Kripto Bilgi

İlk Hareket Eden Asya: Bitcoin, 6 Milyar Dolarlık Opsiyonların Sona Ermesinden Önce 48 Bin Doların Altına Düştü

(James Rubin ve Greg Ahlstrand tarafından düzenlendi)

Günaydın. İşte neler oluyor:

Piyasa hareketleri: Aralık ayındaki opsiyonların sona ermesi yaklaştıkça Bitcoin 48.000 doların altına düştü

Teknisyen alımı (Editörün notu): Teknisyen Alımı tatil için ara veriyor. First Mover Asia, onun yerine CoinDesk muhabiri Sanadali Handagama’nın Avrupa Parlamentosu üyesi Eva Kaili ile yaptığı röportajı yayınlıyor. Tartışma, istikrarlı paralar, Web 3 ve tabii ki Facebook’un Diem’i üzerindeki mevcut düzenleyici çılgınlık olan MiCA’yı kapsıyordu.

Kripto endüstrisi liderleriyle kapsamlı röportajlar ve analizler için CoinDesk TV’nin en son bölümlerini yakalayın.

Fiyatlar

Bitcoin (BTC): 47.701 $ -6. %2

Eter (ETH): 3.813 $ -5. %7

Piyasalar

S&P 500: 4,786 $ -0. %1

DJIA: 36.398 +0. %2

Nasdaq: 15.781 $ -0. %5

Altın: 1,807 $ -0. %2

Piyasa hareketleri

En eski kripto para birimi olan Bitcoin, devam eden sessiz spot piyasa faaliyetlerine rağmen Salı günü ABD işlem gününde %6’dan fazla düşüşle 48.000 $’ın altına düştü.

Bitcoin’in spot ticaret hacmi bir gün öncesine göre büyük ölçüde değişmeden kalırken, piyasa aylık opsiyonların sona ermesine doğru giderken fiyat türbülansı geldi.

Skew tarafından sağlanan verilere göre, değeri 6 milyar doları aşan toplam 129.800 opsiyon sözleşmesinin süresi Cuma günü sona erecek. CoinDesk’in daha önce bildirdiği gibi, veri, bitcoin’in bir sona erme öncesinde “maksimum acı” noktasına doğru hareket etme eğiliminde olduğunu ve yerleşimden sonraki günlerde sağlam bir yönlü hareket gördüğünü gösteriyor.

Kredi: Skew

Bu fiyat hareketi eğilimi, genellikle, opsiyon satıcılarının (çoğunlukla kurumsal tüccarlar) spot fiyatı, en yüksek sayıda açık opsiyon sözleşmesinin değersiz bir şekilde sona erdiği kullanım fiyatına yaklaştırmak için yaptığı spot piyasa manipülasyonlarından kaynaklanır. Bu, opsiyon alıcıları için maksimum acı denilen maksimum kayıp yaratır. Cayman Adaları merkezli kripto finansal hizmetler firması Blofin’e göre, Cuma günkü opsiyonun sona ermesi için maksimum acı noktası 48.000 dolar.

Soru-Cevap – Eva Kaili

Brüksel’den Görünüm: AB Kriptoyu Nasıl Düzenlemeyi Planlıyor: Avrupa Parlamentosu üyesi Eva Kaili, Facebook’un 2019’daki libra duyurusunun milletvekillerini dijital varlıklar üzerinde harekete geçirdiğini söylüyor. (CoinDesk muhabiri Sandali Handagama tarafından)

Avrupa Birliği (AB), dijital varlık endüstrisini düzenlemek istiyor; Halihazırda devam etmekte olan bir dizi blok çapında girişim var. En kapsamlısı, kripto yayıncıları ve hizmet sağlayıcıları için AB düzeyinde bir lisanslama çerçevesi oluşturacak olan 168 sayfalık “Kripto Varlıklardaki Piyasalar” (MiCA).

Ancak kripto düzenlemeleri, 27 ulusun siyasi ve ekonomik birliği için daha büyük bir Web 3.0 yönetişim stratejisinin yalnızca bir parçasıdır.

Bu özellik, düzenleyicilerin kriptoyla nasıl hesaplaştığını tartışan bir forum olan CoinDesk’in “Politika Haftası”nın bir parçasıdır (ve tam tersi).

