları ve kripto para borsası aracılığıyla yaklaşık 384 milyon dolar kara para aklamaktan şüphelenilen iki kişiyi tutukladı.

  • İkisi, Organize ve Ciddi Suçlar Yönetmeliği (OSCO) uyarınca “suçlanabilir bir suçtan elde edilen geliri temsil ettiği bilinen veya makul olarak inanılan mülklerle uğraşmak” veya kara para aklamaktan tutuklandı.
  • Açıklamada, şüphelilerin sanal bankalar ve bir kripto para ticaret platformu da dahil olmak üzere çeşitli Hong Kong bankalarında geçen yıl Mayıs’tan Kasım’a kadar kişisel hesaplar açtığı belirtildi. Banka havaleleri, nakit para yatırma ve kripto para birimi aracılığıyla bilinmeyen kaynaklardan gelen parayla uğraşarak şüpheli kara para aklama yapmakla suçlandılar.
  • 28 yaşındaki kadın ve 21 yaşındaki erkek kardeşi Yau Tong bölgesinde tutuklandı ve daha fazla soruşturma yapılıncaya kadar kefaletle serbest bırakıldı. Daha fazla tutuklama olasılığı göz ardı edilmedi.
  • OSCO’ya göre, bir kişi herhangi bir mülkle uğraşırsa, bu mülkün tamamen veya kısmen doğrudan veya dolaylı olarak herhangi bir kişinin iddia edilebilir bir suçtan elde ettiği geliri temsil ettiğini bilerek veya buna inanmak için makul gerekçelere sahipse suç işlemiş olur. Mahkumiyet halinde azami ceza 5 milyon dolar para cezası ve 14 yıl hapistir, suç gelirleri de müsadereye tabidir.

Devamını Okuyun: Hong Kong, 155 Milyon Dolarlık Kripto Para Aklama Programında 4 Kişiyi Tutukladı: Rapor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.