Kripto Haber

Kara Para Aklama, DeFi Protokollerinde Steam’i Aldı: Chainalysis

Blockchain analitik firması Chainalysis’in yeni araştırmasına göre, merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri aracılığıyla kara para aklama siber suçlular arasında popülerlik kazanıyor.

Siber suçlular en az 8 dolar akladı. Firma Çarşamba günü yayınlanan araştırmada, 2021’de 6 milyar kripto para birimi olduğunu söyledi – 2020’den itibaren kara para aklama aktivitesinde %30’luk bir artış. Merkezi olmayan protokoller, 2020’de sadece %2 olan yasadışı adresler tarafından gönderilen kripto paranın geçen yıl %17’sini aldı.

Ve DeFi, kriptoyla ilgili yükselişte olan tek kara para aklama yöntemi değil: Madencilik havuzları, yüksek riskli borsalar ve karıştırıcılar da geçen yıl suç faaliyetlerine bağlı cüzdanlardan artan miktarda kripto aldı. Bununla birlikte, Chainalysis’in araştırması, en büyük kripto suçlu grubunun hala paralarını merkezi borsalar aracılığıyla eski moda yolla aklamayı tercih ettiğini gösteriyor.

2021’de siber suçlular tarafından gönderilen tüm kripto paraların neredeyse yarısını merkezi borsalar aldı. Aklanan 8,6 milyar değerindeki kripto paranın yaklaşık yarısı geçen yıl merkezi borsalardan geçti; bunun %58’i yalnızca beş ticaret platformuna gitti ve bu da artan bir hizmet yoğunluğuna işaret ediyor.

Chainalysis’in araştırma direktörü Kim Grauer, popülerlik kazanan siber suç türleri (yani, dolandırıcılık ve hırsızlık) arasında büyüyen bir ikiliğin altını çizdi.

“İnsanlar kripto para suçunu tek bir şey olarak düşünme eğilimindedir, ancak daha çeşitli olamazdı. Grauer, CoinDesk’e verdiği demeçte, suçluların [kripto] kullanma ve parayı nasıl yönettikleri konusunda dijital bir ayak izine sahip olma biçiminden daha farklı olamazdı” dedi.

Hırsızlık yoluyla elde edilen ve teknik olarak daha zorlayıcı olan ve daha sık organize gruplar tarafından ele geçirilen kripto paraların (geçen yıl 400 milyon dolar kripto para çalan Kuzey Kore bağlantılı hack grupları da dahil) DeFi protokolleri ve karıştırıcılar.

Devamını oku: Kuzey Koreli Hackerlar 2021’de Çoğunlukla Eter’de 400 Milyon Dolar Çaldı

Grauer, “Özellikle teknolojik gelişmelere daha çabuk bağlanan belirli suçlu türleri var,” dedi. “Kuzey Kore, kara para aklamak için her zaman yeni bir tür teknoloji çözümü kullanan ilk ülkedir. Onları her yıl takip ediyoruz ve bu yıl çok fazla mikser kullandılar. Geçen yıl DeFi kullanıyorlardı. ”

Bununla birlikte, dolandırıcıların merkezi borsaları kullanma olasılığı daha yüksektir. Chainalysis’in raporuna göre, bu “dolandırıcıların göreceli bilgi eksikliğini yansıtıyor olabilir. ”

Önümüzdeki yıl, Grauer ve ekibi, değiştirilemez belirteçleri (NFT) içeren kripto suçlarında bir artış görmeyi bekliyor.

Grauer, NFT platformu LookRare’de yıkama işlemlerindeki artışa işaret ederek, bu yıl “NFT suçu için şimdiden büyük bir başlangıç ​​yaptı” dedi. “Bu kesinlikle devam edecek. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.