Avrupa Parlamentosu üyesi Eva Kaili’ye göre, dijital varlıklar, veri ve yapay zeka (AI) için yeni tekliflerin tümü, tüketicilerin haklarını güçlendirmeyi amaçlayan 2016 tarihli Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nden (GDPR) esinlenmiştir. Verilerinin AB’de faaliyet göstermesine izin verilen şirketler tarafından nasıl kullanıldığı üzerinde kontrol.

Kaili, özellikle dijital varlıklar için, katalizörün Facebook’un bir dizi para birimi ve varlık tarafından desteklenen bir dijital simge olan kendi sabit parası olan libra’yı (şimdi diem) oluşturma 2019 planları olduğunu söyledi. Dijital finans için düzenleyici netliğin, inovasyonu teşvik etmenin ve vatandaşların özgürlük ve egemenliğini Big Tech tarafından sömürülmekten korumanın anahtarı olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaili, Avrupa Parlamentosu’ndaki İlerici Sosyalistler ve Demokratlar İttifakı üyesi olan Yunan bir politikacıdır; 2014 yılında seçildi. Kaili, dağıtık defter teknolojisi (DLT) uygulamaları ve merkezi olmayan finans (DeFi) için inovasyon dostu düzenlemelerin savunuculuğunu yaptı.

CoinDesk, Kaili ile MiCA, stablecoin’ler üzerindeki mevcut düzenleyici çılgınlık, Web 3.0 ve tabii ki Facebook’un Diem’i hakkındaki görüşleri hakkında konuşma şansı buldu.

Aşağıdakiler, kısalık ve netlik için hafifçe düzenlenmiştir.

CoinDesk: AB’de önümüzdeki yıllarda kripto alanını doğrudan etkileyecek bir dizi düzenleyici girişim var. Size göre en önemlileri hangileri?

Kaili: Yaklaşan düzenleyici girişimler, kanunî kesinlik sağlamak ve bu yeni teknolojileri geleneksel oyuncular ve paydaşlarla işbirliği içinde test etmek için tasarlandı. İnşallah 2022’de tamamlanacak.

İlk çerçeve “Kripto Varlıklarda Piyasalar veya MiCA. AB’nin dijital finans stratejisinin bir parçası ve pasaporta uygun net ve yeni lisanslama gereksinimleri oluşturmak için kripto ekosistemiyle bütünsel bir şekilde ilgilenmeye çalışıyor. Bu da GDPR’de yaptığımız gibi güçlü bir düzenleyici müdahale başlatarak yolu açmaya çalıştığımız anlamına geliyor.

MiCA, firmaların AB genelinde faaliyet göstermesine ve ayrıca daha güçlü tüketici koruma standartları belirlemesine olanak tanıyacak. Ayrıca dijital varlık ihracı ve halka arz için kurallar belirler ve sabit paralarla ilgili bazı özel gereksinimlere sahiptir. Büyük, sistemik olarak önemli sabit paralar için de ek gereksinimler ortaya koyuyor. MiCA [parlamentodaki] ilk okumalarından geçiyor, bu yüzden gitmesi gereken bir yol var. Henüz AB parlamentosu ve konseyi arasında herhangi bir istişare yapılmadı.

O zaman DLT’ye dayalı piyasa altyapıları için pilot rejime sahipsiniz. Ben bu konuda bir raportörüm [rapor veren kişi]. Sadece iddialı bir proje değil, aynı zamanda çok beklenen bir sandbox projesi olduğunu söyleyebilirim. AB için oldukça benzersiz, çünkü DLT’yi AB finansal altyapısında kullanan yeni iş modellerini test etmeyi hedefliyor ve hükümler, tıpkı MiCA’nın yapmaya çalıştığı gibi, AB genelinde tek tip bir şekilde çalışacak devasa bir test ortamına dönüşecek. kripto varlıkları için yapın. Somut test sonuçları sunacak ve daha sonra bu, gelecekteki politika oluşturma ve düzenleyici adaptasyonu besleyecektir. Dolayısıyla, sanal alandan çıkarken izlenecek düzenleyici çerçevenin oluşturulmasına katılıyorsunuz. AB Konseyi ve parlamentonun ilk okumalarından geçti ve bu müzakerelerden oldukça sorunsuz geçtiği görülüyor.

