Bitcoin

İşte Bitcoin, NFT ve Altcoin’lerin Geleceği İçin 5 İddia

Uzmanlar, Bitcoin (BTC)’nin, NFT’lerin ve genel olarak paranın geleceğine dair ve 2022’de nereye gideceğine dair bir kadro kestirimlerde bulunuyorlar. Kripto para ünitelerini, yeni ekonomiler yaratma ve her yerde bankasız nüfusları güçlendirme potansiyeline sahip, dünyayı değiştiren bir teknoloji olarak lanse edebiliriz. Öte yandan eleştirmenler, kriptonun devasa çevresel ayak izine ve çevrimiçi hatadaki popülaritesine dikkat çekiyor. Bu görüşler ortasındaki uçurumu kapatmak güç üzere görünüyor. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

Bitcoin ve NFT’lere dair

1. Kripto ana akıma olmaya gerçek ilerliyor. Büyük şirketler, kripto para ünitesinin işlerine nasıl uyduğunu anlamaya çalışıyor. Hedge fon yöneticilerinden Starbucks yöneticilerine kadar herkes, bu yıl dijital parayı nasıl kullandığımızı etkileyebilecek atılımlar yapıyor. Stellar Development Foundation CEO’su Denelle Dixon husus hakkında şöyle diyor:

Umarım yarara daha fazla odaklanacağımızı göreceğiz. Çok fazla heyecan yaratan birkaç kullanım örneğine odaklanmak yerine, gerçek paha yaratan kullanım örneklerine daha fazla odaklanıldığını ve finansal iştirak hakkında daha fazla tartışmanın yapıldığını göreceğiz.

2. NFT’ler yeni sahiplik fırsatları yaratır ve eskilerini yine düzenler. NFT yahut değiştirilemez token, çoğumuzun birinci sefer 2021’de duyduğu tanınan bir terim. Bir blockchain defteri kullanarak dijital mülkün sahipliğini belirlemenin yeni bir yolu olan NFT’ler, sanat ve koleksiyon sahnelerinde giderek daha tanınan hale geliyor. Lakin NFT’lerin potansiyeli, eksantrik dijital sanat yapıtlarının çok ötesine geçiyor. NFT’ler ayrıyeten sanal dünyalarda dijital arazi satın alımları ve yeni jenerasyon müzik mülkiyeti, lisanslama ve yayınlama için kullanılmaktadır. Kimi gözlemciler, NFT’lerin özel satışlara yahut hudutlu sayıda üretilen eserlere erişim sunduğu bir gelecek görüyor. NFT’yi konser bileti olarak kullanmaya ne dersiniz? Yahut çevrimiçi olarak en sevdiğiniz görüntü oyununa giriş yaptığınızda? Bunların hepsini 2022’de görmeyi bekliyoruz.

OpenSea‘nin kurucu ortağı Alex Atallah bir e-postada “Herhangi bir eşsiz varlığın sahipliğini kaydetmek için kullanılabildikleri için NFT’lerin imkanları sonsuz. NFT’lerin aktiflik biletleri, yazılım lisansları, hayran kulübü üyelikleri yahut diğer formlarda etkileşimli tecrübelere bağlı olarak kullanıldığı erken kullanım durumlarını aslında görüyoruz” diyor. Nike dahil Amerika’nın en büyük markalarından kimileri şimdiden NFT uygulamalarını genişletmeye çalışıyor. Fakat tüketici eserlerinde kullanılan NFT’ler buzdağının yalnızca görünen kısmı olabilir.

85 milyar dolarlık görüntü oyunu sanayisi, NFT’ler için potansiyelin en verimli alanlarından biri olabilir. Daha büyük stüdyoların kimileri zati onlarla denemeler yapıyor. NFT‘ler yeni kuşak bir dijital dünya için yapı taşları olarak hizmet edebilir. Mevzu hakkında Atallah şöyle diyor:

“Oyuncular zati dijital eserlerle ilgilenmeye alışkın, bu nedenle NFT’lerin potansiyeli çok büyük: birkaç milyon NFT kullanıcısı neredeyse 3 milyar oyuncuya kıyasla. NFT’lerin, oyun oynamanın ve meta datanın kesişimi kelam konusu olduğunda birtakım heyecan verici gelişmeler görüyoruz.”

