Kripto Haber

JPMorgan Asset Management Şefi, Bitcoin’i ‘Malta Falcoin’ Raporunda Eleştirdi

Bitcoin’in yüksek değerlemeleri “hayallerin yapıldığı şeyler”dir.

JP Morgan Asset & Wealth Management’ın piyasa ve yatırım stratejisi başkanı Michael Cembalest, 1941 sinemasının açgözlülüğü simgeleyen paha biçilmez bir eser hakkında “Malta Şahini”ni anlatan bir raporda böyle diyor ve ortaya çıkıyor. , sonunda, sahte olmak.

“Bir yanım istese de, sonuçları ne olursa olsun, satın almayacağım, çünkü bazı kripto sahiplerinin en başından beri güvendiği şey bu” diye yazdı.

“Malta Falcoin: Kripto para birimleri ve blok zincirleri üzerine” adlı 30 sayfalık araştırmasında Cembalest, değer saklama, sınır ötesi havaleler, merkezi olmayan finans gibi kriptonun çok övülen ancak kırılgan kullanım durumları olarak gördüğü şeylere baskın yapıyor. (DeFi), takas edilemeyen tokenler (NFT’ler) ve finansal hizmetlerde blok zincirinin benimsenmesi.

Değer deposu

Bir değer saklama aracı olarak Bitcoin ile yola çıkan Cembalest, gelişmiş dünyanın kendisini cüce bir hızla borç ve itibari paraya boğduğu göz önüne alındığında, insanların neden bir değer deposu olarak sabit arza sahip kripto para birimleriyle ilgilendiğini anladığını söylüyor. 2008’deki mali krizin ardından görülen herhangi bir şey.

“Merkez Bankaları ve Hazineler büyük bir güven boşluğu yarattı ve olay yerinde fiat paraya bir alternatifin ortaya çıkmaması garip olurdu” diyor rapor.

Bitcoin’i altının bir tamamlayıcısı olarak ele aldığımızda, değer deposu tezi, daha fazla insanın onu dijital bir eşdeğer olarak kullanması nedeniyle tutar, ancak volatilite ve kriptonun diğer sistemik riskler ve enflasyonla korelasyonu söz konusu olduğunda düşer. .

“Bitcoin’in oynaklığı gülünç derecede yüksek olmaya devam ediyor ve oynaklığı genellikle hisse senedi piyasası oynaklığı yükselirken yükseliyor,” diye yazdı Cembalest.

Böyle bir oynaklığın Bitcoin konsantrasyonunun yan ürünü olabileceğini belirten rapor, Bitcoin sahiplerinin yaklaşık %2’sinin değerinin %72’sine sahip olduğunu da ekliyor. “Dışarıdaki tüm liberter anti-elitistler için bu, ABD’deki hanehalkı servetinin yoğunlaşmasından bile daha kötü: ABD’deki hanehalklarının %70’ine ulaşmak için sadece %2 yerine %10’u gerekiyor.”

Sınır ötesi ödemeler

Rapor, kripto paranın son on yılda yılda 500 milyar ila 600 milyar dolar arasında değişen bir pazar olan havalelerin yalnızca %1’ini ele geçirmeyi başardığını tahmin ediyor.

Alıcıların kriptodan nakde çevirebilmek için hedef ülkede banka hesaplarına ihtiyaç duyması nedeniyle potansiyel maliyet tasarrufları engelleniyor.

“Banka hesabı olan kişiler için, kriptodan fiat’a çıkış dışı maliyetler, dolar bazlı stabilcoinleri yerel para birimine dönüştürmenin maliyetine ve ardından bu fiatı geri çekmenin herhangi bir maliyetine eşittir,” diye yazdı Cembalest.

DeFi

Cembalest, çeşitli fintech platformlarının yükselişi sayesinde bankaların ve finansal hizmetlerin aracısızlaştırılmasının devam ettiğini kabul ediyor, ancak bunun DeFi’de nasıl yapıldığına dair olumsuz bir değerlendirme yapıyor.