CoinDesk: Pek çok AB düzenleyicisi, sabit paralar konusunda endişe gösteriyor ve MiCA, özellikle sabit paraları düzenlemeye önemli ölçüde odaklanıyor. Nedenmiş?

Kaili: 2019’da, şimdi diem olarak adlandırılan Facebook’un stablecoin’i libra hakkındaki tartışmalar, yasal girişimleri hızlandırmamıza ve sadece merkez bankalarından değil özel oyunculardan da gelen küresel para birimlerine sahip olmamız durumunda neler olabileceğini keşfetmemize yol açtı. Bazı sabit paralar küresel düzeyde çalışabilir ve küresel bir erişime sahip olabilir. AB’nin önemli e-para jetonları dediği şey bunlar. Bunlar, AB para politikası, istikrar ve egemenlik ile ilgili endişeleri gerçekten dile getirebilecekleri için MiCA tarafından ele alınmaktadır. Ancak bu sadece bir AB endişesi değil.

Çin ve Rusya dahil olmak üzere birçok ülke şimdi merkez bankası dijital para birimlerini araştırdığından, küresel sabit paraların finansal sistemin bağlantılı olması nedeniyle tüm ekonomiler üzerinde benzeri görülmemiş etkileri olabileceğini söyleyebilirim. Ayrıca bir yüzyıldan fazla bir süredir ilk kez ABD dolarının üstünlüğüne meydan okunduğunu da göz önünde bulundurun. Kripto para birimlerinin ve sabit paraların yükselişi, bizi bir para biriminin ne olduğunu, onu kimin düzenlediğini ve ulusal hükümet tarafından kontrol edilmediği takdirde ne anlama geldiğini yeniden düşünmeye zorluyor olabilir.

O halde, ele almamız gereken bir siyasi boyut var. Kabul etmek istemesek bile, jeopolitik hakimiyet meselesi olduğu için merkez bankası dijital para birimlerine sahip olmamız gerekiyor. Aynı zamanda, özellikle benzer platformları ve pazar yerlerini kullanan benzer düşünen ülkelere sahip değilseniz, parasal bir egemenlik meselesi haline gelebilir.

Devamını Okuyun: DeFi Düzenleyicilerin Daha Önce Gördüğü Hiçbir Şey Gibi Değil. Nasıl Başa Çıkmalılar? | David Z. Morris

Özel oyuncuları da dikkate almalıyız. Çok hızlı bir şekilde dijital bir euro göreceğimizi düşünüyorum, belki zaten geç kaldık, ancak merkez bankası dijital para birimi olmadan Facebook’tan istikrarlı paralarımız olsaydı, risk daha büyük olurdu. Ama aynı zamanda ters tarafı da düşünmenin çok ilginç olacağını düşünüyorum. Rusya, Çin, ABD ve Avrupa kendi dijital para birimlerini piyasaya sürdüğünde, bu, harcırah ve diğer özel sabit paralar için ne anlama gelir?

CoinDesk: Bu çerçevelerde, özellikle MiCA’da eksik bir şeyler olduğunu düşünüyor musunuz?

Kaili: Karşılaştığımız zorluklardan biri, MiCA’nın kapsamadığı şeyleri tam olarak anlamak için net tanımların olmaması.

Gördüğümüz ve gelecekte bizim tarafımızdan ele alınması gerektiğine inandığım sorun, merkezi olmayan finans veya DeFi iş modelinin MiCA çerçevesine uymamasıdır, çünkü tek bir varlık tanımlanamaz. DeFi projeleri ve merkezi finansta kullanılan tanımların kapsamına girmezler.

Bir sorunumuz var çünkü ademi merkeziyetçiliğin büyük faydaları olduğu kadar bazı önemli riskleri de var. Kriptoyu benimseyenler, dolandırıcılık veya siber saldırılar durumunda veya yanlışlıkla fonlarını kaybetmeleri durumunda yetkililere başvuramazlar. Merkezi olmayan sistemlerin net bir tanımı yoksa, sektöre yasal kesinlik kazandırmak için bunu kesinlikle ele almalıyız. Ayrıca, bu tüketici korumasını sağlayabilmek, kendileri için Avrupa’da faaliyet göstermeyi imkansız kılacak sorunlarla karşılaşmamak ve ayrıca şeffaflığın bizim ve yönetim için ne olduğunu öğrenmelerine yardımcı olmak için kripto para borsalarını da desteklemeliyiz. tüketici fonlarını bu saldırılara ve arızalara karşı koruyacak standartlar kendi sorumlulukları dahilindedir. Yani bunlar MiCA çerçevesi etrafındaki ana endişelerdir.