3. Daha büyük ataklar ve daha büyük fidyeler. 2021’de milyonlarca dolarlık fidye yazılımı ödemelerini kolaylaştırmak için kripto para üniteleri kullanıldı. Bunun nedeni, dijital para ünitelerinin onları hatalılar için cazibeli kılan özellikler içermesidir. İzlemeleri sıkıntı, hudutları yok ve ödeme bir sefer yapıldığında, geri çekilmek neredeyse imkansız. Chainalysis‘te kıdemli bir teknoloji yetkilisi olan Gurvais Grigg, bir e-postada şöyle diyor:

Daha fazla hatalının kripto para ünitesine ve toplam anonimliğin yanlış anlaşılması nedeniyle yasa dışı fonları gizlemeyi vaat eden hizmetlere yöneldiğini göreceğiz üzere. Bitcoin, onları yasal emeller için kullananlara hitap ettiği tıpkı nedenlerle hatalılara da hitap ediyor: Hudut ötesi, anlık ve akıcı.

Grigg ve başkaları, kripto para ünitesi hududunda gelişmekte olan lakin gelişen bir kesim olan merkezi olmayan finansın 2022’de siber hatalılar için tanınan bir amaç olmasını bekliyor. Merkezi olmayan finans yahut DeFi, merkezi bir otorite yahut kurumdan bağımsız olarak çalışan finansı içerir. Beşerler bir banka yahut kredi kartı ağına güvenmek yerine, dağıtılmış bir ağ üzerinde direkt DeFi eserlerine bağlanabilir. Grigg, “Suçluların DeFi’yi hem bilgisayar korsanlığı için bir maksat hem de para aklamayı denemek için bir araç olarak keşfetmesi muhtemeldir” dedi.

Stablecoinler yaygınlaşacak

4. Stablecoinler hakkında daha fazla şey duyacaksınız. Bitcoin ve öbür kripto para üniteleri, oynaklıkları nedeniyle manşetlere girdi. Bir milyoner olabilir yahut internetin hiper suratında hepsini kaybedebilirsiniz. Lakin Bitcoin ile bir latte satın almayı deneyin ve bu oynaklık işleri süratli bir formda karıştırabilir. Stabilcoinler altta yatan bir varlığa bağlı olan bu kripto para ünitesi alt kategorisi, bu oynaklığın birçoklarını azaltır. Stablecoin’ler, kripto para ünitesini günlük hayatın olağan süreçlerini yürütmek için basitçe kullanabileceğimiz bir şeye dönüştürmede hayati bir rol oynayabilir. Circle’ın eser lider yardımcısı Rachel Mayer husus ile ilgili olarak şöyle diyor:

Beşerler hem ödeme aracı olarak hem de dolar dijital para ünitesi olarak stablecoin’lerdeki trendlere dikkat etmeye başlamalı. Hudut ötesi ödemeler, yardım indirimi, anında ödeme ödemeleri için kullanım örnekleri 2021’de gelişmeye başlıyor ve daha fazlasını göreceğiz 2022’de.

5. Ufukta yeni kripto kuralları beliriyor. Aralık ayında, altı kripto para şirketinden yöneticiler, gelecekteki mevzuat için potansiyel yolları tartıştıkları House Financial Services Committee’den evvel tabir vermeye çağrıldı. ABD‘deki kanun yapıcılar, stablecoin ihraççılarının banka olarak kabul edilip edilmeyeceği, kripto para ünitesinin ne vakit vergilendirileceği ve son derece teknik ve karmaşık bir bölümde fonksiyonel kuralların nasıl oluşturulacağı üzere bir dizi bahse ilgi duyduklarını tabir ettiler. Bu güç bir şey. Yanlışsız standartları oluşturmak vakit alacaktır.

Meclis komitesinden evvel tabir veren yöneticilerden biri olan Dixon, “Kripto ve blockchain hakkında çok daha fazla konuşma olacağını düşünüyorum” dedi. Amerikalılar kripto odaklı mevzuat için kapsamlı bir çerçeve görmeden evvel ulaşılması gereken daha fazla dönüm noktası olabilir. Lakin sanayi önderleri ve seçilmiş yetkililer birlikte çalışabilirse, etraf ve güvenlik kaygıları ele alınırken nizamlı kripto para kullanıcıları ve yatırımcıları yarar sağlayabilir. Kripto para sanayisi büyüdükçe, şimdi hayal bile edemediğimiz biçimlerde değişmeye devam edecek. Lakin bir şey açık: Kripto geleceğimizin bir modülü olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.