Kripto Bilgi

İlk Hareket Eden Asya: Bitcoin’in Fiyatı Tatil Hafta Sonu Boyunca 51 bin Doların Altında Kaldı

(James Rubin tarafından düzenlendi)

Günaydın. İşte neler oluyor:

Piyasa hareketleri: ABD’de tatil hafta sonu boyunca piyasa faaliyeti sessize alındığından Bitcoin çok az hareket etti.

Teknisyen’in görüşü (Editörün notu): Teknisyen’in Çekişi tatile ara veriyor. First Mover Asia, onun yerine CoinDesk piyasa analisti Damanic Dantes tarafından kripto para piyasalarında yılla ilgili bir dizi öykünün dördüncüsünü yayınlıyor.

Kripto endüstrisi liderleriyle kapsamlı röportajlar ve analizler için CoinDesk TV’nin en son bölümlerini yakalayın.

Fiyatlar

Bitcoin (BTC): $50,818 +0. %4

Eter (ETH): 4.077 $ -0. %2

Piyasalar

S&P 500: 4,725 $ +0. %6

DJIA: 35.950 $ +0. %5

Nasdaq: 15.653 $ +0. %8

Altın: 1.807 $ +0. %1

Piyasa hareketleri

Piyasa değerine göre 1 numaralı kripto para birimi olan Bitcoin, Cuma günü bir “Noel Baba rallisi” 51.000 doların üzerine çıktıktan sonra 50.000 doların altına geriledi. Yayınlandığı sırada, bitcoin zemini geri kazanmıştı ve 50.800 dolar civarında geziniyordu.

Kripto ticareti faaliyeti çoğunlukla Noel gününde ve İngiltere’deki Boxing Day’den sonraki gün sessizdi. Bitcoin’in büyük merkezi borsalardaki ticaret hacmi düşüktü.

Kredi: CoinDesk/CryptoCompare

Ether ve diğer büyük alternatif kripto para birimleri de hafta sonu boyunca çok az hareket etti: Yayın sırasında, eter Cuma günkü rallisinden 4.100 doların üzerine biraz düşerek 4.070 dolardan el değiştiriyordu.

Polkadot (DOT), 30 günün en yüksek seviyesinden hala aşağıda olmasına rağmen, son 24 saatte %8’in üzerinde bir artışla hafta sonu en çok kazananlardan biriydi.

Yıl sonu pazar değerlendirmesi

(CoinDesk Piyasa Analisti Damanic Dantes tarafından)

Piyasa Sarma Yılı İncelemede: Bitcoin’in FUD-Fueled Crash’ini Hatırlamak: Kripto piyasaları Nisan ve Mayıs ayları boyunca hareket ettikçe, birçok alıcı korku, belirsizlik ve şüphe (“FUD”) tüccarları bunalttığından para kazanmaya başladı. Endişeler arasında ABD sermaye kazançları vergileri dijital varlıklar, bitcoin’in çevresel ayak izi ve Çin’de kripto madenciliğinin tamamen yasaklanması yer aldı.

Merhaba, Pazar Paketi okuyucuları! 2021’in son iki haftasında, bu alanı kripto para piyasalarında yılın en dramatik anlarını özetlemek ve küresel finansın bu hızla gelişen köşesinden önemli dersleri vurgulamak için kullanıyoruz. 20 Aralık’ta başlayan ve 30 Aralık’a kadar devam eden sekiz gönderiden oluşan bir dizide, bu yıl kripto pazarlarını neyin sarstığını özetleyeceğiz. (En son dijital varlık fiyatları ve haber başlıkları için lütfen aşağı kaydırın.)

Çarşamba günü, Tesla’nın bitcoin kabulünün ve Coinbase’in doğrudan listelenmesinin, bitcoin fiyatını tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65.000$’a göndermesine nasıl yardımcı olduğunu tekrarladık ve bu, sonradan, pazarın zirvesi olduğu ortaya çıktı. Bugün, ABD sermayesi vergiler, bitcoin’in çevresel ayak izi ve Çin’de doğrudan bir kripto yasağına ilişkin endişeler arttıkça, bazı tüccarların ve yatırımcıların Nisan ve Mayıs aylarında nasıl para kazanmaya başladığını göstereceğiz. Korku, belirsizlik ve şüphe – FUD veya olumsuz haberler için kripto konuşma – her şeyden önce geliyordu.

Vergi satışı

Nisan ortasındaki tek gereken, ABD Başkanı Joe Biden’in varlık satışından elde edilen gelirler veya sermaye kazançları üzerindeki vergiyi – kripto para birimlerine karşı dostça olmayan hükümlerle birlikte – kabaca iki katına çıkarmayı planladığı bir New York Times manşetiydi. Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65.000 $’a doğru geri ralli. Yılın başlarında güçlü bir boğa koşusunun ardından, bitcoin’in fiyat düşüşü aniden hızlandı.

