Kripto Haber

Kripto. Com’un Çalınan Eteri Tornado Cash Yoluyla Aklanıyor

Singapur merkezli Crypto’dan çalınan 15 milyon dolarlık ether (4,600 ETH). com şu anda zincir üzerindeki veriye göre bir Ethereum Mikseri olan Tornado Cash aracılığıyla aklanıyor.

  • Tornado Cash, eterin kaynağı ve alıcısı arasındaki zincir üstü bağlantıyı gizleyerek işlem gizliliğini iyileştirmeyi vaat eden bir ETH karıştırıcı protokolüdür.
  • Protokol, 2020’nin başlarında başlatıldı.
  • İlk olarak güvenlik danışmanı Peck Shield tarafından tespit edilen zincir üstü veri, 4.600 eterin karıştırıcı aracılığıyla 100 eterlik gruplar halinde gönderildiğini öne sürüyor.
  • Bazıları, karıştırıcı protokollerin veya kripto para birimi tamburlarının aktivistlerin veya siyasi olarak maruz kalan diğer kişilerin mahremiyetini korumak için kullanıldığını söylese de, bunlar genellikle organize suç gelirlerini aklamak için kullanılır.
  • CoinDesk’e yaptığı önceki bir açıklamada, Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), Tornado Cash gibi karıştırıcıların para aktarıcı tanımına girebileceğini ve bu nedenle Banka Gizliliği Yasası (BSA) tarafından belirlenen “yükümlülükleri” olduğunu söyledi.
  • Kolluk kuvvetleri daha önce 2019’da AB yetkilileri tarafından baskın yapılan Bestmixer ve Darknet fonlarını aklamak için 2021’de FBI tarafından kapatılan Helix gibi diğer mikserleri kapatmıştı.
  • Tornado Cash’in kurucu ortağı Roman Storm daha önce CoinDesk’e bir röportajda protokolün onların korkularını yatıştırmak için düzenleyicilerle çalıştığını söylemişti. Tornado Cash’in V2’si, boruları aracılığıyla gönderilen eterin işlem geçmişinde, fon kaynağını belirlemek için kullanılabilecek bir kriptografik not içerir.
  • “[Diğer mikser cüzdanlarından] biraz farklı bir durumdayız. Uyumlu olmanın bizim için çok önemli olduğunu düşünüyorum,” dedi Storm daha önce CoinDesk’e. “Doğru olduğunu hissettiğimiz şeyi yapıyoruz. ”
  • Tornado Cash’in TORN tokeni Asya işlem gününde neredeyse %9 artarak 33$’a ulaştı. 31, CoinGecko’ya göre.

Devamını oku: ABD’li Yetkililer, 336 Milyon Dolarlık Bitcoin Karıştırma Hizmeti Operatörünü Tutukladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.