Kripto Haber

Jump Trading, Wormhole’un 320 Milyon Dolarlık Exploit Kaybını Geri Durduruyor: Kaynaklar

Kripto tarihindeki en yıkıcı istismarlardan birinin ardından, popüler bir çapraz blok zinciri köprüsünün ana şirketi, fonları durdurmak için devreye girdi – bu, Solana merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminde yaygın hasarı önlemiş olabilir.

Çarşamba gecesi, Wormhole köprüsü Solana-Ethereum köprüsüne yönelik bir istismara maruz kaldı ve bir saldırgan 320 milyon doların üzerinde değerinde 120.000 ether (ETH) bastı. Saldırgan, Solana’da 40.000 sarılı ETH tutarken ve diğer varlıklar için bu etherin ticaret kısımlarını tutarken fonların çoğunu Ethereum ana zincirine taşıdı.

Perşembe günü, konuyu bilen üç kişi CoinDesk’e Jump Trading’in kayıp ETH’yi yenilemekten sorumlu olduğunu doğruladı.

Devamını oku: Blockchain Köprüsü Solucan Deliği, 326 Milyon Doların Üzerinde Olası Sömürüden Zarar Görüyor

Desteklenmeyen ETH, popüler Solana platformlarında kaosa yol açabilecekmiş gibi kısa bir süreliğine ortaya çıktı. Blok zinciri köprüleri genellikle bir varlığı akıllı bir sözleşmeye kilitleyerek ve başka bir zincirde paralel, “sarılmış” bir varlık yayınlayarak çalışır. İstismar, ETH’yi sardığı için, Wormhole’un gerçek ETH rezervlerini desteksiz bıraktı.

Step Finance kurucu ortağı George Harrap Çarşamba günü CoinDesk’e, ETH’yi teminat olarak kabul eden bir dizi Solana tabanlı protokolün, istismar nedeniyle iflas edebileceğini söyledi.

“Kimse onu desteklemiyorsa ve madeni paralar gerçekten gittiyse, o zaman Wormhole ETH [sıfır] değerindedir ve dengesi olan herkes, DeFi protokolleri, kullanıcılar, herkes değersiz hale gelir” dedi.

Ancak Harrap, Ağustos ayında Wormhole geliştiricisi Certus One’ı satın alan büyük bir kripto risk sermayesi ve ticaret şirketi olan Jump Trading’in kayıp ETH’yi desteklemek için adım atmasını beklediğini söyledi.

‘Geri yüklendi’

Bu sabah bir tweet’te Wormhole, fonların geri yüklendiğini ve saldırı vektörü yamalandıktan sonra köprünün operasyonlarının yeniden başladığını doğruladı:

Jump’ın geri dönüşü, Jump’ın aktif bir yatırımcı ve tüccar olduğu Solana DeFi çevrelerinde iyi biliniyordu.

Mango Markets’tan Daffy Duriraj projenin Discord’unda “Baba Jump’ın çok parası var” diye yazdı.

Wormhole ekibi bir açıklama raporunun geleceğini söyledi. CoinDesk, yorum için Certus One’a ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.