Kripto Haber

Kimlik Hırsızlığından Sonra, Salvadorlular Artık Chivo Cüzdanlarından Kaybolan Fonları Bildiriyor

Son birkaç hafta içinde, düzinelerce Salvadorlu sosyal medyada, Salvador hükümeti tarafından ülke genelinde bitcoin kullanımı için geliştirilen dijital uygulama olan Chivo cüzdanlarından paranın kaybolduğunu bildirdi.

Raporlar, Ekim ayında yüzlerce Salvadorlu’nun, bilgisayar korsanlarının, El Salvador’un 30 dolarlık bitcoin teşvikini talep etmek için kimlik kartlarındaki (İspanyolca kısaltmasıyla DUI olarak bilinen) dokuz basamaklı sayılarla ilişkili cüzdanları yasadışı olarak etkinleştirdiğinden şikayet etmesinin ardından geldi. Başkan Nayib Bukele

30 yıldır Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir Salvadorlu olan Luis Guardado, fon kaybını yaşayanlardan biriydi. CoinDesk’e 2 Aralık’ta Coinbase’den Chivo Cüzdanına 190$ gönderdiğini söyledi.

Tutarın yavaş geldiğini fark eden Guardado, işlemin karmasını izlemeye karar verdi. Tutarın Coinbase cüzdanından Chivo tarafından sağlanan ve nihai alıcılara para gönderdiği geçici bir adrese gönderildiğini, ancak bir saat içinde oradan kaldırıldığını keşfetti. Ve para cüzdanına hiç gelmedi.

Guardado, bitcoin ve eter gibi madeni paralara dört yıl önce yatırım yapmaya başladığı için kripto dünyasında acemi değil.

“Aksaklık Coinbase’den değil. Guardado, “Paranın serbest bırakıldığını söyleyen blok zinciri kaydına sahibim” dedi.

Guardado, Chivo’nun müşteri hizmetleri merkezini aradı ve bir vaka numarası aldı. Chivo’nun resmi Twitter hesabı da Guardado ile iletişime geçti, ancak Guardado’nun CoinDesk’e sağladığı ekran görüntülerine göre, 16 Aralık itibariyle mesajlarına cevap vermeyi bırakmıştı.

Soyadını açıklamamayı tercih eden Salvadorlu Rafael de benzer bir sorunla karşı karşıya. Avustralya merkezli, 5 Aralık’ta Coinbase’den Chivo cüzdanına 450 dolarlık bitcoin aktardı. Ancak para bir türlü gelmedi.

Chivo’nun müşteri hizmetleri ekibi, Rafael’e teknik departmanın durumunu gözden geçirdiğini söyledi, ancak onun departmanla doğrudan konuşmasına asla izin vermedi.

CoinDesk’e “Her zaman aynı şey, sabırlı olmamı söylüyorlar” dedi. Şimdiye kadar Rafael, Twitter üzerinden herhangi bir yanıt aldığı için Chivo’nun çağrı merkezine yapılan telefon görüşmelerine 60 dolardan fazla harcadı.

60 dolardan “O parayı zaten siliyorum” dedi.

CoinDesk’e gönderilen bir e-postada Felix Munguía, 9 Aralık’ta Chivo Cüzdanından Banco Cuscatlan’daki bir hesaba 500 dolar gönderdiğini söyledi. Ancak daha sonra Chivo Cüzdan’dan bankanın depozitoyu kabul etmediğini ve paranın cüzdanına geri yükleneceğini bildiren bir telefon aldı.

Ancak nihayetinde, 500$ Chivo Cüzdanına hiç ulaşmadı ve o günden beri şirketten herhangi bir ek yanıt alamadı.

Bir yığın dava ve dolandırıcılık da

Twitter hesabı @_elcomisionado_, bildirilen fon hırsızlığı vakaları için 18 Aralık’ta bir Twitter ileti dizisi başlattı. Şimdiye kadar, hesap 74 vaka yayınladı.

Kimliğini açıklamayı reddeden hesap sahibi, CoinDesk’e “Ama daha birçokları var, ben sadece miktarlardan bahsedenleri gönderdim” dedi.

Chivo’nun destek personeli, CoinDesk’in kaç hesabın etkilendiği veya fonların nasıl ortadan kalkmış olabileceği konusundaki sorularına yanıt vermedi.

Chivo Cüzdan tarafından yayınlanan şartlar ve koşullara göre, “Kullanıcının, hacklemeler veya kaybolan şifreler sonucunda hesabınıza yetkisiz üçüncü şahısların erişmesi sonucunda uğrayabileceği herhangi bir kayıp veya zarardan sorumlu olmayacaktır. ”

@_elcomisionado_’ya göre, bir AWS sunucu çökmesinin Chivo Cüzdanını etkilediği 15 Aralık’ta fonların kaybolmasıyla ilgili şikayetler daha keskin hale geldi.

Margot Vieytez, @_elcomisionado_ vakalarını öne çıkaran kişilerden biriydi. Vieytez, Aralık ayında Chivo Cüzdanından 49$’ı kaybetti. Yardım ararken, durumu Twitter’da yayınladı ve bir Chivo destek hesabı olduğunu düşündüğü bir yanıt aldı ve daha sonra sahte olduğunu anlayacaktı.

Onu bir WhatsApp sohbetine yönlendiren bir bağlantı açtıktan sonra, dolandırıcı ondan parayı geri almak için Chivo Cüzdanına para yatırmasını istedi. Vieytez 100 dolar koydu ve daha fazlasını istedi. 100 dolar daha koydu ve yine daha fazlası istendi. Hesapta 400 dolar olduğunda, dolandırıcı tüm parayı aldı.

Vieytez, CoinDesk’e verdiği demeçte, şimdi Tüketici Ombudsmanlığı’na şikayette bulunmayı veya savcılığa gitmeyi düşünüyor.

El Salvador nüfusunun büyük bir bölümünün dosyalamak için yeterli kaynağa sahip olmadığını ekleyen Vieytez, “400 dolarım için endişelenmiyorum, bu uygulama ile kullanımda olan Salvadorluların sayısı için endişeleniyorum” dedi. resmi şikayetler

Chivo Cüzdan ile yapılan dolandırıcılık girişimleri, El Salvador’da günün olayıdır. Guardado olayını Twitter’da açıkladıktan sonra, bir Chivo destek hesabı gibi görünen bir kişiyle temasa geçti ve bu hesap, eksik fon sorununu çözmek için ondan hassas bilgiler istemeye başladı. Guardado bilgi vermedi.

Gelecek yıl El Salvador’da emekli olmak isteyen Guardado, ülkeye para göndermek için Chivo Cüzdanını kullanmayı düşünmüştü. “Şimdi ikinci düşüncelerim var” dedi ve ülkede bitcoin uygulamasını desteklemesine rağmen, hükümetin güvenlik sorunlarını Chivo Cüzdan ile çözmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.