Bitcoin

İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’leri Fiyatlayacak 5 Kıymetli Olay!

Kripto analisti William Suberg’e nazaran genel belirsizlik, bu yıl Bitcoin için 4. çeyrek boğa piyasasının olağandışı bir sonu manasına geliyor, lakin bir fiyat tabanı birçok kişinin düşündüğünden daha yakın olabilir. Bitcoin, analistlerin bir taban arayışıyla yeni bir haftaya başlıyor, lakin analist, bunun 40.000 dolar yahut daha düşük bir düzey manasına gelmeyebileceğini düşünüyor.Bu hafta kripto piyasasını etkileyebilecek olaylara, William Suberg’in tahlilleri eşliğinde Kriptokoin.com okuyucuları için bir göz attık.

“Bitcoin boğaları için 50.000 dolar çok uzak görünüyor”

Bitcoin hafta sonu boyunca değerli bir hareket üretemedi, lakin artık dikkatler piyasa için potansiyel olarak değişken bir “dibe” çevriliyor. Analiste nazaran, 46.000 dolarda BTC, boğaların 50.000 dolara yeni bir taarruz için momentumu bulamamalarıyla birlikte, tanıdık bir aralıkta sağlam bir halde yerleşmiş durumda.

Satın alma, bilhassa küçük ferdî yatırımcılar ortasında gerçekleşiyor, lakin tecrübeli piyasa iştirakçileri için daha düşük düzeyler olası. Tanınan trader Pentoshi için bunlar tekrar de 40.000 dolarlık bir yine testten kaçınabilir. Pazar günü bir tweet’te, büyük borsa Bitfinex’i ve büyük hacimli traderlarını mümkün bir takviye kaynağı olarak vurguladı. Pentoshi Eylül ayının sonundaki piyasa olaylarına atıfta bulunarak, şu paylaşımı yaptı:

Finex, BTC’de dorukları ve tabanları yapıyor. İnanın bu, yalnızca bu kilit düzeylerde satışları özümseyecekleri emsal bir durum. Eylül sonundaki 40,7 bin taban yazısına bakın. Artık 42-46 bin alt imo arıyorum.

BTC 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp) / Kaynak: TradingView

Başkaları daha iyimserdi ve başka trader Galaxy, altcoinler tarafından yönetilen bir “yeşil hafta” davetinde bulundu. En son piyasa güncellemesinde, trade platformu Decentrader, Bitcoin’in Gelişmiş NVT göstergesini daha yüksek fiyat düzeylerine muhtemel bir sıçrama tahtası olarak getirdi:

Hala tabana vuran tarihi döngü metriği, şimdiye kadarki en düşük ‘aşırı alım’ düzeyine neredeyse ulaşarak, traderlar için bir sürpriz yaratabilir. Birebirini bu sefer bir sıçrama ve Noel tatilinde mitingle görecek miyiz? Yoksa daha fazla yıl sonu kârı mı göreceğiz? Şu anda BTC kilit bir karar noktası düzeyinde, bu nedenle net bir eğilim ortaya çıkana kadar birinin riskini dikkatli bir halde yönetmek katiyen akla yatkın olacaktır.

Bitcoin Advanced NVT sinyali (açık mavi) tablosu / Kaynak: LookIntoBitcoin

Madenciler homurdanmaya devam ediyor

Mevcut fiyatlarla satış yapma havasında olmayan bir Bitcoin hodler kümesi, çıkışları üç ayın en düşük düzeyine ulaşan madenciler. Glassnode’dan alınan datalara nazaran, madenci çıkışları bir aydan biraz fazla bir mühlet içinde neredeyse yarı yarıya azaldı ve tüm vakitlerin en yüksek düzeylerinden bu yana piyasa dinamiklerindeki dönüşü yineledi. Misal bir dramatik düşüş Eylül ayında geldi ve spot piyasalar iki hafta sonra tabana vurdu. Bu nedenle, bu ayın hareketinin tarihi bir emsali var.

BTC madenci 1 saatlik grafikten çıktı (7 günlük hareketli ortalama) / Kaynak: Glassnode/Twitter

Öbür datalar, harcanmamış arzın tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaşmak üzere olduğunu gösteriyor. Bu da madencilerin 2020’de başlayan hodling trendinin doruk noktası. Diğer bir deyişle, madenciler, yeni bir blok muvaffakiyetle çıkarıldıktan sonra blok sübvansiyonlarını harcamak için tez etmiyorlar.

