Bitcoin

İşte Bu Hafta Gözlerinizi Dikmeniz Gereken 4 Altcoin!

Bitcoin, Aralık ayının keskin düzeltmesini 40.000 dolar dayanağında soğutuyor. Deneyimli kripto analisti Rakesh Upadhyay’a nazaran altcoin projeleri LINK, ICP, LEO ve ONE, trader’ler Bitcoin satışının tamamlanmak üzere olduğunu hissederse birinci toparlanma belirtilerini verebilir. Gelin, bu hafta takip edilmesi gereken kritik düzeylere göz atalım.

Endişe ve Açgözlülük Endeksi son vakitlerin en düşük düzeylerine ulaştı

Bitcoin (BTC) ve birden fazla büyük altcoin, her ralli teşebbüsünde takviyelerin azalması ve ayıların satış yapması nedeniyle baskı altında kalıyor. Bu olumsuz his, Kripto Endişe ve Açgözlülük Endeksini 8 Ocak’ta şimdiye kadarki en düşük düzeylerinden biri olan 10/100’e çekti. Buna karşılık, 2021, “aşırı açgözlülük” manasına gelen 93/100 düzeyleriyle başlamıştı. Yeni yılda bu zayıf açılış, yükselişini sürdüren Bloomberg Intelligence analisti Mike McGlone’un cüretini kırmadı. Yakın tarihli bir tahlilde McGlone, Bitcoin’in bu yıl 100.000 dolara ve Ether’in (ETH) 5.000 dolara yükselebileceğini söyledi.

Fakat birtakım analistler, Bitcoin’in faiz oranlarının yükseldiği bir ortamda yükseliş eğilimini sürdürmekte zorlanabileceğini savunuyor. Holger Zschaepitz, Bitcoin’in “en düşük oranlar ve merkez bankası parası ve hükümet teşviki olarak trilyonlarca dolar” olmadan ayakta kalıp kalamayacağını sorguladı. Pekala, Bitcoin güçlü dayanağı atlatarak muhakkak altcoin projelerinde alımları çekebilir mi? Kısa vadede olumlu kalabilecek 5 kripto para ünitesinin teknik tahlillerine göz atalım.

Bitcoin (BTC) teknik tahlil

Bitcoin’in düşüş trendi 39.600 dolarda güçlü dayanağa ulaştı. Fiyat, 8 Ocak’ta boğalar ve ayılar ortasındaki kararsızlığı gösteren bir mum formasyonu oluşturdu. Her iki hareketli ortalama da aşağı eğimli ve RSI çok satım bölgesine yakın, bu da en az direnç yolunun aşağı tarafta olduğunu gösteriyor. Ayılar fiyatı 39.600 doların altına çekerse, analiste nazaran satış ağırlaşabilir ve BTC/USDT çifti bir sonraki güçlü dayanağa 28.805 dolardan başlayabilir.

Öte yandan, fiyat mevcut düzeyden yükselirse, boğalar 45.876 dolar bölgesini hedefliyor. Fiyat bu düzeyden düşerse, hissiyatın negatif kalacağını ve trader’lerin rallilerde satış yaptığını gösterecek. Bu durum, analiste nazaran 39.600 doların altında bir kırılma mümkünlüğünü artırabilir. Boğalar, trendde mümkün bir değişikliği belirtmek için fiyatı hareketli ortalamaların üzerine itmek ve sürdürmek zorunda kalacak. 4 saatlik grafik, satış momentumunun bir orta verdiğini ve 45.456 doların altında kapandığını gösteriyor. Boğalar düşüşü 40.501 dolarda durdurmaya çalışıyor fakat toparlanma teşebbüsü 20 günlük EMA yakınında güçlü satışlarla karşılaşabilir.