“Anlayabildiğimiz kadarıyla, çoğu DeFi kredisi, diğer kripto sahiplerine aşırı teminatlandırılmış kripto kredileridir; sermaye vergi alır. Her iki durumda da, kripto fiyatlarında büyük bir sürekli düşüşten sağ çıkabilecek türden bir borç verme faaliyeti gibi görünmüyor” dedi.

Fintech destekli eşler arası kredi deneyiminden yararlanan Cembalest, çoğunlukla daha zayıf yüklenim standartlarının bir işlevi olan geleneksel banka kredilerinden daha yüksek kredi temerrüt oranları gösterdiğine dikkat çekti. Lending Club gibi bir platformun hisse senetlerinin son zirvesinden %65 düştüğünü de sözlerine ekledi.

Blok zincirlerde eşler arası teminatsız kredi vermenin gelecekteki dünyası söz konusu olduğunda Cemalest, geleneksel teminatlı kredi havuzlarında “katılımcıları korkutabilecek” özelliklere işaret ederek “Bu konuda iyi şanslar” dedi.

“Kripto teminatı, yalnızca kendisine karşı gönderildiği faaliyete tahsis edilemez ve tahsis edilemez. Raporda, başka bir deyişle, kripto teminatının birden fazla faaliyeti desteklemek için ‘yeniden varsayılabileceği’ belirtildi. “Bu kelimenin ne anlama geldiğini hatırlamıyorsanız, Google’a ‘finansal kriz’ kelimeleriyle birlikte ‘yeniden varsayım’ yazın.

CoinDesk’ten Malta Falcoin

NFT’ler

Cembalest “garip bir şekilde”, birçok insanın hala erişilmez veya kafa karıştırıcı bulduğu modern arka’nın 20. yüzyıldaki hızlı yükselişini gerekçe göstererek NFT olgusunu göz ardı etmiyor.

“Sıkıcı Bored Ape Yacht Club NFT’lerinin sanatsal değerini takdir etmeyebilirsiniz diye, bu başkalarının da takdir etmeyeceği anlamına gelmez” dedi.

NFT’ler söz konusu olduğunda bir Aşil topuğu, sahiplik konsantrasyonudur, dedi Cembalest, tıpkı Bitcoin sahipliğinin oldukça yoğun olması gibi. SuperRare NFT arka platformunun, eserlerinin çoğuna yalnızca dört koleksiyonerin sahip olduğunu ve aralarında yalnızca üç derecelik bir ayrım olduğunu ve arka’nın topladıkları 16.000 esere sahip olduğunu ortaya koyan bir araştırmaya atıfta bulundu.

“Bu, arka marketin standartları için bile çok yüksek bir izolasyon derecesi. Çalışma ayrıca ikincil piyasanın birincil piyasadan bile daha yoğun olduğunu ortaya çıkardı” dedi.

İptaller

Cembalest’in düşüncesinde tekrar eden bir motif, son zamanlarda kültürel tercihlerin hızlanan değişimidir. Bununla birlikte, raporunu bazı kripto savunucuları ve VC’ler arasında dağıttığında, en yaygın tepki onun dar görüşlü olduğuydu.

Örneğin Cembalest’in yazısı bir yorumcuya göre 1995’te internetin değerini değerlendirmek gibiydi. Örneğin, o zamanlar bir arama motorunun trilyon dolar değerinde olacağını kim bilebilirdi.

Zamanda daha geriye gidersek, başka bir katılımcı 1800’lerin elektrik savaşlarını hatırlamanın akıllıca olacağını söyledi.

Yanıt, “Herhangi bir inovasyon döngüsünün ilk aşaması altyapının geliştirilmesidir” dedi. “Yüksek değerli uygulamalar daha sonra gelir. Bu, elektriğin bir moda olduğunu ve gazyağı lambalarının gayet iyi çalıştığını düşünen Junius Spencer Morgan’ın (JP Morgan’ın babası) benzerleri tarafından bile, gelecekteki kullanım durumlarının büyük ölçüde hafife alındığı elektrik savaşları sırasında oldu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.