Singapur merkezli Delta Exchange’in kurucu ortağı ve CEO’su Pankaj Balani, o sırada CoinDesk’e bir e-postada “Kripto para birimi zaten savunmadaydı” dedi. “Vergi haberleri daha fazla kar elde etmeyi davet etti. ”

Başkan Joe Biden (Drew Angerer/Getty Images) (Getty Images)

Bir döviz aracı kurumu olan Oanda’nın analisti Edward Moya, “Vergi artışları toparlanmada bir diken olabileceği ve yatırımları aşağı çekeceği için ABD’nin eylemleri bitcoin için yükselişe geçmedi,” diye yazdı bir e-posta.

Bazı analistler, bitcoin (BTC) için potansiyel bir ters rüzgar olarak daha güçlü bir ABD dolarına işaret etti. Kuzey Yarımküre’de daha sıcak havalar yaklaşıyordu ve dünya çapında daha fazla koronavirüs aşısı dağıtılmaya başlandı ve bu da daha güneşli bir ekonomik görünüme yol açtı. ABD, pandemi teşvik programı sırasında genişleyen bütçe açığını iyileştirme yolunda gibi görünüyordu.

Tüm bunlar, hızlı enflasyona karşı olası bir korunma olarak yatırımcılar arasında bitcoin’in çekiciliğini destekleyen hükümetler ve merkez bankalarından ekstra ekonomik desteğe daha az ihtiyaç duyulabileceği anlamına geliyordu.

Çevresel kaygılar

Ancak bitcoin’in başka sorunları vardı. Önümüzdeki aylarda, geleneksel piyasalardaki birçok yatırımcı – ana akım kripto paranın benimsenmesi için kilit bir hedef olarak algılanıyor – blockchain ağının yoğun elektrik kullanımı nedeniyle kripto paranın çevresel ayak izini sorgulamaya başlayacak.

Tesla’nın milyarder CEO’su Elon Musk, örneğin, bitcoin üzerindeki önceki yükseliş duruşundan bir U dönüşü yaptı ve kriptoda fosil yakıtların kullanımıyla ilgili endişeleri öne sürerek, şirketinin elektrikli arabaları için artık BTC’yi kabul etmemeye karar verdi. madencilik

Musk’un tweeti, bitcoin fiyatında anında %6’lık bir düşüşü tetikledi. Aniden, çevre, 12 yaşındaki kripto para biriminin geniş çapta kabul edilebilir bir varlık sınıfı olma yolunda bir engel olarak ön ve merkez haline geldi. Ve çevresel, sosyal ve yönetişimin (ESG) Wall Street’teki yeni moda sözcükleri haline gelmesiyle, büyük para yöneticilerini enerji yoğun bitcoin’in portföylere iyi bir katkı olduğuna ikna etmek zorlaştı.

Örneğin, fon yönetimi endüstrisindeki 600 kişiyle yapılan bir anket, şirketlerin %96’sının şirketlerinin 2021’de ESG’ye öncelik vermesini beklediğini ortaya koydu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu İnternet Uygulama Dairesi eski başkanı John Reed Stark, şunları söyledi: CoinDesk’ten Lyllah Ledesma, Mayıs ayında bitcoin ESG endişelerinin kriptoya kurumsal yatırımı kesinlikle azaltacağını söyledi.

Çin’in kripto yasağı

Bitcoin tüccarları korku, belirsizlik ve şüpheyi yeterince gördüklerini düşündüklerinde, Çin resmi olarak tüm finans kurumlarının ve ödeme şirketlerinin kripto para birimi işlemleriyle ilgili hizmetler sunmasını yasakladı.

Çin 2013’ten beri kripto ile ilgili şeyleri yasaklıyordu, ancak yeni baskılar, kripto ticareti faaliyetinin “yasal riskler” içerdiğini ve “herhangi bir kanunî kişi, tüzel kişiliği olmayan kuruluş veya gerçek kişinin” sanal para birimine ve ilgili türevlere yatırım yaptığını açıkça ortaya koydu. CoinDesk’ten Muyao Shen, “kamu düzenini ve iyi gelenekleri” ihlal ettiğini bildirdi.

Çin yasağına ilişkin haberler, Bitcoin’i keskin bir şekilde düşürdü ve bu da fiyatı 65.000 $ civarında Nisan rekorundan yaklaşık %50 oranında düşürdü. Hemen hemen her tanımda, bitcoin piyasası yeni, düşüş eğilimine girmişti.

Çin ile ilgili satış, kripto pazarından 400 milyar doları sildi ve bu da bazı “balinaları” – büyük BTC sahiplerini – paralarını satılık borsalara taşımaya teşvik etti. Kripto piyasaları panik modundaydı.

