Kripto Bilgi

Kripto Vadeli İşlemleri Spot Piyasa Düştükten Sonra 300 Milyon Dolar Zarar Görüyor

Coinglass analiz aracından elde edilen verilere göre, Pazartesi akşamından (UTC) kripto pazarlarında bir düşüş, birkaç kripto vadeli işleminde yaklaşık 300 milyon dolarlık tasfiyeye yol açtı. Son 24 saat içinde 109.000’den fazla tüccarın pozisyonu tasfiye edildi.

Bitcoin fiyatları Salı günü erken saatlerde 3.000$’a düşmeden önce Pazartesi günü 52.000$’ın üzerine çıkarak 94 milyon$’ın üzerinde tasfiyeye neden oldu. Bu tür rakamlar, Bitcoin’in Kasım ayındaki 69.000$’dan 41.000$’a düşmesinden sonra en son bu ayın başlarında görüldü. Tasfiyelerden kaynaklanan kayıplar o sırada 435 milyon doları aştı.

Bitcoin fiyatları, 49.500$’a kısa bir yükseliş trendi görmeden önce Pazartesi gününden bu yana yaklaşık 3.000$ düştü. (Ticaret Görünümü)

Tasfiye, bir borsa, yatırımcının başlangıç ​​marjının kısmen veya tamamen kaybı nedeniyle bir güvenlik mekanizması olarak bir yatırımcının kaldıraçlı pozisyonunu zorla kapattığında meydana gelir. Bunlar, esas olarak, tüccarların gerçek varlıklara sahip olduğu spot ticaretin aksine, yalnızca varlık fiyatlarını izleyen vadeli işlemlerde gerçekleşir.

300 milyon$’lık tasfiyelerin yaklaşık %80’i uzun pozisyonlarda, yani bir fiyat artışı üzerine bahis yapan tüccarlara ait olanlarda gerçekleşti. Kripto borsası Binance, büyük borsalar arasında en çok 119 milyon dolarlık tasfiye görürken, FTX’teki tüccarlar 78 milyon dolarlık zarar aldı.

Ethereum’ın yerel para birimi olan ether üzerindeki vadeli işlemlerde 57 milyon doların üzerinde tasfiye görüldü. Altcoin vadeli işlemlerindeki kayıplar, Solana (SOL) ve Terra (LUNA) tüccarlarının 9 milyon doların biraz üzerinde zarar almasıyla daha düşüktü. Bitcoin ile karşılaştırıldığında altcoinler için nispeten daha küçük tasfiye rakamları, SOL ve LUNA için son fiyat artışlarının çoğunlukla spot odaklı olduğunu ima ediyor.

Bitcoin Salı günü 94 milyon doların üzerinde tasfiye gördü. (Para camı)

Bitcoin için açık faiz – toplam vadeli işlem veya türevlerin sayısı – kayıplara rağmen %0,2 düştü, bu düşüşe rağmen piyasadan çok az para aktığını ima etti.

Coinglass’tan Veri, 2021’in son haftasında bitcoin üzerinde 19 milyar dolar değerinde vadeli işlem pozisyonunun açık kaldığını ve ether vadeli işlemlerinde 11 milyar dolar değerinde olduğunu gösteriyor. Rakamlar, altcoinlerinkinden birkaç kat daha yüksek, sadece solana vadeli işlemleri, büyük kriptolar arasında 2022’ye kadar 1 milyar doların üzerinde bir açık faiz taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.