CoinDesk: AB’nin dijital varlık düzenlemesine yaklaşımı dünyadaki diğer yargı bölgelerine kıyasla nasıl?

Kaili: Her şeyden önce, Avrupa Birliği’nin doğası farklıdır. Farklı kanunî ve uyumsuz vergi sistemlerine sahip 27 farklı üye devletimiz var. Bu nedenle, MiCA ile politika oluşturmaya yönelik benzersiz bir yaklaşım benimsemeye çalışıyoruz. Teknolojiyi test etmek için alan açıyoruz, paydaşlarla etkileşim halindeyiz ve en azından attığımız bu ilk büyük adımda kanunî kesinlik, netlik yaratmak için somut öneriler oluşturmaya çalışıyoruz. Amerika’da ya da Asya’da daha çok, diyelim daha özgür bir şekilde geliştirilen teknolojiden bahsettiğimizde, standart eksikliğinin ya da kanunî kesinliğin kendine göre zorlukları olduğunu söyleyebilirim. Hükümetin aniden bitcoin’i yasallaştırmasıyla El Salvador’da neler olduğunu görüyorsunuz. Örneğin Çin’de ne olduğunu görüyorsunuz. Çin, en yüksek bitcoin madencileri konsantrasyonuna sahipti ve ardından aniden yaklaşımını değiştirdi. Ardından DeFi platformlarını ve arkasındaki tarafları araştırdığı bildirilen ABD [Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu]. Bu belirsiz bir soruşturma.

ABD’nin biraz düşmanca bir yaklaşım sergiliyor olabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden Avrupa’da ne istemediğimizi görmeye çalışıyoruz. Daha dikkatliyiz. Çok fazla hız yapmıyoruz.

Başlangıçta bazı problemlerimiz oldu. Yenileri ve yenilikleri eski kutulara sığdırmaya çalışarak başladık, biraz zorlandık. Ama şimdi hibrit kutular yaratmaya çalışıyoruz, bu yüzden eski kutularımıza yenilik getirmesini beklemiyoruz. Yeni kutular yaratıyoruz ve düşmanca bir ortam olduğunu hissetmeden gelişmeye devam etmelerine izin veriyoruz. Ben böyle hissediyorum, ama aynı zamanda belirli durumlara da bağlı. Kripto alanında çok çalışıyorum. Yani en azından kripto alanı için konuşabilirim ve yaklaşımımızın esas olarak inovasyon dostu olduğunu söyleyebilirim.

CoinDesk: Görünüşe göre Facebook’un libra üzerindeki endişesi, AB’deki büyük teknolojinin etkisi hakkında daha büyük endişeleri ortaya çıkardı. En azından AB’de, sizin de söylediğiniz gibi, dijital varlıkları düzenlemek sadece özellikle dijital varlıkların bozulmasıyla ilgili değil, aynı zamanda internet, veri ve finansal egemenlik ile ilgili daha büyük bir dijital stratejinin parçası. Bu adil bir değerlendirme mi?

Kaili: Veriye sahip olan veya elinde tutan kişinin artık çok fazla güce sahip olduğunu ve veri’den büyük değer üretebileceğinizi anlıyoruz ve bu, veri işlemini ürettiği için kripto alanı için de geçerlidir. Dijital stratejinin bir parçası olarak ve MiCA’ya paralel olarak Dijital Hizmetler Yasası, Dijital Piyasalar Yasası ve Yapay Zeka Yasası üzerinde de çalışıyoruz. On yıllar sonra ilk kez, interneti veri erişimi ve bu veriyi kullanan taraflarla birlikte interneti düzenlemek için kullanıyoruz. Dolayısıyla, iyi düzenlenmiş, veriye dayalı bir finans sektörünün de iyi düzenlenmiş bir veri ekonomisine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Veri artık bir metadır, ancak birçok tüketici onun nasıl bir meta olduğunu tam olarak anlamıyor. Örneğin tüketiciler, verinin nasıl kullanıldığını kontrol edemedikleri halde veri paylaşımını kabul edebilirler.