Makro görünüm, oynaklık için 21 aylık boğa koşusunu değiştirdi

Kaynaklar, bu hafta, makro oynaklığın yatırımcıları rahatsız eden bir trendle 2022’ye kadar devam edeceği konusunda uyarıyor. Analiste nazaran, tıpkı Bitcoin üzere, beklenmedik bir düşüş eğilimi, bu yılın dördüncü çeyreğinin bir inilti ile bitebileceği ve piyasanın klasik “Noel Baba rallisini” reddedebileceği manasına geliyor.

Hatalı hem koronavirüs hem de Amerika Birleşik Devletleri siyasi karışıklığı. İkincisi Lider Joe Biden’in savaş halindeki 2 trilyon dolarlık harcama paketini reddeden bir senatör halinde geliyor. Blanke Schein Wealth Management’ın baş yatırım vazifelisi Robert Schein, Bloomberg’e verdiği demeçte, şu değerlendirmeyi yaptı:

Yatırımcılar, Covid’in 2022’ye hakikat piyasa performansında ana faktör olmaya devam etmesi için hazırlıklı olmalı. Son 21 ayda gördüğümüz boğa koşusunun akabinde, yatırımcılar uzun müddetli oynaklık devirlerine alışık değiller.

Schein, piyasalar ortası bir çöküşün Bitcoin’i 3.600 dolara kadar düşürdüğü Mart 2020’den bu yana global piyasalarda görülen geri dönüşe atıfta bulunuyordu. Tüm bunların ortasında, ABD doları güçleniyor. Analist, klasik olarak dolar ile aksi orantılı olan BTC için potansiyel yeni bir aykırı rüzgar olduğuna dikkat çekiyor.

ABD doları döviz endeksi (DXY) 1 günlük mum grafiği / Kaynak: TradingView

Grayscale Bitcoin Trust şimdiye kadarki en büyük düşüşe ulaştı

Analiste nazaran, 50.000 doların altındaki Bitcoin, tartışmasız büyük hacimli yatırımcılar için bir fırsat üzere görünmeli, lakin bir sanayi kıstası farklı bir öykü anlatıyor. En büyük kurumsal BTC aracı olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), şu anda %20’nin üzerinde bir düşüşle süreç görüyor.

GBTC fiyatı – holdingler – GBTC premium tablosu / Kaynak: Coinglass

Gelecek yıl bir Bitcoin spot fiyat borsa yatırım fonuna (ETF) dönüşmeyi planlayan GBTC, 2021’in ikinci yarısında piyasa davranışında büyük değişiklikler gördü. Hayatının birinci kısmını yüksek bir primle trade yaparak geçiren yatırım fonu, artık kurumsal alıcılara fiili ‘pazarlık bodrumu’ olan BTC’yi sunuyor. 18 Aralık itibariyle %22,95’te indirim hiç bu kadar büyük olmamıştı. Kimilerinin argüman ettiği şeye işaret eden değişik bir fenomen ise, GBTC payları için talep eksikliği.

Spot tabanlı ETF’leri çevreleyen düzenleyici belirsizlik, ABD için bir konuşma noktası olmaya devam ediyor. Bu yıl sırf vadeli süreçlere dayalı eserler yeşil ışık yaktığından, dal 2022’de bir değişiklik yapılmasını savunarak bu sorun etrafında toplanmayı sürdürüyor.

Bitcoin etrafındaki hassaslık her zamankinden daha zayıf

Spot fiyat hareketi kelam konusu olduğunda hafta sonu boyunca pek bir şey olmamış olabilir, fakat bu gergin traderlar için çok az teselli veriyor. Kripto Kaygı ve Açgözlülük Endeksi’ne nazaran, kripto etrafındaki hassaslık her zamankinden daha zayıf. Çapraz eğilimini sürdüren Endeks, Aralık ayı boyunca 30/100 bile kırmayı başaramadan Pazartesi günü “aşırı korku” bölgesine geri döndü. Karşılaştırma için, 9 Kasım’da ATH düzeyi olan 69.000 dolarda Fear & Greed 84/100 “aşırı açgözlülük” olarak ölçüldüğünü hatırlatalım.

Fakat tanınan trader ve analist Rekt Capital’in sık sık yinelediği üzere, bu tıp çok endişe ‘finansal fırsatlardan evvel geliyor’. Rekt Capital, BTC’nin %50’yi bilakis çevirdiği ve Fear & Greed’in 10/100’de birden çok kere tabana vurduğu Çin madencilik yasağından sonraki olaylara atıfta bulunarak, şu paylaşımı yaptı:

Bu BTC düşüş trendi kanalı bana BTC’nin Mayıs’ta oluşturduğu düşüş trendi kanalını hatırlatıyor.

Bu taban yapı ve konsolidasyondan sonra, Endeksin “aşırı açgözlülük” bölgesine dönmesi yalnızca bir ay sürdü.

Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi / Kaynak: Alternatif.me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.