Bitcoin

İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Fiyatlayacak 5 Gelişme!

Bitcoin fiyat hareketi 2022’de şimdi etkilemedi, fakat işlerin yakında tekrar ilginçleşeceğine dair bahisler artıyor. Şu anda neredeyse üçüncü ayında olan bir düzeltme olayı birçok kişiyi hayal kırıklığına uğratıyor, lakin artan sayıda analist, fırsatçı ayılara karşı yeni bir atak için şartların yakında uygun olabileceğini söylüyor. Analistler, önümüzdeki hafta BTC fiyat hareketini çizerken dikkat edilmesi gereken beş faktöre bir göz atıyor. Biz de Kriptokoin.com olarak okuyucularımız için hazırladık.

Bitcoin kıymetli haftalık kapanış düzeyini koruyor

Bitcoin, hafta başlarken mahallî direnç düzeyleriyle bile çaba etmeye mutlaka ilgisiz görünüyor. Küçük eşsiz fiyat hareketi ile aralıklı bir hafta sonundan sonra, Bitcoin kısa vakit dilimlerinde daha düşük tabanlar koyarken 44.000 dolar civarındaki kilit bölgelerden kaçınıyor.

Bununla birlikte Bitcoin, haftayı, trader ve analist Rekt Capital tarafından boğa momentumuna yardımcı olmak için faydalı olarak tanımlanan kritik noktada kapatmayı başardı. Analist, Pazar günü beraberindeki bir fiyat grafiğinin yanında “~43100 doların üzerinde bir haftalık kapanış, BTC’nin buradan daha yüksek düzeylerde devam etmesinin güzel bir işareti olabilir” diye yazdı.

BTC açıklamalı grafik / Kaynak: Rekt Capital/Twitter

Ayrıyeten temkinli bir halde optimist olan ve geçen haftaki 44.000 doların üzerindeki potansiyel bir tekrarı izleyen tanınan trader Crypto Ed de, “Her ne kadar erken olsa da bu geçen haftaki atılımın devamının başlangıcı üzere görünüyor” yorumunu yaptı.

Kongre kripto madenciliğini “temizlemeyi” tartışacak

Enflasyon konusu ABD piyasalarına ve siyasetine emsal halde musallat olmaya başladığından, bu hafta birden fazla formda sahne almaya hazırlanıyor. Enflasyonun tüketicileri nasıl vurduğuna dair yeni manşetlerin ortasında, 40 yılın en yüksek tüketici fiyat endeksi (TÜFE) baskısı şimdiden Lider Joe Biden’ın onay puanlarını vuruyor.

Goldman Sachs’ın geçtiğimiz hafta iddialarına nazaran, yıllık %7’lik TÜFE artışını dizginlemek, Federal Rezerv’in sırf 2022’de en az dört kilit faiz artırımını neden olabilir. Bu da yorgun tüketiciler üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Kripto analisti Pentoshi, “Sahne önümüzdeki haftalarda hazırlanıyor” dedi.

Bu hafta ABD’li milletvekilleri kripto para ünitesi madenciliğinin tez edilen çevresel tesirini tartışacaklar. Şu anda ABD’den gelen Bitcoin hash oranının değerli bir kısmı ile, rastgele bir düşmanca siyaset, his kelam konusu olduğunda birçoklarından daha değerli olacak. Analistlere nazaran, Mayıs 2021’deki Çin göçünün tekrarı ve hash oranı ve ağ güvenliği üzerindeki zincirleme tesiri kimse tarafından güzel karşılanmayacak.

Nezaret ve Soruşturmalar Alt Komitesi duruşması Perşembe günü gerçekleşecek ve “Kripto Para Ünitesi Temizleme: Blockchain’lerin Güç Etkileri” başlığını taşıyor. Duruşma gün içinde gerçek vakitli olarak canlı yayınlanacak.

Bitcoin “benzinle kaplı bir şenlik ateşi”

Bitcoin oynaklığı birkaç yılın en düşük düzeylerine tırmanırken analistlere nazaran, ana akım bir varlık olarak kabul edilmesini teşvik ediyor, lakin pek birçoklarının sürmesini beklemiyor. Son 30 ve 60 gün için günlük BTC getirilerinin standart sapmasını hesaplayan Bitcoin Volatilite Endeksi’ne nazaran, Bitcoin %2,63 ile Kasım 2020’den bu yana en az volatiliteye sahip.

Bu nedenle mevcut fiyat hareketleri, BTC’nin 2017’deki ATH’ı olan 20.000 doları kırdıktan sonra fiyat keşfine girmeden evvelkine benziyor. Trader, teşebbüsçü ve yatırımcı Bob Loukas için, sahne artık bu olayların potansiyel olarak tekrarlanması için hazır:

Muhteşem döngü için herkesin Eylül/Ekim aylarında BTC seçeneklerini yüklediğini unutmayın. Bunlar muhtemelen %80+ gösteriyor. Mevcut ATH olan 69.000 dolardan evvel gelen türev süreç traderları büyük olasılıkla hayal kırıklığına uğradı.

