Kripto Bilgi

İlk Hareket Eden Asya: Bitcoin, Yıl Sonu Tatillerinde Düşük Hacimlerin Ortasında 47 bin Dolara Yakın İşlem Yapıyor

(Greg Ahlstrand ve James Rubin tarafından düzenlendi)

Günaydın. İşte neler oluyor:

Piyasa hareketleri: Bitcoin 48.000 $ civarında işlem görürken, 1. katman belirteci ALGO teşvik programı haberlerinde kazanç sağlıyor

Teknisyen alımı (Editörün notu): Teknisyen Alımı tatil için ara veriyor. First Mover Asia, onun yerine CoinDesk muhabiri Damanic Dantes’in kripto para piyasalarındaki bu yılın en dramatik anlarını özetleyen Year-End Review serisinden bir parça yayınlıyor.

Kripto endüstrisi liderleriyle kapsamlı röportajlar ve analizler için CoinDesk TV’nin en son bölümlerini yakalayın.

Fiyatlar

Bitcoin (BTC): 47.394 $ -0. %3

Eter (ETH): 3.742 $ -1. %66

Piyasalar

S&P 500: 4.793 +0. %14

DJIA: 36.488 +0. %25

Nasdaq: 15.766 -0. %98

Altın: 1,803 $ -0. %15

Piyasa hareketleri

Bitcoin, bir gün önce %6’dan fazla keskin bir düşüşün ardından Çarşamba günü 47.000$ civarında işlem görerek düşmeye devam etti.

Piyasa değerine göre 1 numaralı kripto para birimi, yıl sonu tatil sezonu nedeniyle merkezi borsalarda bir başka düşük günlük hacme sahipti. Piyasanın merkezi, 31 Aralık’taki opsiyon sözleşmesinin sona ermesine devam ediyor.

Kredi: CoinDesk/CryptoCompare

Skew tarafından sağlanan verilere göre, yaklaşık 6 milyar dolar değerinde toplam 124.700 opsiyon sözleşmesinin süresi Cuma günü sona erecek. Opsiyonlar, alıcıya dayanak varlığı belirli bir tarihte veya daha önce önceden belirlenmiş bir fiyattan satın alma hakkı veren ancak buna mecbur etmeyen riskten korunma araçlarıdır.

Aynı zamanda, akıllı sözleşme platformu tokenleri algorand (ALGO) ve yakın (NEAR), Çarşamba günü ABD işlem saatlerinde en büyük günlük kazançlara öncülük etti. ALGO’nun kazanımları, Algorand Vakfı’nın Algorand’ın ilk algoritmik para piyasası ve istikrarlı para protokolü Algofi ile bir likidite teşvik programı açıklamasından sonra geldi.

Yıl sonu pazar değerlendirmesi

Pazar Paketi Yıl Sonu İncelemesi: Kurumlar Bitcoin’den Nakit Çıkardı: Bir büyük yatırım firması, fiyat düşmeden önce Nisan ayında piyasanın zirvesine yakın bir yerde bitcoin satarak büyük karlar elde etti.

Bitcoin fiyat olayları

Merhaba, Pazar Paketi okuyucuları! 2021’in son iki haftasında, bu alanı kripto para piyasalarında bu yılın en dramatik anlarını özetlemek ve küresel finansın bu hızla gelişen köşesinden önemli dersleri vurgulamak için kullanıyoruz. 20 Aralık’ta başlayan ve 30 Aralık’a kadar devam eden sekiz gönderiden oluşan bir dizide, bu yıl kripto pazarlarını neyin sarstığını özetleyeceğiz. (Bugünün fiyatlarını ve haber başlıklarını arıyorsanız, lütfen aşağı kaydırın.)

Bu inceleme yılı serisinin yakın tarihli bir bölümünde, Nisan ve Mayıs aylarında kripto piyasalarını sarsan korku, belirsizlik ve şüphe saldırısını – kripto dilinde “FUD”, yani gerçekten herhangi bir olumsuz manşet anlamına geliyordu. . Ruh hali azaltıcılar arasında daha yüksek ABD sermaye kazancı vergileri tehdidi, Çin’in kripto para ticareti ve madenciliğini ortadan kaldırmaya yönelik yeniden canlanan çabaları ve Bitcoin blok zincirinin kapsamlı elektrik kullanımından kaynaklanan potansiyel çevresel zararlar yer aldı.

