Bitcoin

İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyecek 5 Kritik Olay!

Kripto analisti William Suberg, yükseliş momentumu eksikliğinin, makro bulutlar ufukta toplanırken Bitcoin (BTC)’yi bu hafta isteksiz bıraktığını belirtiyor. 37.900 dolarda, bu yakınlık bile analistlerin taleplerini karşılamak için kâfi değildi ve Bitcoin’in Ocak ayı boyunca sergilediği çok tanıdık menzil davranışı bu nedenle devam ediyor. Analist, Bitcoin ve altcoin’lerin sonraki atılımlarını hesaplarken dikkate alınması gereken beş kritik olayı paylaşıyor. Biz de analistin anlatımıyla paylaşımlarını Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

Ayılar, Bitcoin (BTC) haftalık kapanışını düşürdü

Haftalık kapanıştaki yetersiz kazanımlar bile bu Pazar Bitcoin boğalarını kutlamak için kısa ömürlü bir nedendi. Geceyarısı, Bitstamp’ta BTC’nin 36.650 dolara düşmesiyle anında bir ret mumu süpürdü. Analist Scott Melker’in belirttiği üzere, harekete eşlik eden güçlü hacim, bir konum oluşturmaya gelince hafta sonu fiyat hareketinin güvenilmez tabiatının altını çiziyor. Öbür kimi kaynakların geçen hafta söylediği üzere, Scott Melker daha fazla boğa görünümünün hakim olması için 39.600 doların geri alınması gerektiğini yineledi.

Tıpkı yeni bir Twitter güncellemesinde BTC’nin “38.500 dolarlık dirençle çaba etmeye devam ettiğini” söyleyen analist Rekt Capital’in haftalık mumdan ilham almaması üzere:

Bu, BTC’nin yaklaşık 39.000 doların üzerinde bir yükseliş sağlamak için üstte Haftalık mum Kapatması gereken alandır.

Gerisinde hayal kırıklığı yaratan bir performansla, Bitcoin böylelikle tıpkı eski aralığa geri döndü. Bu durum, kimilerinin daha düşük düzeylerin tekrar test edilmesine neden olabileceği konusunda uyarıyor. Tanınan trader Pentoshi, “Bu 29-40 bin aralığını uzun müddet takas edersek, ferdî olarak rastgele bir rakibin birleşmesini dört gözle bekliyorum” yorumunu yaptı.

Bu ortada 38.600 dolar civarındaki doruklara seyahat, daha fazla aşağı istikametli beklentiden yükselişin devamı beklentisine süratle değiştiğinden, türevlerde daha evvel negatif olan fonlama oranlarını yükseltmeyi başardı. Bununla birlikte, aksine dönüş, fonlama oranlarını geniş ölçüde negatif bölgeye geri gönderdi ve birçok, yazı yazılırken nötrün çabucak altında gezindi.

BTC fonlama oranları tablosu / Kaynak: Coinglass

S&P 500, Mart 2020’den bu yana en berbat ayını geride bırakabilir mi?

Bitcoin’in aylık kapanışı şimdi rastgele bir sürpriz getirmeyecek olsa da, borsalar yeniden de son dakika rahatlaması sağlayabilir. Pazartesi günkü seans öncesi vadeli süreçlerle, Bitcoin’in son aylarda artan müspet korelasyon gösterdiği S&P 500, Mart 2020’den bu yana en makus aylık performansına gidiyor. S&P bu ay %7 düştü ve Fed siyaseti, Covid pandemisinin başlangıcında gibisi görülmemiş likidite sağlanmasına eşlik eden coşkuyu yok etmeye başladığından, Bitcoin yıla gergin başladı.

S&P 500 1 saatlik mum grafiği / Kaynak: TradingView

Fed, “kolay para” musluğunun kapanmasını takip etmesi gereken, konuta daha yakın bir yerde, faiz artırımları için vakit çizelgesi konusunda ağzı sıkı olsa da, Bitcoin’ciler için diğer bir sorun ufukta. Joe Biden idaresinin, görünüşte Şubat ayına kaydırılan kriptoyla ilgili yaklaşan düzenleme buyruğu, zati hırpalanmış hisler açısından kediyi bir sefer daha güvercinler ortasına koyabilir.

