Kripto Haber

Justin Sun, Bezos’un Uzay Gemisinde Yer Almak İçin Gizlice 28 Milyon Dolarlık Teklif Sahibi Olduğunu Açıkladı

Tron’un kurucusu Justin Sun, önümüzdeki yıl Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin uzay fırlatmasının mürettebatı arasında olacak.

Sun, Haziran ayında yaklaşık 2.600 kişiden daha fazla teklif verdi ve Bezos’un roket gemisinde bir koltuk için 28 milyon dolar ödedi, ancak bildirildiğine göre bir zamanlama çakışması nedeniyle seyahate çıkamadı (çatışmanın ne olduğunu söylemedi). Ancak Çarşamba günü yapılan bir duyuruya göre, Blue Origin ile yapılan bir anlaşmayla Sun, 2022’deki bir fırlatmada kendisine katılacak beş ek mürettebat üyesinin seçilmesine ve duyurulmasına yardımcı olacak.

Blue Origin, uzaya bir biletin maliyetini açıklamıyor. Blue Origin’in altı astronot kapasiteli yörünge altı roketi “New Shepard”, üç kez başarıyla uzaya fırlatıldı.

“Önümüzdeki aylarda, Sayın H. E. Bay Sun, yolculuğunda onunla seyahat etmesi için beş istisnai kadın ve erkeği aday gösterecek” dedi. Yolculuk yaklaşık 11 dakika sürecektir.

Bu, Sun’ın yüksek fiyatlı bir müzayedeyi ilk kazanışı değil. 2019’da Sun, iş adamı Warren Buffett ile böbrek taşları nedeniyle iptal ettiği bir akşam yemeğini kazandı. Daha sonra 2020’nin başlarında Buffett ve bir avuç diğer kripto girişimcisiyle akşam yemeğini hazırladı.

Sun, duyuruya göre, olası mürettebat üyelerini aday göstermeyi planladığı “Yıldızlar Denizi” başlıklı bir kampanya başlatıyor. Her aday, modadan teknolojiye ve uzay araştırmalarından girişimciliğe kadar her şey olabilen kendi alanında seçkin bir lider olacak. Duyuruda ayrıca adaylık süreci ve kriterlerine ilişkin detayların önümüzdeki aylarda açıklanacağı belirtildi.

“Adaylar arasında uzun vadeli TRX, BTT, JST, SUN, NFT ve WIN sahiplerinden oluşan TRON DAO topluluğunun bir üyesi yer alabilir” denildi.

Sun, TRX sahipleri arasından kazananları seçmeye çalıştığında, seçim sürecini başarısızlığa uğrattığı iddiasıyla ateş altına alındı. 2019’da Sun, bir gönderiyi retweetleyen şanslı bir Twitter takipçisine bir Tesla hediye etme sözü verdi.

Rastgele olarak seçileceğine söz verilen bir çevrimiçi seçim sürecinden sonra Sun, bir hata olduğunu söyledi ve kazanana bir @uzgaroth, bunun yerine 2020 Tron kongresine ücretsiz bir bilet sözü verdi. Sun, jestten ısıyı çekti ve daha sonra şeffaflıktan bahseden iki Tesla’yı vermeye söz verdi: biri orijinal kazanana, diğeri ise son seçim olan @LeoHuynhPro’ya.

Kazananların vaat edilen Tesla’ları alıp almadıkları belli değil.

Sun geçen hafta Tron vakfını aktif olarak yönetmekten ayrıldığını açıkladı ve Grenada hükümetinin Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) yeni büyükelçisi olduğunu duyurdu.

Sun’un bir sözcüsü CoinDesk’e gönderdiği bir e-postada, Sun’ın uzaya gitmesinin Tron Vakfı ile herhangi bir finansal veya ticari bağı olmadığını çünkü fonların kendi cebinden çıkacağını söyledi.

Sözcü, Blue Origin’in “uzay uçuşunda güvenilir bir danışman olarak hizmet edeceğini” ancak seçim sürecinde son kararı Sun’ın vereceğini ekledi.

Bu noktada, Blue Origin, roket gemisinde gerçekte kimin seyahat ettiği konusunda nihai onayı alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.