Kripto Bilgi

Kripto Satış Mendili 2022’de Şimdiye Kadar Endüstri Piyasası Değerinden 700 Milyar Dolar

Sektörün piyasa değeri 1 dolara düştükten sonra kripto para birimleri bu yıl kırmızıya döndü. Pazartesi itibariyle 2 dolardan 6 trilyon. 2022’nin başında 3 trilyon, üç haftadan biraz fazla bir süre içinde yaklaşık %30’luk bir düşüş.

CoinGecko’dan alınan verilere göre, piyasa düzeltmesi bugüne kadar bitcoin (BTC) %28 ve eter (ETH) %40 düştüğünde yaklaşık 700 milyar dolarlık değer silindi.

Yeni rakamlar, kripto para piyasası kapitalizasyonunun tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3 dolardan bu yana kabaca yarıya düştüğünü gösteriyor. Kasımda 1 trilyon

23 Ocak’a kadar kripto para piyasa değeri (CoinGecko) (CoinGecko)

“Kripto kışı” flashback

Son derece değişken kripto para birimlerinin, büyüklükleri %50’yi aşan hızlı ve yıkıcı düşüşler yaşaması alışılmadık bir durum değildir.

Nisan 2013’te, bitcoin fiyatı Ocak ayında sadece 13 dolardan 230 dolara yükseldi. Birkaç gün içinde, bitcoin %70’lik bir düşüşle 68 dolara dik bir düşüş yaşadı.

2017-2018’deki son kripto boğa koşusu benzer bir model gördü – hızlı, parabolik bir fiyat pompası, ardından sonraki haftalarda dik bir düşüş.

2018 satışları sırasında, kripto piyasası değeri Ocak ayındaki 850 milyar dolardan Aralık’ta 130 milyar dolara düşerek %85’lik şaşırtıcı bir düşüş yaşadı.

Bitcoin’in 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesine dönmesi üç yıl aldı ve emektar HODL’cilerin “kripto kışı” olarak hatırladıkları sancılı bir döneme işaret etti. ”

Düşüşler, sonraki her kripto döngüsü ile büyüklük olarak değişse de, geçen yıl bazı tüccarlar tarafından yüzdürülen “süper döngü” hipotezi – kriptonun kitlesel benimsenmenin eşiğinde olduğu – suda ölü görünüyor.

Güvenlik cepleri

Bazı tüccarlar için, mevcut döngüde büyük altcoinlerin ortaya çıkması, kırmızı denizden bir miktar rahatlama sağlıyor gibi görünüyor.

Kripto para birimi alanı olgunlaştıkça, bitcoin ve eter hakimiyeti düşüşte, bu da altcoinlerin daha geniş kripto para birimi piyasa değerinin daha büyük bir bölümünü oluşturduğu anlamına geliyor.

Fantom’un FTM’si (yıldan bugüne %21) ve Cosmos ATOM’u (-%7) gibi belirteçler, hem bitcoin’den (-%28) hem de etherden (-40%) daha iyi performans gösterdi.

Uzun FTM ve ATOM olan ve BTC veya ETH’de açığa satış yaparak pozisyonları hedge eden tüccarlar yine de kar elde edebildi. Açığa satış, bir yatırımcı bir menkul kıymeti (veya bu durumda bir kripto para birimini) ödünç aldığında, onu açık piyasada sattığında ve daha sonra daha ucuza geri almayı beklediğinde meydana gelir.

Bu arada, Polygon’un MATIC’i (-%44), Solana’nın SOL’si (%-51) ve Avalanche’ın AVAX’ı (-%48) gibi 2021’in en popüler tokenlerinden bazıları bir aydan kısa bir sürede büyük kayıplar kaydetti.

Yorgun tüccarların şimdi sabırsızlıkla bekleyebilecekleri bir şey var: bir sonraki döngü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.