Alt Coin

İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Gelişme!

Bitcoin (BTC), 2021’in sonu yaklaştıkça ve traderlar tatil için araçları ticaret araçlarını geriye çekerken 50.000 dolar civarında yeni bir haftaya başladı. Pekala, 2021’in son haftası olan bu haftada hangi gelişmeler yaşanacak?

Kısa vakit dilimlerinde Bitcoin fiyat hareketi

Zayıf likidite ve yılbaşı heyecanıyla artan spot fiyat volatilitesinin tetikleneceğine dair telaşlar olmasına karşın BTC, epeyce sessiz bir halde hareket ediyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, hafta sonu, olağan dışı bir fiyat hareketi görmedi. Analist Pentoshi, gözlerin 49.200 ve 53-55 bin dolar aralığında olduğunu söyledi. Haftalık vakit dilimlerinde BTC/USD paritesinin “temiz” tabiatına dikkat çekti; parite, üst hududu 58.000 dolar ve alt hududu olarak 32.000 dolar ile çok aylık bir aralıkta orta noktanın çabucak üzerinde. Öte yandan bir diğer analist olan Filfilb, bunun bir “boğa tuzağı” olabileceği konusunda uyardı.

Stok-akış modeli bu yıl da geçersizdi

Stok-akış fiyat modelini sunan PlanB, pes etmeyi reddediyor üzere görünüyor. S2F Multiple izleme hesabına nazaran, BTC/USD ülkü olarak bu hafta 97.000 doların üzerinde süreç görüyor olmalı, fakat bu düzeyler görülmedi. Bunun üzerine PlanB, tenkitlerin amacı oldu. PlanB, BTC/USD’nn 2021’in sonuna kadar 100.000 doları görmemesi durumunda modelleri bırakacağını söylemişti.

Akabinde, standart sapma bantlarının rastgele bir teknik geçersizliği dikte edeceğini vurgulayarak bu tezleri geri çekti. PlanB’nin Bitcoin tarihi boyunca da hakikat olan taban modeli, Kasım ayında birinci defa aylık kapanışı izleyemedi.

Açık konumlara dikkat

Bitcoin spot fiyat hareketi için izlenmesi gereken değerli bir alanın türev piyasası olduğu düşünülüyor. Bu ayın başlarındaki tasfiyenin akabinde, Bitcoin vadeli süreçlerinde açık konumlar yine tırmanıyor. Filbfilb, “kendi başına bu dikkate bedel bir şey değil, lakin artan açık ilgi, bilakis düşen bir fiyatla birleşirse, acı olabilir,” diye uyarıyor.  Bu ortada kaygılar, türev piyasalardaki çok kaldıracın 42.000 dolarlık düşüşte ortadan kalkmasının akabinde azaldı. Fonlama oranları 50.000 dolarda nötr durumda.

Likidite uyarısı kriptoya sıçrayacak mı?

Makro piyasalar, tatil dönemi için artık standart bir dizi risk sorunu sunsa da, bunlar birebir vakitte azalan likidite sayesinde ortalamanın üzerinde hareketlere neden olma eğilimindedir.  Foreks brokeri Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, “Ya likidite gün içi nahoş hareketlerde bulunacak ya da volatilite o kadar düz bir çizgide kalacak ki, bir EKG’ye bağlı olsaydı hekimler mavi kod diye bağırırdı,” tabirlerini kullanıyor. Peter Brandt ise volatiliteyi aşağıdaki üzere gösterdi:

Bununla birlikte, ABD doları para ünitesi endeksinin (DXY) yıl sonuna hakikat yükselmesiyle ABD doları evvelki ağır yükseliş trendini şimdi toparlayamadı. Uzmanlara nazaran bu, pay senetlerinin de faydalanması durumunda Bitcoin traderları için en azından biraz soluklanma sağlayabilir.

Bitcoin ve altcoin yatırımcıları, dehşet içerisinde

Crypto Fear & Greed Index’e nazaran, piyasa 50.000 doların üzerinde bile değil. Pazartesi itibariyle, Fear & Greed 40 puanda duruyor ve geçen hafta 45’e ulaşan “korku”yu karakterize ediyor. Endeks, hassaslığın düşüşten bu yana küçük fiyat dalgalanmalarına bile bilhassa hassas olduğunu gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.