Bugün, Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşen yaygın satışların ek nedenlerini göstereceğiz. Bitcoin’in hızlı enflasyon korkusuyla alevlenen güçlü bir yıla başlama rallisinin ardından, bazı büyük yatırımcılar, neredeyse her şeyin geçerli olduğu piyasadaki yaygın spekülasyonlar ve küresel para arzındaki büyümedeki yavaşlama konusunda endişe duymaya başladılar. Aslında, bazı fiyat grafiği göstergeleri zaten bitcoin’in aşırı değerli olduğunu gösteriyordu. Haziran ayına kadar BTC, 30.000 dolar civarında sabitlendi ve tahmin edin sonra ne oldu? Tüccarlar tabanları satın aldı.

Para çıkışı

Bitcoin fiyatı hız treni

İngiltere merkezli bir varlık yönetimi şirketi olan Ruffer Investments, Kasım 2020’den itibaren bitcoin üzerine bahis oynayan en eski büyük kurumsal yatırımcılardan biriydi.

2021’in başlarında fiyatlar yükselirken, diğer fon yöneticileri yüksek getiri potansiyeliyle cezbedilen kriptoya yeni ısınırken Ruffer esasen dalgayı sürdü.

“Geçen Kasım ayında bitcoin’e maruz kaldık. Ruffer Investments’ın yatırım direktörü Duncan MacInnes, 9 Temmuz’da bir blog yazısında, bunu, oldukça çarpık ve çekici bir risk/ödül profiline sahip, gelişmekte olan bir değer deposunda bir seçenek olarak gördük” dedi.

Ancak Ruffer bile, Bitcoin’in yılın başındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65.000$’a yükselmesinin vahşiliği karşısında şaşkına döndü. Ve Ruffer parayı çekti. Piyasa sürdürülemez görünüyordu.

“2021’de heyecan kripto para birimlerinde ve merkezi olmayan finansta. Söz gerçektir. Ancak mali teşvik ve devam eden niceliksel genişlemenin yarattığı aşırı likiditedeki artış da öyle. MacInnes, fazla likiditenin bize Nisan ayında zirve yaptığını düşündüklerini yazdı.

Sunday Times, Haziran ayında Ruffer’ın 1 dolar kazandığını bildirdi. 5 ayda 1 milyar kar

Bitcoin fiyatı ve küresel para arzı

Aşırı yükseliş eğilimi

Piyasanın tersine çevrilmesi açısından, mühlet, birkaç kripto piyasası göstergesinin ay içinde aşırı satın alma faaliyetinin işaretlerini yanıp sönmesine yardımcı olmadı ya da bitcoin’in Nisan fiyatının zirvesine yol açtı. Örneğin, Mart civarında, Alternatif. me’nin Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, yaklaşık %60 BTC fiyat satışından önce gelen Haziran 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Hem blockchain verisinde hem de fiyat tablolarında başka uyarı işaretleri de vardı. (MVRV olarak bilinen blockchain tabanlı bir piyasa metriği olan bitcoin’in “piyasa değerinin gerçekleşen değere” oranıyla ilgili teknik göstergelere bakan aşağıdaki tabloya bakın.)

Kripto endüstrisi ESG endişelerine yanıt veriyor

Bitcoin’in çevresel ayak izi üzerindeki rahatsız edici çevresel endişeler piyasaya ağırlık vermeye devam ederken, kripto endüstrisi yöneticileri yanıt vermek için adımlar attı.

Yılın başlarında piyasayı hareketlendiren tweet’leri Bitcoin’e tekrar tekrar aşık olduğunu ortaya çıkaran milyarder Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin blok zincirinin elektrik kullanımı konusunda kripto endüstrisi diyaloğuna yeni bir açıklık getirdi. Mayıs ayının sonuna doğru Musk, bitcoin madencileriyle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı hakkında konuştuğunu tweetledi. Bitcoin’e tamamen sırtını dönmüyordu, bu da cesareti kırılmış boğalar için biraz umut verdi.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor da dahil olmak üzere madencileri ve büyük yatırımcıları bir araya getiren Bitcoin Madencilik Konseyi’nin 24 Mayıs’taki duyurusu, BTC’yi hemen neredeyse %12 oranında artırdı. Bu noktada, Nisan satışlarından kaynaklanan piyasa paniği azalmaya başladı ve bazı tüccarlar tabanları almaya başladı.

BTC’nin fiyatı, aşırı satış baskısı yavaşlamaya başladığından, sonunda Haziran ayında yaklaşık 30.000$’da sabitlendi. Aşağıdaki grafik, Nisan ve Haziran arasındaki yaklaşık %50 fiyat düşüşünü göstermektedir. Ve sonra, Temmuz ve Ağustos boyunca, bitcoin çoğunlukla yatay işlem gördü ve bazı teknik göstergeler BTC’nin fiyatının aşırı satıldığını öne sürdüğü için yeni bir fiyat aralığı oluşturdu.

