Bitcoin

İşte Bu Hafta Bitcoin ve Altcoin’lerin Fiyatını Belirleyecek 5 Olay!

Bitcoin (BTC) yeni haftaya 42.000 dolar civarında başladı. BTC/USD, neredeyse tam olarak Ocak 2021’in ikinci haftasında olduğu yerde. Pekala, statüko değişecek mi? Bu hafta fiyatları neler belirleyebilir?

Bitcoin fiyatında bu düzeyler görülmeye devam edecek mi?

Bitcoin, bir dizi ani aşağı istikametli hareketin sonuncusu 40.000 dolarlık dayanağa yaklaştığı için hafta sonunu telaşla geçirdi. İronik olarak, 2021’de tıpkı gün odaklanılan düzeydi. Analistler ortasında 30.000 dolarlık bölgeye bir kırılma mümkünlüğü yüksek üzere görünüyor.

Analist Rekt Capital, “Teorik olarak, BTC’nin önümüzdeki hafta yeşil bir haftanın keyfini çıkarması için yaklaşık 43.200 doların üzerinde bir haftalık kapanış gerçekleştirme bahtı var,” sözlerini kullanıyor. 43.200 doların altında bir haftalık kapanış gerçekleştirilmesi durumunda ise düşüşün devam edebileceğini düşünüyor. Trader ve analist Pentoshi ise, “Bence piyasa daha düşük bir yüksek düzeye çıkıyor” diye iddiada bulunarak, 40.700 doların sonunda düşeceğine inandığını da kelamlarına ekledi.

Makroekonomik görünüm BTC’de nelere işaret ediyor?

Bu haftaki makro fotoğraf, karmaşık üzere görünüyor. Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervinin önümüzdeki aylarda faiz oranlarını yükseltmeye başlayacağı görülüyor, bu da yatırımcıları riskten alıkoyuyor ve kripto boğaları için baş ağrısına neden oluyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu bakış açısı, eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes tarafından aşağıdaki formda özetlendi:

Kriptoda olmayan yatırımcıların neye inandığını unutalım; kripto yatırımcılarının hassaslığı hakkındaki görüşüm, tüm kompleksin ağ ve kullanıcı büyüme temellerinin kripto varlıklarının üst istikametli yörüngelerine sürat kesmeden devam etmesine müsaade vereceğine saf bir biçimde inandıkları tarafında. Bana nazaran artan faiz oranlarının gelecekteki nakit akışları üzerindeki ziyanlı tesirleri muhtemelen spekülatörleri ve marjdaki yatırımcıları kripto varlıklarını boşaltmaya yahut önemli halde azaltmaya yönlendirecek.

RSI, son iki yılın en düşük düzeyinde

Zincir üstü göstergeler yükseliş istikametinde davet yapıyor ve tarihî bağlam bu talepleri desteklemeye hizmet ediyor. Bu hafta, iki yılın en düşük düzeylerine ulaşan Bitcoin’in izafi güç endeksi (RSI) manşet olmaya devam ediyor. RSI, bir varlığın belli bir fiyat noktasında “aşırı alım” yahut “aşırı satım” olup olmadığını belirlemek için kullanılan temel bir ölçüdür. Şu anda indikatörün “aşırı satımda” olduğu görülüyor.

Hashrate, Kazakistan kayıplarını telafi ediyor

Son haftalarda tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaştıktan sonra, Kazakistan’daki türbülans internet kullanılabilirliğini tehlikeye attığında Bitcoin’in hashrate’i bir darbe aldı. Bitcoin’in hashrate’inin yaklaşık yüzde 18’ine konut sahipliği yapan Kazakistan, o vakitten beri istikrar kazandı ve hashrate’in 192 exahash (EH/s) olan evvelki düzeylere dönmesi sağlandı.

Bitcoin’in ağ zorluğu, karışıklığa karşın, bu hafta sonu hala mütevazı bir artış sağlamayı başardı. İki haftadan kısa bir müddet içinde gerçekleşecek olan bir sonraki otomatik ayarlamasında da artış bekleniyor.

PlanB’nin bullish Bitcoin yorumu

Stok-akış Bitcoin modelinin yaratıcısı analist PlanB, orta ve uzun vadeli fiyat hareketi kelam konusu olduğunda tekrar de birçoklarından daha optimist. Bu hafta sonu, “Bazı insanların bu Bitcoin boğa piyasasına olan inancını kaybettiğini biliyorum” dedi. Lakin hala 2020-2024 yıllarını kapsayan halving döngüsünün yarısında olduğumuzu belirtiyor ve maksadın hala 288.000 dolarda olduğuna inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.