Bitcoin

IntoTheBlock: Bu Altcoin Piyasaları Yükseliş Sinyali Veriyor!

Analitik firması IntoTheBlock’a nazaran, Bitcoin ve altcoin piyasası yılın birinci günlerinden dalgalı fiyat hareketleri gösterdiğinden, bu durum hem yükseliş hem de düşüş olarak yorumlanabilir. Firma, 14 Ocak tarihli “2022’de kripto için boğa ve ayı davası” Medium bülteninde, her iki tarafta muhtemel senaryoları kıymetlendiriyor. Kriptokoin.com olarak raporun detaylarını aktarıyoruz.

Kripto boğalarını neler bekliyor?

IntoTheBlock’un yakın tarihli bültenine nazaran, boğalar ve ayılar ortasındaki kararsızlık nedeniyle piyasadaki belirsizlik sürüyor. Boğaların durumu, Bitcoin’i (BTC) tutan artan sayıda adres, önde gelen akıllı kontrat platformu Ethereum’da (ETH) gerçekleşen süreç sayısı ve token arzını ele alırken yapılan ETH değişikliği etrafında toplanıyor. Önder kripto dışında, boğaların durumu NFT’ler, Blockchain oyunları ve DAO’ların artan popülaritesine de dayanıyor. Bilgiler, son zamanlardaki düşüşe karşın, Bitcoin yatırımcılarının %25’inin piyasa kıymetinin apansız 20.000 dolardan 6.000 dolara düşmesinden sonra büyük tasfiyelerin gerçekleştiği Ocak 2018’den farklı olarak, daha fazla yatırımcının BTC’ye tutunduğunu gösteriyor.

Emsal halde, analitik firması, 2018 çöküşünden yalnızca iki ay sonra şaşırtan bir formda %65 düşmesine karşın, ETH’de gerçekleşen günlük süreçlerin sayısının en son kripto piyasası geri çekilmesi sırasında güçlü kaldığını buldu.

Öteki potansiyel katalizörler ortasında ETH’nin London yükseltmesi sırasında tanıtılan “token yakma” sistemi, 13 milyar dolarlık bir pahaya ulaşan NFT pazarı OpenSea, daha geniş DAO kapsamı ve kullanıcıları kripto para ünitelerine getiren Blockchain tabanlı oyunlar yer alıyor.

Altcoin ayılarının durumu

Ayıların durumu, Federal Rezerv’in aksiyonları, yeni bir Covid-19 varyantı mümkünlüğü ve dört yıllık döngü teorisi etrafında dönüyor. Fed kısa müddet evvel bilançosunun olağanlaştırılması yahut niceliksel sıkılaştırma (QT) yoluyla enflasyonu düşürmeye çalışacağını duyurdu. IntoTheBlock’a nazaran bu, BTC fiyatıyla bağlı olan USD arzını potansiyel olarak azaltabilir:

İkisi ortasındaki yüksek korelasyon, Fed QT ile devam ederse ve oranları agresif bir halde yükseltirse, Bitcoin için olumsuz bir görünüm manasına geliyor.

Öteki ayı bayrakları ortasında, BTC’nin her dört yılda bir (2013, 2017, 2021) ATH düzeylerine ulaşma ve akabinde bir sonraki yıl çökme eğilimi ve ekonomiyi engelleyen kilitlenmelere neden olacak daha güçlü bir Covid olayı mümkünlüğü yer alıyor:

Genel olarak, makro ortam yatırımcılar tarafından dikkate alınması gereken risklere işaret ediyor. Piyasa Fed’den daha fazla netlik kazandıkça ve NFT’lerden, oyunlardan ve DAO’lardan gelen faaliyetler kriptoyu yeni doruklara taşımaya çalıştıkça, bu piyasa güçlerinin önümüzdeki aylarda oynaması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.