Yaşlı eller âlâ yaşlanır

Perde ardında, varlıklarına tutunan deneyimli Bitcoin holder’larının daha rahatlatıcı eğilimi devam ediyor. On-chain analitik firması Glassnode’dan bu hafta elde edilen datalar, en son beş ile yedi yıl evvel hareket eden kripto para sayısının tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştığını doğruladı. Bu kripto para kümesi şu anda toplam 716.727 BTC.

Bitcoin arzı / Kaynak: Glassnode/Twitter

Tıpkı vakitte, aslında Ocak ayında, fiyat kayıplarına karşın Bitcoin döviz rezervlerinde genel bir düşüş görüldü. Glassnode bilgilerine nazaran, büyük borsalar sadece bu hafta yaklaşık 243 milyon dolar düştü. 21 büyük ticaret platformunu izleyen CryptoQuant’tan alınan farklı sayılar, bakiyelerin 2018’den bu yana en düşük düzeyde olduğunu doğruluyor.

Bitcoin değişim bakiyesi ve BTC grafiği / Kaynak: CryptoQuant

Grayscale Bitcoin Trust, %30 düşüş kaydedecek dalışlar yaptı

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) için işler pek düzgün gitmiyor. Ocak ayında Bitcoin’e yönelik kurumsal ilginin tekrar ortaya çıktığını gösteren bilgilere karşın, sanayinin amiral gemisi BTC yatırım eserine olan talep azalmaya devam ediyor. On-chain analitik firması Coinglass’ın datalarına nazaran, geçen hafta GBTC süreçleri, Bitcoin spot fiyatına nazaran şimdiye kadarki en büyük düşüşü gördü.

GBTC primi, holdingler, marker fiyat tablosu / Kaynak: Coinglass

Fonun BTC varlıkları olan net varlık kıymetine (NAV) yapılan bu düşüş, evvelden yatırımcıların risk almak için ödediği bir primdi, lakin artık tablolar çoktan değişti. 22 Ocak’ta, yeni girenler teknik olarak GBTC paylarını o günkü spot fiyatın yaklaşık %30 altında satın alabildiler. On-chain data analisti Jan Wüstenfeld, duruma mutlaklık kazandırarak, düşüşe karşın GBTC’nin kurumsal yatırımcıların uzun vadede “kolay paradan” kâr elde etmesinin bir yolunu temsil etmediğini söyledi.

Kripto Kaygı ve Açgözlülük Endeksi, Bitcoin için ne diyor?

Muteber olsun ya da olmasın, bu hafta Bitcoin hassaslığına bir şeyler oluyor. Ocak ayının neredeyse tamamını “aşırı korku”nun derinliklerinde geçirdikten sonra, sadece birkaç defa görülen az düşüklerin tekrar ziyaret edilmesinin akabinde, Kripto Endişe ve Açgözlülük Endeksi nihayet üst bakıyor. Pazar günü, Endeks 3 Ocak’tan bu yana birinci kere 0 ile 25 ortasında bir bilgi olan ‘aşırı korku‘ bölgesinden çıktı.

Sonunda daha olumlu bir havanın girebileceği, analistler için güzel bir sinyal, fakat her vakit olduğu üzere, her şey bu türlü bir toparlanmanın sürdürülebilir olup olmamasına ve dış sürprizlerle kesintiye uğramamasına bağlı. Haftalık kapanış çekiç mumu, dataları “aşırı korkuya” geri gönderdiği için partinin kısacık olduğunu kanıtladı. Bununla birlikte, 29’a – “korkuya” kısa bir seyahat ile endeks, 2018’de oluşturulduğundan bu yana “aşırı korku” bölgesinde şimdiye kadarki en uzun süreyi harcamanın kuşkulu onurundan kaçındı.

Kripto Endişe ve Açgözlülük Endeksi / Kaynak: Alternatif.me

Bu ortada, genel olarak hassaslığın değişken tabiatı, hafta sonu fiyat düzeltmesinin başlamasından bu yana perspektiflerin nasıl değiştiğiyle dalga geçen tecrübeli trader Peter Brandt’ın gözünden kaçmadı:

Mart/Nisan’da lazer göz takan ve Kasım’da BTC için bir roket atışı öngören toplumsal medyada (hepsinin değil) birçoklarının artık 30 bin dolar düzeyinin kırılacağını iddia etmesini büyüleyici buluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.