Kripto Haber

Jack Dorsey, Web 3 Beef’ten Sonra Çılgınlığı Takip Etmeden Devam Ediyor

Tecrübesiz biri için, bir grup zengin adamın bir toplu iğnenin başında kaç tane meleğin dans edebileceğini tartışıyormuş gibi geliyor.

Ancak Twitter dramasının ötesinde, Block Inc. CEO’su Jack Dorsey’in “Web 3” üzerinden risk sermayedarlarıyla yaptığı kamuoyu tartışması, yalnızca hangi kripto para birimlerinin en iyi olduğu değil, aynı zamanda ne için iyi olduğu konusunda da uzun süredir devam eden bir tartışma için bir vekil görevi görüyor.

Tartışmalar, gerçekten merkezi olmayan bir internetin gerçekten nasıl görüneceği ve farklı paydaşların onu inşa etmedeki rolü hakkında önemli soruları vurgular. Uzun zamandır bir Bitcoin meraklısı olan Dorsey, kendisini orijinal kripto para birimine herhangi bir rakipten ve temel teknolojinin parasal olmayan herhangi bir uygulamasından oldukça şüpheli bir kamp olan sözde maksimalistlerle hizalanmış görünüyor.

Web 3 tartışmasının her iki tarafı, bir avuç büyük platformun (özellikle de Dorsey’in geçen ay CEO olarak görevinden ayrıldığı Twitter’ın tamamı değil) hakim olduğu internetin mevcut durumundan yakınıyor. Ancak maksimalistler, Web 3 kalabalığının bu tür projeleri finanse etmenin bir yolu olarak kripto jetonlarını kullanmasına güvenmiyorlar. VC’lerin bu jetonların büyük sahipleri olduğu gerçeği, maksimalistlere lanet olsun, klasik bir “eski patronla tanışın, yeni patronla aynı. ”

VC’leri içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan Web 3 savunucuları, internetin özgürleştirici vaadini yerine getirmek için çeşitli yaklaşımların gerekli olduğuna karşı çıkıyor; belirteçlerin bir ağdaki katılımcıların ilgi alanlarını hizalayabildiğini; Web 3 geliştiricilerinin VC’lere güvenmesinin, tarihi geçmiş menkul kıymetler yasalarının ters bir sonucu olduğunu; ve Bitcoin gerçek bir atılım olsa da, faydası sınırlıdır ve safların dar görüşlü olduğu.

20 Aralık’taki tartışmalı tweet’inden bu yana, kullanıcıların değil VC’lerin Web 3’ü kontrol ettiğini ve böylece onu “farklı bir etikete sahip merkezi bir varlık” haline getirdiğini açıklayan Dorsey, ortak olduğu sosyal ağda takipsiz bir çılgınlık yaptı. kurdu ve yıllarca koştu.

Andressen Horowitz (a16z) kurucu ortağı Marc Andreessen, Coinbase CEO’su Brian Armstrong ve Gemini’nin kurucusu Tyler Winklevoss da dahil olmak üzere kripto alanındaki en tanınmış oyunculardan bazıları, Dorsey’in takip etmeyi bırakma düğmesi tarafından düşürüldü. Andreessen daha sonra Dorsey’i engelledi.

Dorsey gibi Bitcoin savunucuları, finansal sansüre direnmenin ve hiperenflasyona karşı korumanın bir yolu olarak, ağın faydasını insanlar tarafından kullanılacak bir kurtuluş aracı olarak uzun zamandır lanse ediyor. Bu konuda, Web 3 kampında çok az kişi muhtemelen aynı fikirde olmayacaktı.

Devam eden tartışma, büyük yatırımcıların para akıttığı ve eleştirmenlerinin gözünde, mübadele üzerinde aşırı kontrol elde ettiği, filizlenen Web 3 alanındaki ademi merkeziyetçilik düzeyine odaklanıyor.

Dorsey, Bitcoin’in merkezi olmayan değerlerine aykırı olarak gördüğü Bitcoin dışı kripto projelerini giderek daha fazla eleştiriyor ve Pazartesi gecesi Twitter tartışmasıyla sonuçlandı.

Web 3 yatırımcıları ve destekçileri, Dorsey’in Web 3’ün “[girişim kapitalistlerinin] teşviklerinden asla kaçmayacağı iddiasına karşı geri itildi. ”

Coinbase’in eski CTO’su ve a16z’de eski bir ortak olan Balaji Srinivasan, Dorsey’in tweet’ine katılmadığını dile getirmek için yanıt verdi ve Twitter’ın kendi kurumsal çıkarlarının şirketi, ilk sloganına ihanet edecek şekilde nasıl şekillendirdiğine dikkat çekti. özgür konuşma partisi. ”

“Web 3, daha iyi bir şeyin garantisini değil, olasılığını sunuyor” diye tweet attı Srinivasan.

“Hepsi yanlış,” diye yanıtladı Dorsey, Çarşamba gününe kadar süren ve yavaşlama belirtisi göstermeyen bir kavgayı başlatarak.

21 Aralık’ta Dorsey, şişman bir risk sermayedarının bekleyen ağzına su döken Ethereum etkin bir Web 3 musluğunu betimleyen ve bu sırada açlıktan ölmek üzere olan bir perakende yatırımcısı damlacıkların diline düşmesini bekleyen bir karikatürü yeniden tweetledi. Bu gönderideki bir alıntı tweetinde Srinivasan, Ethereum projesinin başlangıçta 2014 yılında bir risk sermayesi turu aracılığıyla değil, halka açık bir kitlesel satışla finanse edildiğine dikkat çekti.

O akşamın ilerleyen saatlerinde Dorsey daha doğrudan bir tweet attı: “VC’ler sorun. ”

Dorsey’nin pota karıştırması, kripto pastasında parmağı olan başka bir Big Tech CEO’sunu andırıyor – Pazartesi gecesi mücadeleye katılan Elon Musk, tweet attı “Web3’ü gören var mı? bulamıyorum. ”

Dorsey’nin yanıtı, Andreessen Horowitz’in Web 3’teki hakimiyetine ince örtülü bir göndermeydi: “A ile z arasında bir yerde. ”

a16z, 2011 yılında ikincil piyasada 80 milyon dolarlık Twitter hissesi satın aldı.

Dorsey, kendi adına, sıcaklığı adım adım atıyor gibi görünüyor.

Andreessen Dorsey’i Twitter’da engellediğinde, Dorsey bir ekran görüntüsü yayınladı ve arsızca tweet attı “Resmen web3’ten yasaklandım. ”

Bir dizi önde gelen Web 3 destekçisinin takibini bıraktıktan sonra, Dorsey, birkaç bitcoin maksimalistini ve açık kaynaklı yazılım katkıda bulunanlarını ekleyerek bir sonraki çılgınlığa gitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.