Başka yandan, fiyat 20 günlük EMA’dan düşerse, ayılar Bitcoin fiyatını 39.600 doların altına düşürmeye ve düşüş trendini uzatmaya çalışacak. Alternatif olarak, 20 günlük EMA’nın üzerinde bir kırılma ve kapanış, pariteyi 50 günlük kolay hareketli ortalamaya itebilir. Boğalar fiyatı bu direncin üzerine çıkarsa, analiste nazaran ayıların denetimini kaybediyor olabileceğini düşündürür.

Altcoin LINK, BTC karşısında %40 ralli yaptı

Chainlink (LINK), son birkaç aydır 15 ila 35,33 dolar ortasında geniş bir aralıkta süreç görüyor. Boğalar, fiyatı hareketli ortalamaların üzerine itti ve RSI çok alım bölgesine yakın yükseldi, bu da alıcıların kısa vadede üstünlüğün olduğunu gösteriyor.

Ayılar, son birkaç gün için 27.61 dolar civarında güçlü bir meydan okuma oluşturdu lakin boğalar, fiyatın 23.23 doların altına düşmesine müsaade vermedi. Bu, hassaslığın rallilerde satıştan düşüşlerde satın almaya değiştiğini gösteriyor. Boğalar fiyatı 27.61 doların üzerinde tutarsa, analiste nazaran LINK/USDT çifti 30 dolara yükselebilir ve daha sonra genel dirence 35.33 dolarda temas edebilir. Bu yükseliş görünümü, fiyat mevcut düzeyden düşerse ve hareketli ortalamaların altına düşerse geçersiz olacaktır. Analiste nazaran LINK fiyatı daha sonra 18 dolara gerileyebilir.

4 saatlik grafik, fiyatın 27.61 dolarda genel direncin üzerine çıktığını gösteriyor. Ayılar artık yükselişi 30 dolarda durdurmaya çalışacak. Sonraki düzeltme 27.61 doların altına düşmezse, ralli mümkünlüğünü 35.33 dolara yükseltecek. Bilakis, fiyat mevcut düzeyden düşerse, 27.61 doların üzerindeki kırılmanın bir boğa tuzağı olabileceğini düşündürür. Ayılar daha sonra fiyatı 50 günlük SMA’nın altına çekmeye çalışacak. Bunu yaparlarsa, analiste nazaran bir sonraki durak 22 dolar olabilir.

Internet Computer (ICP) teknik tahlil

Kriptokoin.com analizlerinde yer verdiğimiz Internet Computer (ICP), 4 Ocak’ta düşüş trendi çizgisinin üzerinde kırıldı ve kapandı; bu, düşüş trendinin sona erebileceğinin birinci göstergesiydi. Ayılar agresif boğaları tuzağa düşürmeye ve fiyatı 29 doların altına çekmeye çalıştı lakin başarısız oldu.

Boğalar 8 Ocak’ta fiyatı tekrar düşüş trendi çizgisinin üzerine itti ve kapattı. Hareketli ortalamalar bir yükseliş geçişinin eşiğinde ve RSI, boğaların geri dönüş yapmaya çalıştığını göstererek müspet bölgeye sıçradı. Alıcılar fiyatı 38.02 doların üzerinde meblağ ve sürdürürse, analiste nazaran ICP/USDT çifti 45.79 dolara yükselebilir. Bu düzey yeniden sert bir pürüz olarak hareket edebilir, lakin aşılırsa üst istikametli hareket 58,30 dolara ulaşabilir. Bu varsayımın tersine, fiyat mevcut düzeyden düşerse ve 20 günlük EMA’nın altına düşerse, analiste nazaran düşüş trendi çizgisinin üzerindeki kırılmanın bir boğa tuzağı olabileceğini gösterecektir.

