Alt Coin

Kara Murat Efsanesi NFT İle Ölümsüzleşiyor! 

2021 yılının ortalarındaki popülaritesini bu yıl tekrar kazanmaya başlayan NFT alanına ilgi, şu sıralar epeyce ağır. Pek çok sanatçı yapıtlarını NFT olarak satışa çıkarırken çeşitli kesimlerden şirketler de bu alana adım atıyor. Örneğin Marvel ve DC’nin NFT sahnesinde geniş çizgi roman sanatı koleksiyonundan yararlanmaya yönelik dizaynları olduğu biliniyor. Yeni gelişmelere nazaran, ülkemizde bu akıma, Rahmi Turan tarafından yaratılan çizgi roman karakteri Kara Murat’ın illüstrasyonlarıyla iştirak sağlanıyor. 

Kara Murat NFT koleksiyonu piyasaya sürülüyor

Kara Murat, Rahmi Turan tarafından yaratılan bir çizgi roman kahramanıdır. Birinci olarak 5 Aralık 1971’de Günaydın isimli gazetede “Fatih’in Fedaisi Kara Murat” başlığıyla yayımlanmaya başlayan bu çizgi roman serisini birçok insan sinema sinemasıyla tanıyor olabilir. Çizgi romanıyla büyük ilgi gören Kara Murat, Türker İnanoğlu tarafından sinemaya uyarlandı ve karakter, Cüneyt Arkın tarafından canlandırıldı. Artık ise, yayınlanmasından yaklaşık 50 yıl sonra, NFT’leri piyasaya sürülüyor.

Kelam konusu NFT koleksiyonunun birincisi, Kara Murat NFT olacak. Bu seri, üstte da görüldüğü üzere eşsiz ve orjinal 10 farklı kesimden oluşuyor. NFT’ler, Avalanche (AVAX) tabanlı olacak ve hasebiyle alım satımında Ethereum (ETH) ağının gerektirdiği yüksek süreç fiyatlarından muaf olunacak. Kara Murat NFT koleksiyonunun anlatıldığı resmi web sitesine nazaran, satın alım için, kullanıcıların cüzdan hizmeti MetaMask indirmesi ve Avalanche ağını MetaMask’e eklemesi gerekiyor.

NFT’ler Türkiye’de alıcı bulmaya devam ediyor

2021 yılı boyunca pek çok non fungible token koleksiyonu çıkarıldı. NFT’ler, yani non fungible tokenlar, mülkiyeti merkezi olmayan bir deftere kaydedilen bir çeşit “dijital tahsilat” ile işler. Bu alan, sanatçı Beeple’ın 2021’de 69 milyon dolara sattığı bir NFT ile inanılmaz bir halde popülerleşti. Blockchain tahlil şirketi Chainalysis tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, NFT pazarı geçen yılın başından 2021 Aralık ortasına kadar 41 milyar doları aştı. NFT’ler ve kripto para üniteleri çoklukla iç içe olarak kabul edilir. Lakin NFT’lerin kendileri, her biri eşsiz olduğu için kripto para ünitesi değildir.

Kimileri NFT’ler bedellerini uzun vadede dengeli bir biçimde korursa, bu tokenların altın üzere bir “değer deposu” olabileceğini, yani yatırımcıların öteki piyasalardaki bir gerileme sırasında paralarını yatırabilecekleri bir şey olabileceğini öne sürüyor. Dünyanın geri kalanında olduğu üzere Türkiye’deki NFT ortamı da epeyce büyük bir hale geliyor.  Türk tüketiciler NFT oluşturmak ve satmak için çeşitli platformlar kullanıyor. Refik Anadol, Cem Yılmaz ve öteki kimi Türk sanatkarlar, NFT’lerini oluşturup sattılar. Türk sanatkarlar tarafından oluşturulmuş ve Türkiye’deki çizgi roman tarihinde değerli bir yeri bulunan Kara Murat NFT’si ile Türkiye’de bu trend sürat kesmeden devam ediyor üzere görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.