Bitcoin

Kripto Para, Metaverse ve Blockchain İslami Açıdan Uygun Mu?

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Konya’da Blockchain teknolojisinin İslami açıdan durumu değerlendirildi. Necmettin Erbakan Üniversitesinden Doç. Dr. Necmettin Güney, mevzuya yönelik açıklamalarında kripto para ünitelerinin ve Blockchain teknolojisinin faaliyet alanlarının legal olmayan birçok durum barındırdığını belirtti. Toplantıda metaverse ve kullanım alanları üzerine de fikirler ortaya atıldı. Detaylar Kriptokoin.com‘da.

MÜSİAD, kripto para ünitelerini İslami açıdan kıymetlendirdi

Doç. Dr. Necmettin Güney ve Dr. Hüseyin Ergun bir ortaya geldiği MÜSİAD Konya Şubesi’nde düzenlenen toplantıda, metaverse, Blockchain ve kripto para ünitelerinin İslami uygunluğu tartışıldı. MÜSİAD Konya Şube Lideri Hilmi Kağnıcı, bahse yönelik açıklamalarında “popülerleşen kripto para ekosisteminin bir çok soru işaretini beraberinde getirdiğini” söyledi. İslam ve kripto paralar hakkında uzmanlarla bir ortaya gelineceğini ve beş farklı oturumda hususun ayrıntılarının tartışılacağını paylaştı. Toplantıda, Doç. Dr. Necmettin Güney, kripto paraların bankalar bilakis merkezsiz olduğunu ve bunun “ledger” (dağıtık defter) teknolojisiyle sağlandığını, Blockchain teknolojisinin “kapsayıcı bir düzenleme ile kuşkuları bertaraf edecek gerekli altyapı hazırlıklarına gereksinim duyduğunu” lisana getirdi. Güney, kripto para üniteleri bu açıdan değerlendirildiğinde “avantajlı birer dijital döviz haline geleceğini” düşünüyor.

Toplantıda “metaverse” başlığını İslam İktisadı ve Finans Kısmı Öğretim Vazifelisi Dr. Hüseyin Ergun üstlendi. “Bilinci maddi olmayan sanal dünyaların 2027 yılında kadar sistemsel olarak net bir artış yaşayacağından” bahsedildi. Dr. Hüseyin Ergun, toplumun bir kısmının kalıcı olarak meta dünyaya geçeceğini ve gerçeklerle bağların kopacağını tabir ediyor. Son olarak, bu teknolojinin sıhhat dalında kullanımına değinildi ve eğitim ve iş dünyalarında Türkiye’nin geri kalmaması gerektiği ortaya konuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.