Kripto Bilgi

İşte 2021’in En İyi 10 Kripto Para Birimi

Geçen yılın kripto piyasası üç kelimeyle özetlenebilir: aya.

2020’deki büyük kazanımların ardından yılın boğa koşusuna giren Bitcoin ve Ethereum, her ikisi de tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Sektörün piyasa değeri Ocak ayında 800 milyar dolardan 2 dolara yükseldi. Coinmarketcap verilerine göre Aralık ayında 2 trilyon.

Çoğu büyük dijital varlık, üç haneli yüzde getirileri elde etti – 31 Aralık itibarıyla bir önceki yıla göre %66 artışla en büyük kripto para birimi olan bitcoin’i (BTC) kolayca geride bıraktı.

Ancak 2021’den önce çok az yatırımcının duyduğu, yılın sıralamasına hakim olan bir dizi token oldu.

En iyi performans sergileyen sanatçılara bakıldığında üç farklı tema ortaya çıkıyor: metaverse, “Ethereum-killers” ve göğüs sikkeleri.

Kripto-analitik firması Messari’nin verilerine dayalı olarak (yıl sonu) piyasa değeri en az 5 milyar dolar olan dijital varlıklar arasında en iyi 10 performans gösterenin bir özeti.

2021’de en üst sıralarda yer alan büyük kripto para birimleri. (Messari) (Messari)

Meta veri deposu

  • #1 Sandbox, $SAND +%16,265
  • #2 Eksen Sonsuzluğu, $AXS +16,160%
  • #7 Merkezsiz, $MANA +%3.943

Metaverse, Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşmasıyla desteklenen kripto para piyasasının en sıcak segmenti haline geldi. Segment tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana satılmış olsa da, metaverse ve oyunla ilgili tokenler bu yılın İlk 10’unda ilk iki sırayı aldı.

Metaverse projesi Sandbox, SAND token’ı 162 katlık çarpıcı bir artış sağladıktan sonra bu yılın en iyi slotu için oyna-kazan oyun devi Axie Infinity’yi kıl payı geride bıraktı. Yatırımcılar, insanların boş zamanlarını giderek artan bir şekilde sanal dünyalarda geçirecekleri bir vizyona bahse girerler – ancak bunun hangi sanal dünya olabileceğini söylemek için henüz çok erken.

Rakip metaverse Decentraland, MANA jetonunun yaklaşık 40 kat artmasının ardından bu yılın yedi numaralı oyuncusu oldu. Kurumsal oyuncuların katılımı, hem SAND hem de MANA için kazanımlara büyük katkı sağladı. Geçtiğimiz çeyrekte Adidas ve Under Armor gibi perakende devleri sırasıyla The Sandbox ve Decentraland ile ortaklıklarını duyurdular.

Metaverse kazananları arasında Sky Mavis’in kripto macera oyunu Axie Infinity yer alıyor. AXS tokeni, %16,160 artışla 2021’in ikinci en yüksek kazancı oldu. (Bu, beş haneli yüzde rakamında kaybolabilecek olanlar için 162 katıdır. ) Axie Infinity, Filipinler ve Venezuela gibi ülkeleri süpürdü, çünkü koronavirüs pandemisi birçok vatandaşını işsiz bıraktı – ve gelir elde etmek için Axie oynuyor. Axie’nin büyümesi, daha fazla “kazanmak için oyna” kripto projelerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bazı endüstri uzmanları, bu kripto destekli oyunların kitleler için kripto benimsemeyi hızlandırabileceğini söylüyor.

Ethereum öldürücüler

  • #3 Çokgen, $MATIC +%14,496
  • #4 Terra, $LUNA +%13,808
  • #5 Fantom, $FTM +%13,007
  • #6 Solana, $SOL +%9,374
  • #9 Çığ, $AVAX +%2.787

Ethereum’un gaz ücretleri olarak bilinen yüksek işlem maliyetlerinden şikayet etmek, 2021’in kripto zamanının bir başka tanıdık parçasıydı.

En büyük akıllı sözleşme özellikli blok zincirindeki tıkanıklık, kullanıcıları daha ölçeklenebilir blok zincirleri aramaya göndererek alternatif katman 1’lerin ve ölçeklendirme çözümlerinin büyümesini teşvik etti. Yıl, ilk 10’daki slotların yarısını yiyen Solana, Polygon, Terra, Fantom ve Avalanche gibi şirketler için astronomik kazançlar getirdi.

Bu gelecek vadeden blok zincirleri, pazar lideri için rekabeti temsil ettikleri için genellikle “Ethereum katilleri” olarak bilinir.

Bir Ethereum yan zinciri olan Polygon, yaklaşık %14.500 kazançla üçüncü sırayı aldı. Polygon ekosistemi, birkaç Ethereum ölçeklendirme projesine bahis yaptığı ve DeFi, NFT ve dApp kullanıcılarının kazandığı bir yıldız yılı gördü.

Katman 1 blok zinciri Binance Smart Chain’i geçerek ikinci en büyük DeFi ekosistemi haline geldiğinden, Terra’nın LUNA jetonu da tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. LUNA’nın fiyatı, bu hafta 10 milyar dolarlık önemli bir piyasa değerine ulaşan projenin TerraUSD stablecoin’ine olan talebin teşvikiyle yaklaşık 140 kat arttı.

Fantom, Solana ve Avalanche – diğer birinci katman blok zincirleri – ilk 10’u da kırdı. Ethereum’a daha ölçeklenebilir bir alternatif için yapılan yarış, Fantom’un FTM jetonunu %13.808, SOL %9.374 ve AVAX %2.787 artırdı.

Bu, Ethereum’un da iyi bir yıl geçirmediği anlamına gelmiyor. Yerel kripto para birimi eter (ETH), bitcoin getirisinin altı katı olan saygın bir %418 kazandı.

Memecoin’ler

  • #8 Dogecoin, $DOGE +%2,943
  • #10 Shiba Inu, $SHIB +1.608%

Kripto topluluğunun geri kalanı iyimser vs. zk-toplamaları veya Punks vs. Maymunlar üzerinde fikir ayrılığı yaşarken, diğerleri daha ciddi sorular üzerinde kafa yordular – bundan sonra hangi sevimli köpek parası pompalanacak?

Perakende spekülasyonu, bu yıl hem geleneksel hisse senedi hem de kripto piyasalarını sular altında bırakarak, en iyi performans gösteren dogecoin ve DOGE türevi Shiba Inu (SHIB) dahil olmak üzere yepyeni bir “memecoin” kategorisini teşvik etti.

Dogecoin’in yükselişi yılın ilk yarısında başladı ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0$’a ulaştı. 74 (kendini DogeFather, Elon Musk ilan eden Twitter hesabından çok yardım alarak). Yılbaşından bugüne, token hala yaklaşık %3,000 arttı.

Yılın ikinci yarısında DOGE çılgınlığı azalırken, Shiba Inu’nun SHIB tokeni türev projesi dikkatleri üzerine çekti ve %1,608 kazanç sağladı ve bu yılın ilk 10’unda son sırayı aldı. DOGE ve SHIB’nin başarısı, diğer birkaç token merkezli başlattı $FLOKI, $ELON, $HOGE ve $DOGGY dahil olmak üzere Japon köpek ırkı etrafında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.