4 saatlik grafik, boğaların fiyatı 33.29 doların üzerine çıkardığını lakin manisi 38.02 dolardan aşmak için uğraş ettiğini gösteriyor. Bu, ayıların genel direncin yakınında satış yapmaya devam ettiğini doğruluyor. Böylelikle ICP/USDT iki düzey ortasında sıkıştı. Boğalar fiyatı 38.02 doların üzerine çıkarsa ve sürdürürse, parite üst hareketini uzatabilir. Bilakis, fiyat genel dirençten düşerse, analiste nazaran ayılar fiyatı 33.29 doların altına çekmeye çalışacak. Bunu başarırlarsa parite 50 günlük SMA’ya düşebilir.

UNUS SED LEO (LEO)

UNUS SED LEO (LEO), 3.55 doların güçlü bir dayanak vazifesi gördüğü son birkaç haftadır kademeli bir yükseliş trendinde süreç görüyor. Ayılar, 7 Ocak’ta fiyatı 50 günlük SMA’nın altına çekmeye çalıştı lakin boğalar pes etmedi. Bu, 8 Ocak’ta LEO/USD paritesini 3.60 doların üzerine geri iten güçlü bir toparlanmayla sonuçlandı.

Boğalar artık fiyatı ATH düzeyi olan 3,92 doların üzerine çıkarmaya çalışacak. Başarılı olurlarsa, analiste nazaran altcoin fiyatı yükseliş trendine devam edebilir ve 4.25 dolara ulaşabilir. Bu olumlu görüş, fiyat düşerse ve 50 günlük SMA’nın altına düşerse geçersiz olacaktır. Analist bu düzeylerin 3.40 dolara bir düzeltme başlatabileceğini düşünüyor.

Parite yükselen bir kanal formasyonu içinde süreç görüyor. Ayılar, kısa vadeli trader’lerin kar rezervasyonu çekmiş olabilecek 3.85 dolar civarında güçlü bir direnç oluşturdu. Bu, pariteyi alıcıların devreye girdiği ve düşüşü durdurduğu kanalın dayanak çizgisine çekti. Boğalar tekrar fiyatı 3.85 doların üzerinde tutmaya ve sürdürmeye çalışıyor. Bunu başarırlarsa, analiste nazaran LEO kanalın direnç çizgisine gerçek seyahatine başlayabilir. Ayılar, yükseliş görünümünü geçersiz kılmak için fiyatı kanalın altına çekmek ve sürdürmek zorunda kalacak.

Altcoin ONE boğaları kritik direnç düzeylerine hazırlanıyor

Harmony (ONE), son birkaç gündür 0,27 dolar ile 0,33 dolar ortasında süreç görüyor. Bu, boğaların düşüşlerde satın aldığını ve ayıların rallilerde sattığını gösteriyor.

Artan 20 günlük EMA ve müspet bölgede RSI, alıcılara avantaj sağlıyor. Boğalar fiyatı 0,33 doların üzerine çıkarsa, analiste nazaran üst hareket devam edebilir. ONE/USDT çifti daha sonra 0,38 dolara yükselmeye çalışabilir. Varsayımın tersine, fiyat 20 günlük EMA’nın altına düşerse, ayıların boğaları yendiğini gösterecek. Bu, pariteyi 0,24 dolar ve daha sonra 0,21 dolara çekebilir.

4 saatlik grafik yükselen bir kanal formasyonu içinde yükseliyor. Boğalar fiyatı kanalın üzerine çıkarsa da, daha yüksek düzeyleri sürdüremediler. Bu, ayıların agresif boğaları tuzağa düşürmeye çalıştığını gösteriyor. Fiyat kanala geri döndü, lakin küçük bir müspet, 50 günlük SMA’dan sıçramasıydı. Bu, hassaslığın olumlu kaldığını ve boğaların düşüşlerde satın aldığını gösteriyor. Fiyat 20-EMA’nın üzerine çıkarsa, analiste nazaran parite tekrar kanalın direnç çizgisine yükselebilir. Bu düzeyin üzerinde bir kırılma ve kapanış, momentumda bir artışa işaret edebilir. Bilakis, 50-SMA’nın altında bir kırılma ve kapanma, pariteyi kanalın takviye çizgisine çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.