Kripto Haber

İlk Bitcoin ETF’den Sonra Sıra Ethereum Olabilir

Bu hafta ABD’de ilk bitcoin vadeli işlem destekli ETF’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte , pazar şimdiden sonra ne olacağına dair spekülasyonlarla dolu: Bir ethereum (ETH) ETF, spot tabanlı bir bitcoin ETF veya başka bir şey?

Analistlere göre, ETH, desteklediği bir borsada işlem gören fona (ETF) sahip olan bir sonraki dijital varlık olmalıdır. Sonuçta, bitcoin gibi varlık, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in daha önce kripto ile ilgili herhangi bir ETF için gerekli olduğunu ima ettiği Chicago Ticaret Borsası (CME) olan düzenlenmiş vadeli işlem piyasasında işlem görüyor. onaylanacak.

Ayrıca, iki büyük ETF sağlayıcısı ProShares ve VanEck’in daha önce düzenleyici tarafından her iki firmadan başvurularını geri çekmeleri istenmesine rağmen, SEC’e ethereum destekli ETF’ler için teklifler sunduğunu da biliyoruz . Bununla birlikte, Kryptoin Investment Advisors tarafından sunulanlar da dahil olmak üzere, diğer ETH tabanlı ETF teklifleri SEC’de hala beklemededir .

Tıpkı bitcoin için olduğu gibi, CI Global Asset Management tarafından sağlanan bir ethereum ETF Kanada’da zaten listelenmiştir . Ayrıca, ETH fiyatını takip eden bir dizi başka borsada işlem gören yatırım aracı da birkaç Avrupa ülkesinde listelenmiştir. 

“SEC’in bir Ethereum ETF’sini onaylaması için şimdi kampanyayı başlatacağız. The Wolf Of All Streets olarak da bilinen popüler kripto tüccarı Scott Melker, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada , kalabalığın önüne geçebilir, çünkü sonunda geliyor .

Potansiyel bir ethereum ETF’si hakkında spekülasyonlar sürerken, yeni bitcoin ETF, bu haftaya kadar ABD’deki ana düzenlenmiş bitcoin yatırım aracı olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) için ciddi bir meydan okuyucu olarak kendini kanıtladı.

Kripto analitik firması Glassnode’dan alınan verilere göre , Trust şu anda sahip olduğu bitcoinin piyasa değerine göre yaklaşık %20 indirimle işlem görüyor ve bu da tüccarların bir zamanlar popüler olan yatırım aracından uzaklaştığını gösteriyor.

Büyük indirim bugün Bloomberg’in kıdemli emtia stratejisti ve Bitcoin boğası Mike McGlone tarafından da belirtildi, ancak Trust’ın vadeli işlemlere dayalı ETF’den daha “al ve tut türleri” için hala daha çekici bir seçim olmaya devam ettiğini öne sürdü.

Ancak Grayscale’in ana şirketi Digital Currency Group’un kurucusu ve CEO’su Barry Silbert’in defalarca belirttiği gibi , Trust, hisselerini bir ETF’ye dönüştürmek için SEC’e zaten başvurdu. Bu mesaj ayrıca Salı günü Twitter’da Silbert tarafından yinelendi ve şirketin hedeflediği ETF’nin vadeli değil, spot tabanlı olduğunu vurguladı.

Ayrıca, Forbes tarafından geçen ay bildirildiği üzere Grayscale, bitcoin cash (BCH) , ethereum classic (ETC) ve litecoin (LTC) dahil olmak üzere diğer kripto varlıklara dayalı ETF’lerin yolunu açıyor olabilir .

Rapora göre, şirketin diğer dijital varlık tröstlerinden üçü, yani Grayscale Bitcoin Cash Trust (BCHG), Grayscale Ethereum Classic Trust ( ETCG ) ve Grayscale Litecoin Trust (LTCN), sözde SEC raporlama şirketleri olarak belirlendi. .

Bu, tröstlerin ABD’deki halka açık şirketlere benzer şekilde düzenleneceği ve SEC’e düzenli açıklamalarda bulunmaları gerektiği anlamına gelir. Ve Forbes’in dijital varlık araştırma direktörü Steven Ehrlich’e göre bu, SEC’in CME ile işlem gören vadeli işlem sözleşmeleri tarafından desteklenmeyen kripto ETF’lere izin verme fikrine ısındığı anlamına gelebilir.

Ehrlich, “CME en azından şimdilik sadece bitcoin ve ether ürünleri sunabilir” diye yazdı ve diğer potansiyel ETF’lerin bu nedenle vadeli işlem destekli ETF’lerden rekabetle karşı karşıya kalmayacağını da sözlerine ekledi. gelecek.” 

Ancak şimdilik, SEC’den Gary Gensler, yakın zamanda dijital varlıklar için “fiziksel olarak” desteklenen spot ETF’lere izin vermeye açık olabileceğine dair herhangi bir işaret vermedi. Ancak kripto topluluğu hala umutlu ve kriptonun bir varlık sınıfı olarak ana akım olarak benimsenmesi için bir sonraki büyük itici gücün ne olacağı üzerine tartışmalar devam ediyor.

16:50 UTC’de ETH 4.098 USD’den işlem gördü ve bir günde %8 ve bir haftada %17 arttı. Fiyat bir yılda %979 arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.