Kripto tacirlerinin kafasındaki soru, yeni piyasa ortamının düşüş yolunda bir duraklamayı mı yoksa yeni bir yükselişin temelini mi temsil ettiğiydi.

Bitcoin günlük fiyat tablosu

Fiyat hareketleri son aylarda olduğundan çok daha az değişkendi ve birçok yatırımcı hala bitcoin’in uzun vadeli bir değer deposu olarak potansiyeline inanıyormuş gibi görünüyordu. Bitcoin madencileri, çevresel ayak izlerini azaltmanın veya hafifletmenin yollarını aradıklarını iddia ettiler ve ağın madencilik gücünün çoğu, kripto dostu olmayan Çin’den uzağa taşındı.

Ayrıca, tüccarlar çok fazla kaldıraç kullanmıyorlardı ve piyasa koşulları belirgin bir şekilde sakin görünüyordu. Başka bir deyişle, fazla köpük yoktu.

Önemli bir çıkarım, bitcoin piyasası için aniden amansız bir olumsuz manşet saldırısı gibi görünen şeye rağmen, fiyatın tarihsel bazda dikkate değer bir şekilde iyi durumda olduğuydu: Nisan ayı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65.000 dolar artık çok uzak görünüyordu. ama 2020’nin en düşük seviyesi 3850 dolar civarındaydı.

Kripto piyasasının diğer alanlarında spekülasyonlar hâlâ yüksek seviyedeydi. Bir sonraki bölümde, bitcoin yatay işlem görürken bazı tüccarların alternatif kripto para birimlerine ve takas edilemez tokenlere (NFT) nasıl akın ettiğini göstereceğiz.

Önemli olaylar

5 s. m. HGT/SGT (9:00 UTC): Avrupa Merkez Bankası M3 para arzı (3 ay /Yıl/Kas.)

5 s. m. HGT/SGT (9:00 UTC): Avrupa Merkez Bankası özel kredileri (Kasım /Yıllık)

9:30 s. m. HGT/SGT (1:30 pm UTC) ABD mal ticareti dengesi ön hesaplaması (Kasım)

11 s. m. HGT/SGT (3 pm UTC): ABD bekleyen konut satışları (Aylık/Yıllık Kasım)

CoinDesk TV

Kaçırdıysanız, işte CoinDesk TV’deki “First Mover”ın en yeni bölümleri:

NFT’ler, Metaverse ve Blockchain’in Geleceği Üzerine Efsanevi Yatırımcı Bill Tai

“First Mover”ın bu özel bölümünde, sunucu Christine Lee, “NFT for sosyal iyilik platformu” Metagood’un kurucu ortağı ve başkanı Bill Tai ile oturdu. Risk sermayesi efsanesi, girişim akıl hocası, olağanüstü networker, kitesurfer ve tutkulu koruma uzmanı, NFT’lerin sosyal potansiyelini ve olası risklerini açıkladı. Ayrıca blockchain teknolojisi için metaverse, tokenization ve daha geniş bir bakış açısıyla ilgili görüşlerini paylaştı.

Son manşetler

Marathon Digital, DA Davidson Tarafından 2022’ye Girerken En İyi Madencilik Seçimi Seçildi: Yatırım bankası, madenci hissesinin grup içinde yakın zamanda gerçekleşen bir satıştan sonra yukarı doğru zorlayıcı olduğunu söyledi.

Yeni Basılan Bitcoin Madenci Mücevher Madenciliği 1,25 EH/s Hashrate’e Ulaştı: Gem’in madencilik gücü şimdi Bitcoin ağının toplamının yaklaşık %1’ini oluşturuyor.

Daha uzun okumalar

10 Para (ve Kripto Para) Hakkında Harika Romanlar: Kültür Haftası için okumaya değer bir dizi kitap.

Günümüzün kripto açıklayıcısı: Eter Nedir?

Diğer sesler: Asia Summitt: Crypto’s Continuing Chronicles

Söyledi ve duydu

“Yeni kılavuz, sürekli bir risk olarak covid ile yaşamayı öğrenmek zorunda kalacağımız ve bunun toplumu kapatmasına izin veremeyeceğimiz konusunda büyüyen bir gerçeği yansıtıyor. (Pfizer yönetim kurulu üyesi ve eski Gıda ve İlaç İdaresi komiseri Scott Gottlieb, Washington Post makalesinde)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.