Bitcoin

Kripto Para Yasası: ABD’de Son Teklif Verildi!

Kripto para ünitelerinin düzenlenmesine yönelik çalışmalar ABD, Hindistan, Rusya ve Türkiye üzere kişisel yatırımcı yoğunluklu ülkelerde sürat kazanıyor. Son vakitlerde, Türk kripto topluluklarının da üzerinde çalışmalar yürüttüğü ve yakından takip ettiği vergilendirme konusunda, ABD’li çift partili millettekilerden yeni bir yasa tasarısı sunuldu. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Küçük meblağlı kripto para süreçleri vergiden muaf olabilir mi?

Son aylarda ABD’de ciddi bir halde konuşulan mevzu küçük kripto para süreçlerinin vergiden muaf olması. Son gelişmelerde, 4 ABD’li kongre üyesi kripto para ünitelerinin gündelik kullanımını kolaylaştırmak için hazırlanmış bir yasa tasarısı önerdi. “Sanal Para Vergi Yasası”, küçük meblağlı kripto para süreçlerinin vergiden muaf tutulmasını öneriyor. Bilindiği üzere ABD yatırımcılar kripto paralarını aldıktan satıncaya kadar olan fiyat değişimini bildirmekle mükellefler. İkisi Cumhuriyetçi ikisi de Demokrat olan 4 Kongre üyesinin önerdiği “Sanal Para Vergi Yasası”, kripto para yatırımcılarının 200 dolar yahut bu sayının altındaki süreçleri vergiden muaf tutmayı öneriyor. Tasarı birinci kere dün, Demokrat Kongre üyesi Suzan DelBene ve Cumhuriyetçi üye David Schweikert tarafından tanıtıldı.

Suzan DelBene ve David Schweikert’ın açıklamalarına nazaran “Sanal Para Vergi Yasası” Ocak 2020’de de sunuldu, lakin tasarı Meclis’te kâfi oy sayısına ulaşamadı. DelBene, 3 Şubat’ta yaptığı açıklamalarda ABD dijital iktisadının gelişimini desteklemek için vergi evriminin ehemmiyetini vurguladı:

Kripto paralarla ilgili eski regülasyonlar, günlük hayatımızda kullanım potansiyelini hesaba katmıyor ve bunun yerine daha çok bir pay senedi yahut ETF üzere görülüyorlar lakin, sanal paralar son birkaç yılda, günlük hayatımızdaki kullanıma uygun hale geldiler.

Bir basın açıklamalısında mevzuyla ilgili kanılarını paylaşan Blockchain Birliği yöneticisi Kristin Smith, ferdî harcamaların kıymetine değindi:

Ferdî süreçlerde kripto paralar artarak kullanılması, Amerikan vatandaşlarının bu mevzudaki vergi maddelerini daha çok öğrenmesini gerektiriyor. Her gün yapılan küçük çaptaki süreçlerden vergi alınmaması, tüketicilere getirilen yükü azaltacaktır

Kriptokoin.com olarak aktardığımız 25 Ocak’ta, kripto paraların düzenlenmesi konusunda Beyaz Saray merkezde rol alacağını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.