Bitcoin Volatility Index grafiği / Kaynak: Buy Bitcoin Worldwide

Analistler, “heyecan verici” fiyat hareketleri Aralık ayındaki düşüşün akabinde şimdi tekrar ortaya çıkmasa da, Bitcoin arzının giderek erişilemez hale gelmesi nedeniyle artık daha mümkün görüyor. Piyasa yorumcusu Miles Johal, “Bu döngü için ATH’lerde likit olmayan arz ile, Bitcoin esasen akaryakıtla kaplı bir şenlik ateşi. En ufak bir talep kokusu kükreyen alevler getirecektir ” yorumu yapıyor.

Ferdî kabul açısından 2021’in başından beri sessiz

%40’lık bir fiyat düşüşünden sonra bile kişisel yatırımcıların yokluğuyla ilgili soruların ortasında, yeni datalar, bölümün aslında bir yıl boyunca Bitcoin’e çok az ilgi gösterdiğine işaret ediyor. Glassnode analisti TXMC, Blockchain’de ortaya çıkan yeni varlıkları gözlemleyerek, Ocak 2021’den bu yana Bitcoin’in ferdi kabulü açısından nitekim ne kadar sessiz olduğunu gösteriyor.

Blockchain’e giren yeni varlıkların 30 günlük üstel hareketli ortalamasına (EMA) bir bakış, son büyük dalgalanmanın geçen yılın birinci çeyreğinin başında sona erdiğini ortaya koyuyor. O vakitten beri, tüm vakitlerin en yüksek iki fiyatına karşın, yeni varlık sayıları düştü ve boğa döngüsü tepelerinden sonra olağan olarak görülen standart oranlara geri döndü. TXMC, Twitter’da “Bitcoin boğa/ayı piyasalarının bariz bir on-chain aktivite profili var. Aktivite açısından, son boğa koşusu Ocak 2021’de sona erdi. O vakitten beri sessiz kaldı” değerlendirmesini yaptı.

Bitcoin yeni varlık grafiği / Kaynak: TXMC/Twitter

Datalar, ortalama yatırımcının Bitcoin’i nasıl unuttuğunun altını çiziyor. Üstelik yeni dorukları süpürürken ve kurumsal faaliyet güçlü kalırken bile. Google kullanıcılarının ilgi düzeyleri, dünya çapında ‘Bitcoin’ için arama oranlarının Aralık 2020’de daha evvel norm olan düzeylerde olmasıyla trende eklendi.

‘Bitcoin’ için dünya çapında Google arama dataları / Kaynak: Google Trends

Madenciler, mevcut fiyat düzeylerinde su altında kalmaktan uzak olsalar da, süreç fiyatlarından 2020’nin sonlarından bu yana rastgele bir noktadan daha az gelir elde ediyor. Twitter tabanlı Blockchain analisti Blockwise, bu hafta sonu daha fazla Glassnode verisi sunarak, “Bu, kişiseli şimdi girmediğinin bir göstergesi. Fiyat hakikaten 2021’in başlarına benzeri olsa da ferdi ne vakit?” yorumunu yaptı.

Bitcoin madenci süreç fiyatı gelir yüzdesi / Kaynak: Blockwise/Twitter

Crypto Fear & Greed Index’e nazaran Bitcoin için ‘aşırı korku’ var

Bitcoin’in Yeni Yıl ‘aşırı korkusu’ devam ediyor ve on-chain davranış değişmezse baskın his gücü olmaya devam edecek. Traderların belli bir fiyat noktasında nasıl hareket edebileceklerini kıymetlendirmek için bir dizi faktör aracılığıyla piyasa hassaslığını ölçen Crypto Fear & Greed Index’e nazaran, işler nadiren daha kasvetli görünüyordu. Aralık ayının sonundan bu yana, Endeks statükoyu “aşırı korku” olarak nitelendiriyor ve şimdiye kadar hiçbir fiyat değişikliği onu değiştirmeyi başaramadı. Birebiri, bu hafta da geçerli.

Crypto Fear & Greed Index / Kaynak: Alternatif.me

Misal halde, kâr yahut ziyanda hareket eden BTC’yi kapsayan datalar, kıymetli küçük vurgunların görülmesiyle birlikte, işlemciler ortasında çekingenlik gösteriyor. Analistlere nazaran bu çeşit davranışlar, fiyat düşüşleri sırasında yaygındır ve geçen yıl yaz aylarında BTC’nin 30.000 dolara düştüğü ve tabana vurduğu sırada görüldü.

Bitcoin gerçekleşen kar/zarar oranı / Kaynak: On-Chain College/Twitter

Tanınan Twitter hesabı On-Chain College, Glassnode’un gerçekleşen kar/zarar oranı göstergesinden gelen dataları değinerek, “Bu gerçek Crypto Fear & Greed Index” yorumunu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.