Ayrıca, yatırımcıların kripto para birimlerinin düzenleyici risklere karşı ne kadar savunmasız olduğunu da anladı. İster sermaye kazancı vergileri, isterse Çin’deki kripto yasağı ile ilgili endişeler olsun, bitcoin’in coşkulu yükselişi, geleneksel finansal sistemin hükümetleri ve denetçilerinin artan incelemesi tarafından engellendi.

Çevre bilincine sahip yatırımcılar bitcoin’e yığılmaya başlamadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulacaktır.

Bitcoin balina kapitülasyon endeksi

Önemli olaylar

Fransa bireysel yatırımlar (4Ç)

Dallas Fed imalat iş endeksi (Aralık)

Kanada Boks Günü

CoinDesk TV

Kaçırdıysanız, işte bir CoinDesk TV programının en son bölümleri (Editörün Notu: First Mover Asia, Cuma günkü tatil nedeniyle, NFT’lerde bir önceki bölümün yerine bir CoinDesk TV programı içeriyor. İlk Taşıyıcı (TV).

BT, Trance Öncü, 24 Saatlik Kripto Sanat Çalışmasını Animasyonlu Karakterlere Özel Olarak Tanıttı

CoinDesk’in yeni animasyon dizisi ‘NFT All Stars’da, yıldızlarla dolu bir yatırımcılar, küratörler ve yenilikçiler paneli, müzik endüstrisi efsanesi BT ile birleştirildi. Bu bölümde BT, bir NFT’ye sahip olmanın ne anlama gelmesi gerektiğine dair vizyonunu açıkladı ve yalnızca 10 aylık yapım aşamasındaki başyapıtı Genesis’i piyasaya sürdü. json.

Son manşetler

Portföy Yöneticilerinin 2022’de Neden Altcoinlere Bakması Gerekecek: Bitcoin ile ne kadar ilişkisiz hale gelirlerse (kendisi geleneksel varlıklarla ilişkisiz), çeşitlendirme oyunu o kadar güçlü olur.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Kripto Yasasını Meclise Gönderecek: Rapor: Recep Tayyip Erdoğan gazetecilere verdiği demeçte, yasanın “gecikmeden TBMM’ye gönderileceğini” söyledi. ”

Terra’daki DeFi Değeri, LUNA 100$’da Üste Çıkarak 21 Milyar$’a Yükseldi: Perşembe günkü LUNA jetonları için 85$’a olan tabanlar bir gecede silindi.

Dfinity’nin İnternet Bilgisayarı Ethereum Köprüsünü Açıyor: Ethereum tabanlı varlıklar artık yeni zincirler arası köprü aracılığıyla İnternet Bilgisayarında doğal olarak var olabilir.

Daha uzun okumalar

Jack Dorsey’in ‘Web 3’ ile Beef’i Gerçekten Neyle İlgili: Bitcoin seven CEO’nun VC’lerle olan çekişmesi, yaklaşık on yıldır şiddetli bir mücadelenin sadece son turu: Bitcoiners ve “kripto. ”

Bugünün kripto açıklayıcısı: Hangi Kripto Projeleri Ethereum’a Dayanıyor?

Diğer sesler: Büyük Baharda Bitcoin Madenciliğinin Aşırı Sıcak İşinin İçinde

Söyledi ve duydu

“Yeniden tasavvur edilen bu para çağı, bu yeni sistemler etrafında oluşan topluluklar arasında aidiyet ve inanç duygusunu güçlendirmek için arka, ikonografi, hikayeler ve diğer kültürel ürünlerin yaygınlaştırılmasına tanık olacaktır. (CoinDesk İçerikten Sorumlu Başkan Michael Casey). . . . ”Belki de 2021’in en büyük teması, ana akım kriptonun kamuoyu farkındalığı açısından nasıl bir hale geldiğiydi. NFT zamanın ruhu, yükselen token fiyatları, Washington’un bunu öğrenmeye daha fazla ilgi duyması ve bitcoin etrafında dönen fikirlerin başarısız bir para sistemine karşı bir bahis olmasıyla birlikte, kripto aniden her yerdeydi. Herkes onu anlamak istedi. ” (Michael Casey). . . “Belki de 2022, altcoinlerin bitcoin ile daha da ilişkisiz hale geldiği ve dolayısıyla makro varlıklarla ilişkisiz olduğu bir yıl olacak. Bu durumda, geleneksel portföy yöneticilerinin sadece çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmak için alt’lara bir kez daha çıplak asgarî vermek zorunda kalacağı bir dünya görebiliriz. ” (CoinDesk Piyasalar için Yönetici Editör Lawrence Lewitinn)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.