Veri’nin daha fazla paylaşılmasının, belirli özelliklere sahip müşterilerin piyasalardan dışlanmasına veya borç para almasına yol açma riski olduğunu düşünüyorum. Örneğin, işletmelerin açık finansman yoluyla daha fazla veriye erişimi varsa, bu, Avrupa’da kesinlikle geçerli olmayan sigorta poliçelerinin daha kişiselleştirilmiş fiyatlandırmasına yol açabilir. Riskin bu artan bireyselleştirilmesi, muhtemelen daha savunmasız veya düşük gelirli tüketicileri etkileyecektir. Öngörülü [yapay zekanız] varsa, örneğin, kredi puanlarının hesaplanmasına veya vatandaşlar için sigorta primlerinin hesaplanmasına veya dahil edilmesine yol açabilir. Bu, temel ilke ve haklarımızı ihlal edebilir. Bu nedenle, adil fiyatlandırma uygulamalarını korumak için stratejimizi tasarlarken bazı hedeflerimiz olmalıdır.

Verimli veri mevzuatına büyük bir ihtiyaç olduğunu ve kamu yararı için veri değerinin nasıl çıkarılacağını ve aynı zamanda onu yenilikle nasıl dengeleyeceğini anlamamız gerektiğini söyleyebilirim. Veri mevzuat dosyasının Ocak ayında geleceğini söyleyebilirim. Bu, Avrupalı ​​şirketlerin daha fazla veriye ulaşmasını sağlayacağız, onların açılmasını ve bazı verileri startuplar ve araştırmacılarla paylaşmalarını mühlet haline getireceğimiz anlamına geliyor ki bu noktada durum böyle değil. Kripto alanında elde etmeye çalıştığımız şeye benzer şekilde, verinin AB genelinde taşınabilirlik uyumunu sağlamayı umuyoruz. Finans sektörüne de dahil etmemiz gereken her sektör için aynı prensipler.

CoinDesk: Tüketicinin bir veya iki büyük şirket tarafından susturulmamasını sağlamanın bir yolunu bulmak önemli mi diyorsunuz?

Kaili: Büyük şirketlerimiz olmaması gerektiğine inanmıyorum. Sadece iş modellerini anlamamız ve yeni oyunculara açılırken belli kurallar koyduğumuzu mühlet yapmamız gerektiğine inanıyorum. Daha fazla rekabete sahip olmalıyız. Bu hizmet kalitesini artıracak ve iyileştirecektir. Ve bu, yeni gelenler için eşit bir oyun alanı sağlayacaktır. Ancak bu büyük oyuncular, gerçekten AB’de değiller, en azından bahsettiğimizi anladığımız önemli oyuncular.

CoinDesk: Ancak Big Tech’in bu potansiyel oymacılığı, AB’nin daha önce bahsettiğiniz, vatandaşlara kendilerine en iyi hizmeti vermek için hangi teknolojiyi kullanmak istediklerine karar verme özgürlüğü veren teknoloji tarafsızlığı hedefine aykırı olmaz mı?

Kaili: “Karşılıklılık” kelimesini kullanırdım. Bu sorunu aşmak için ilke ve standartlarınızı belirlemelisiniz. Bir şirket bu ilkeleri takip ederse, pazarınıza girebilmelidir. Değilse, yapmamalılar.

Bu, AB parlamentosu mikroskobu altındaki Yapay Zeka Yasasında ele alınmaktadır. AB merkezli olmasalar bile daha büyük oyuncular, daha riskli uygulamalar için standartları belirler. Bu, bu pazara erişmek istiyorsanız, Avrupa’nın korumak istediği bu ilkelerin sonucuna saygı duymanız gerektiği anlamına gelir. Yani yaptıkları bir şeyin zararlı olduğunu düşünürsek, tamamen yasaklanabilir. Bu genellikle yüz tanıma, sağlık teknolojisi veya silahlı yapay zeka kullanan işletmeler için geçerlidir. AB pazarına kim girmek isterse, başka ülkelerden gelseler de aynı kurallara uymak zorundadırlar.

