Alt Coin

Kraken CEO’sundan NFT, Metaverse ve Altcoin Tahminleri!

Kripto borsası Kraken‘in CEO’su “gelecek yıl nitekim NFT’lerin yılı olacak” diyor. En sevdiği projeleri paylaşıyor ve metaverse hakkında neden hem “düşüş eğilimli” hem de “umutlu” olduğunu açıklıyor. Kısa vadeli aşağı istikametli oynaklığa karşın, Kraken CEO’su Jesse Powell yakında bir kripto kışı beklemiyor. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Powell’dan tavsiyeler

 2021’de Bitcoin‘in tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan yaklaşık 69.000 dolara yükseldiğini gören çılgın bir seyahatin akabinde, kripto piyasası bir kırmızı denizde yüzüyor. Yıl sonuna yanlışsız zayıf ticaret, sanayinin en büyük ve en tecrübeli boğalarından birini şaşırttı. Kripto borsası Kraken’in CEO’su Jesse Powell bir röportajda, “Yıl sonunda şimdiye kadar daha yüksek olacağımızı bekliyordum” dedi. Powell, Haziran ayında, Bitcoin’in fiyatını 30.000 dolara düşüren bir öbür oynaklık artışının ortasında, dijital para ünitesinin yılsonuna kadar altı sayıya ulaştığını gördüğünü söyledi. Yıl sonuna iki haftadan az bir müddet kaldı ve Bitcoin 47.000 dolar civarında seyrederken, bu yüksek maksada artık ulaşılamıyor üzere görünüyor. Lakin artan ana akım farkındalık ve artan düzenleyici netlik, 2022’de en büyük kripto para ünitesi için daha düzgün bir yıl başlayabilir görüşünde.

Powell, büyük bir kripto kışının köşede olduğunu düşünmese de, 40.000 doların altına düşerse daha fazla Bitcoin alacağını söyledi. Powell: “Sadece 10 yıllık grafiğe bakıyorsunuz ve bu size bilmeniz gereken her şeyi söylüyor. Dünyadaki öbür tüm varlıklardan daha güzel performans gösterdi” diyor. Merkez bankalarının para siyasetlerini sıkılaştırması ve faiz artırımları planlamasıyla birlikte, kimi uzmanlar sanayinin yakında bir sarsıntı bekleyebileceği konusunda uyardı. CEO’ya nazaran bu, geçen yıl müşteri sayısını iki katına çıkaran ve spot ve vadeli süreç işlem hacimlerini %420 artırarak 750 milyar doların üzerine çıkaran Kraken üzere yüksek büyüme gösteren kripto borsalarını test edebilir.

NFT’ler 2022’de “çok daha büyük bir şey” olacak

DappRadar’a nazaran, kripto ticaret merkezleri ortasındaki rekabet kızışırken, Binance, FTX ve Coinbase dahil olmak üzere borsaların tümü, bu yıl global ticaret hacminde 22 milyar dolara ulaşan takas edilemez tokenler için pazar yerleri için planlarını başlattı yahut duyurdu. Gece yarısı programı sunucusu Jimmy Fallon, NBA basketbol oyuncusu Stephen Curry ve milyarder Mark Cuban üzere Powell da Bored Ape Yacht Club koleksiyonundaki 10.000 NFT’den birine sahip ve tıpkı vakitte kendi oyna-kazan oyununu başlatmayı planlıyor.

 Powell, 2022’de NFT’lerin sırf muhakkak NFT’lere sahip olmakla bağlantılı estetik bedeller ve itibar nedeniyle değil, birebir vakitte kaynak izleme, ödünç alma ve ödünç verme üzere kullanım durumları nedeniyle “çok daha büyük bir şey” haline geldiğini düşünüyor. Örneğin, kripto borç veren Nexo, müşterilerin NFT’leri teminat olarak kullanarak istikrarlı paraları ve öteki dijital para ünitelerini ödünç almalarına müsaade vermek için kısa müddet evvel muhafaza fonu Three Arrows Capital ile iştirak kurdu. Powell: “Gelecek yılın nitekim NFT‘lerin yılı olacağını düşünüyorum” diyor. Birtakım projelere işaret ediyor. BAYC’nin yanı sıra, Onun favori NFT koleksiyonları ortasında animatör DeeKay Kwon’un bir projesi olan LetsWalk; topluluk odaklı koleksiyon projesi Doodles; ve yakın vakitte spor giysi devi Nike tarafından satın alınan NFT stüdyosu RTFKT’nin CLONE X projesi var.

Metaverse hakkında ne diyor?

Merkezi olmayan dünyalar, bilhassa metaverse olarak markalananlar, Facebook’un Ekim ayında kurumsal ismini “Meta” olarak değiştirmesinden bu yana patlama yaşadı. Analistler, bir sonraki multi-trilyon dolarlık fırsat için metaverse’i isimlendirmek için tez ederken, dijital arazi fiyatları fırladı ve metaverse ilişkili tokenler sahne aldı. Bir Decantraland (MANA) hayranı olarak, bu sanal dünyaların hala insanları platformda tutmanın ve onların içine dalmalarına müsaade vermenin bir yolunu bulması gerektiğini söyledi. Powell diyor ki:

İnsanların gelecekte vakitlerinin değerli bir kısmını bir VR kulaklığına takılı olarak geçirmek isteyeceklerinden şüpheliyim. Tahminen kulaklıklar daha yeterli, daha küçük ve daha konforlu hale gelecek… Temelde daha sürükleyici tecrübeler sağlayan bu teknolojiler bence anahtar olacak.

Onun görüşüne nazaran, metaversenin, insanların çevrimiçi olarak bir ortaya geldiği kozmik bir alan olmak yerine, oyun oynamak yahut toplumsallaşmak üzere farklı gayelere hizmet eden farklı sanal dünyalardan oluşması daha mümkündür. Bu birebir vakitte, kullanıcıların büyümeyi sınırlayacak tek bir platforma bağlı kalma mümkünlüğünün daha düşük olabileceği manasına gelir. Powell, muhakkak dijital özelliklerin yararına karşın, blok zinciri tabanlı metaverse tabanındaki mevcut sanal arazi gaspının “son derece spekülatif” olduğunu söyledi. Powell der ki: “İnsanlar kenti terk etmeye başlarsa yahut arkadaşlarınız yeni bir kent için kenti terk etmeye başlarsa, bu yalnızca bu kartopu tesirini yaratır. Daima büyümediği takdirde her şey çok süratli bir biçimde çok kıymet kaybedebilir. Bu yüzden biraz riskli bir oyun olduğunu düşünüyorum, lakin sahiden uygun giderse, bunlardan kimileri uzun vadede güzel yatırımlar olabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.