Alt Coin

Kripto Milyarderi, Bu Altcoin’e Gözleri Çevirdi: Büyüklerden İyi!

Geçen yılın birinci katman yıldızlarından Solana (SOL), bir dizi teknik aksaklık nedeniyle “ağ performansı sorunlarıyla” gündeme geliyor. Altcoin projesine yönelik tenkitler Twitter üzerinde ağırlaşırken, FTX borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF), tartışmada açıkça Solana’yı (SOL) savundu. Hatta, “hala öteki tüm büyük Blockchcain’lerden daha iyi” olduğunu söyledi. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

Solana ağında neler yaşandı?

Solana Blockchain, Eylül’ün kapalı kalma mühletinden bu yana tam bir kesinti yaşamamış olsa da, son birkaç ayda kimi teknik zahmetler yaşadı. Ağ, 14 Eylül 2021’de 17 saat boyunca çevrimdışıydı ve 20 Eylül 2021’de Solana Foundation, bu kesintinin hizmet reddi (DoS) saldırısından kaynaklandığını doğruladı. Geçen hafta sonu, Solana mainnet üzerinde (hala beta aşamasında), yeni performans problemleri nüksetti. Takım aşağıdaki tweetle detayları paylaştı:

Altcoin projesi hakkında neler söylendi?

Teşebbüsçü ve melek yatırımcı Joe McCann, Solana grubunun Bloomberg kusur raporundan evvel sorunu çözmeyi başardığını paylaştı:

Solana Labs Kurucu Ortağı Anatoly Yakovenko, bu sorunu bu kadar çabuk çözmek için inanılmaz derecede sıkı çalışan herkese teşekkür etmek için aşağıdaki tweet’i attı:

Yakovenko, geçen hafta sonu Solana mainnet’in “3.000 TPS’nin üzerindeki tipik ortalamadan, yakın vakitte 800 TPS’ye ulaştığını” bildirdi. Bu, fon aktarmaya çalışan yahut Solana DApp’leri (NFT pazar yerleri gibi) ile etkileşime giren ağ kullanıcıları için problemler yarattı. Akabinde Solana’nın “kullanıcı tecrübesinin bugün olması gerektiği üzere olmadığını” kabul etti ve “sofistike geliştiricilerden ve kullanıcılardan” gelen süratle artan talebi suçladı.

SBF aksaklıklara karşın Solana diyor

Bugün erken saatlerde, kripto Twitter topluluğunda ekseriyetle SBF olarak isimlendirilen FTX CEO’su, Solana’nın son performans sıkıntıları hakkındaki kanılarını paylaşmaya karar verdi. SBF, bir ölçü performans düşüşü olduğu gerçek olsa da, Solana Blockchain’in hala öbür tüm büyük ağlardan daha fazla süreç gerçekleştirdiğini söylüyor. Tweet dizinin bir kısmı şunları içeriyor:

…Solana’nın bu hafta performansı düştü. Fakat ‘bozulmuş’ izafidir – neyden neye nazaran? …hala öteki tüm büyük Blockchcain’lerden daha fazla süreç gerçekleştiriyor…Evet, istenilen kadar çok süreç gerçekleştirmedi. Lakin tekrar de bir ton yapıyor…büyük resmi gözden kaçırmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.