GDPR’yi oluşturduğumuzda herkes başarısız olacağını düşündü. Şimdi öyle görünüyor ki, sadece hoş karşılanmakla kalmadı, aynı fikirde olan ülkelerin hizmet kalitesini iyileştirmesine, kullanıcıların çevrimiçi ortamda kendilerini güvende ve güvende hissetmelerine ve kişilerin çevrimiçi haklarını güvence altına almasına yol açtı. Bu yüzden aynı yolu izleyeceğimizi düşünüyorum. Vatandaşların refahını korumak ve korumacı olmaktan kaçınmak için iyi bir denge kurmak için yapacak çok işimiz var.

Önemli olaylar

9:30 s. m. HGT/SGT (1:30 pm UTC): ABD mal ticareti, avans raporu (Kasım)

11 s. m. HGT/SGT (1 pm UTC): Bekleyen ev satış endeksi (Kasım)

CoinDesk TV

Kaçırdıysanız, işte CoinDesk TV’deki “First Mover”ın en yeni bölümleri:

Kripto Piyasaları Analizi, Küresel Evlat Edinme, Kripto Düzenlemesi İncelemede

Kripto piyasalarında neler oluyor? “First Mover”, Allbridge’den konuk Andriy Velykyy ile yakın ve uzun vadeli bitcoin ve altcoin görünümünü tartıştı. Ayrıca, yeni yıl küresel kriptoların benimsenmesi için ne getiriyor ve Ukrayna’nın büyük bir kripto merkezi olarak bir geleceği var mı? Artı, First Mover yılı kripto politikası ve düzenlemesiyle kapladı: 2022’de çok tartışıldı ve yapılacak çok şey var.

Son manşetler

Hindistan Merkez Bankası, CBDC’nin Temel Sürümünü Öneriyor: Banka, para birimini nakde “uygun bir alternatif” olarak adlandırıyor.

İran, Enerji Tasarrufu İçin 6 Mart’a Kadar Kripto Madenciliğini Yasaklıyor: Rapor: İran, bu yıl ikinci kez ülkenin elektrik şebekesi üzerindeki yükü azaltmak için bu tür önlemler aldı.

OpenDAO’nun SOS Tokeni Belirsiz Hedeflere Rağmen 250 Milyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaştı, Güvenlik Riskleri: Airdrop’lar bir topluluğu başlatabilir, ancak bu onların kalıcı bir güce sahip oldukları anlamına gelmez.

Solana Cüzdanı Phantom Nixes iOS Beta Davet Etti Topluluk Patlamalarından Sonra: Solanaland’ın en iyi kripto cüzdanı, pahalı işlemlerin başlamasından saatler önce NFT açık artırmasını terk etti.

Daha uzun okumalar

Kripto, DC Etkisi Oyununu Oynamayı Öğreniyor: Altyapı faturası, Capitol Hill’deki uzun bir savaşta ilk vuruldu. Ancak Washington’daki lobiciler kriptoyu gerçekten anlıyor mu?

Günümüzün kripto açıklayıcısı: Ethereum Nasıl Kullanılır

Diğer sesler: Kripto lobiciliği balistik oluyor(The Economist)

Söyledi ve duydu

“Kripto endüstrisi oyuna geç kaldı. Birkaç köklü ticaret grubu ve acı verici bir şekilde ortaya çıkmadan önce federal masada oturmanın önemini gören bazı firmalar dışında, kripto şirketleri Washington ile ilişki kurmaktan büyük ölçüde kaçındı. ” (CoinDesk’in Politika Haftası serisi için Rob Garver). . . ”Teknoloji endüstrisinde 2021 kârlar ve pivotlarla dolu bir yıldı. Kısmen pandemi ve hayatımızın dijitalleşmesi sayesinde tüm büyük teknoloji şirketleri büyüdü. Facebook adını Meta olarak değiştirdi, Jeff Bezos uzaya gitti, Jack Dorsey Twitter’dan ayrıldı ve Silikon Vadisi kripto için daha sert düştü. (Kevin Roose The New York Times’da yazıyor)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.