Bitcoin

Kripto Para Yasa Tasarısı Çalıştayı Bitti: Neler Konuşuldu?

Kripto uzayı genişledikçe ve benimsenme arttıkça ülkeler de bu alanı düzenleme gereği duymaya başladı. Bu bakımdan 2022 yılı süratli başladı diyebiliriz. ABD’de kripto para düzenlemelerinin konuşulduğu günlerde ülkemizde de bu alanı düzenlemek için kanun çalışmaları tüm süratiyle devam ediyor. Bugün de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne  (TBMM) sunulması planlanan yasa tasarısı hakkında, tasarıyı yürüten düzenleme takımına yardımcı olmak ve niyetlerini paylaşmak hedefiyle bir küme iştirakçi Grand Ankara Otel’de bir ortaya geldi. Detaylar ve toplantıda konuşulanlar için Kriptokoin.com okumaya devam ediniz.

Kripto para çalıştayının maksadı ne?

Grand Ankara Otel’deki çalıştayı düzenleyen Kripto Varlık Yasa Tasarısı Platformu’nun birtakım iştirakçileri sunum yaparken, oluşturulan çalışma kümeleri fikir teatisinde bulundu. İştirakçiler yapılacak yasal düzenlemelerin yeniliğin ve yaratıcılığın önünü kesmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Çalıştayı düzenleyen paltform, internet sitelerinde çalıştayın emelini şu sözlerle açıklamıştı:

Kripto Varlık Yasa Tasarısı Çalıştayı, Blockchain ve Kripto ekosistemi temsilcileri ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarındaki çalışanları ağırlayacak bir çatı tertibi olup bütün kesim paydaşlarının bir ortaya geleceği ve yasa tasarısı için komitelerin oluşturulacağı ardından görüş ve teklifler sonucunda bir sonuca varılmanın dilek edildiği bir çalıştay olacaktır.

Çalıştayda neler konuşuldu?

İktisat Gazetecisi Erkan Oz, Türkiye’de yurt dışı cüzdanlara ve projelere erişim mahzuru getirilmesi durumunda, ülkede Blockchain projesi geliştirmenin de hayal olacağını ve Türkiye’de Blockchain yazılımcılığının da daha doğmadan meyyit hale geleceğini belirtti.

Finans Kümesi ismine konuşan Gökçe Phillips ise, kripto varlık hizmet sağlayıcısı tarifinin daha fazla derinleştirilmesi gerektiğini, bu tarifin içine Non Fungible Token (NFT) satan hizmet sağlayıcılar, merkezi olmayan finans (DeFi), GameFi’nin de girdiğini, hasebiyle kripto varlık hizmet sağlayıcısı deyince aklımıza yalnızca borsaların gelmemesi gerektiğini hatırlattı.

Dal Temsilcileri kümesi ismine görüşlerini lisana getiren Volkan Korkmaz, Ozge Erdemir ve İlayda Peker, kripto para yatırımlarının “yurt dışına çıkan para” olarak görülmesinin yanlış olduğunu, dalın kontrolünün yeni kurumlarla yapılması gerektiğini vurguladılar.

Hukuk Kümesi ismine konuşan Av. Sima Baktaş ve Av. Elçin Karatay sunum yaptı. Sima Baktaş bugüne kadar kamu tarafından yapılan düzenlemeleri özetlerken, Elçin Karatay ise Avrupa’da yapılan düzenleme örneklerini anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.