Bitcoin

İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Fiyatlayacak 5 Gelişme!

Bitcoin (BTC), Ocak ayının son haftasına tüm vakitlerin en yüksek düzeylerinden yüzde 50 düşüş ile başladı. Makro piyasalardan etkilendiği düşünülen BTC’nin trendi kırıp kıramayacağı, merakla bekleniyor. Pekala, bu hafta kripto paraları neler etkileyebilir? Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Bitcoin, taban düzeylere yaklaşıyor

Traderlar Bitcoin’in kısa ve orta vadede nasıl fiyatlanacağını görmek için 30.000 dolarlık bir teste bakıyorlar. UTXO Management’ta kıdemli analist olan Dylan LeClair, zincir içi durumun çeşitli taraflarını tahlil ederek, Bitcoin’in mevcut tabanını “nesilsel dip” olarak isimlendirdi. Bu, çeşitli yatırımcı kümelerinden Bitcoin’in en son taşındığı toplam fiyatı tabir eder. Hesaplama, öbür bilgilerle birleştirildiğinde, Bitcoin ayı basamağının nerede tabana vuracağı konusunda bir fikir verebilir. Şu anda, ağ maliyeti temeli 24.000 dolardır.

Öte yandan Cuma 36.000 doların biraz üzerinde bir fitil, Bitcoin’in bir “boşluk doldurma” kapsamında 40.000 dolara yakın düzeyleri geri alma fırsatını bozarken, Temmuz ayına nazaran daha düşük bir boşluk 32.000 dolar civarında kalıyor. Michaël van de Poppe, “Gerçek fiyat hareketinin, vadeli süreçlerin açıldığı ve CME’nin süreç görmeye başladığı yeni haftanın başında gerçekleşeceğini,” düşünüyor.

Teknik grafikte neler görülüyor?

Bitcoin’in günlük izafi güç endeksi (RSI) metriğinin Mart 2020’deki koronavirüs çöküşünden bu yana en düşük düzeylerine yaklaştı. Klasik “aşırı satım” bölgesinin bile çok altında olan RSI, artık piyasanın toparlanmasına inanmak isteyen analistler için en ikna edici sinyallerden biri haline geliyor. Yalnızca günlük değil, haftalık RSI artık fiilen neredeyse iki yıl evvel düştüğü yere geri döndü. Bundan sonra, takip edenler büyük yarar elde etti, zira gelecek yıl neredeyse sınırsız BTC fiyat artışları gördü.

Analist TechDev için sayılar, RSI ile birlikte, Bitcoin tarihinin başlarından itibaren klasik geri dönüş bölgeleri grafikte yığılıyor. Öteki analist Matthew Hyland, kendi grafiğinin yanına, “Tarihsel olarak tüm tarihinin en âlâ satın alma fırsatlarından kimileri olan aylık RSI düzeylerine yaklaşıyor” dedi.

Bitcoin madencileri satış yapmıyor

Madencilik havuzlarından ve bilinen madenci cüzdanlarından gelen hareketleri kapsayan datalara bakıldığında, muhtemelen düşük ve hatta negatif kâr marjlarına karşın, madencilerin BTC varlıklarını satma havasında olmadığı görülüyor. Bununla birlikte, spot fiyat hareketi düşmeye devam ederse statükonun fırtınayı atlatabileceğine herkes ikna olmuş değil.

Likit olmayan arz büyümeye devam ediyor

Moskovski Capital’in baş yatırım yetkilisi Lex Moskovski, hafta sonu genel BTC arzını tahlil ederek, coin’lerin giderek daha erişilmez hale gelmesine dikkat çekti. Glassnode şovlarından gelen bilgilerle birlikte arzın daha fazla kısmı soğuk depoya çekildiği görülüyor. Ocak ayında düşüş eğilimine karşın, Bitcoin’in piyasadaki deveranı azaldı ve yatırımcıların son haftalarda görülen fiyat düzeylerinde satın alma isteğinin altını çizdi.

Hassaslık endeksi, hayli düşük düzeylerde

Tüm olumsuz taraflarıyla birlikte, Bitcoin piyasa hassaslığının düzgün performans göstermemesi şaşırtan değil. Crypto Fear & Greed Index’in son bilgilerine nazaran, “aşırı korku” spot fiyat performansına paralel olarak daha da kötüleşmeye devam ediyor. Endekste, 10/100 civarındaki mevcut düzeyler gözlemleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.