Kripto Bilgi

Kripto Varlık Menkul Kıymetler mi?

Geçen Eylül, olası tüm 2021 içeriden öğrenenlerin ticareti skandallarının en “2021”sinden sonra, NFT pazaryeri OpenSea’nin ürün başkanı Nate Chastain görevinden istifa etti.

Nedeni? Chastain, halka açık olarak ortaya çıkmadan önce ön sayfada gösterilmek üzere ayarlandığını bildiği, değiştirilemez jetonları (NFT’ler) satın aldı. Bir Foot Locker çalışanının, spor ayakkabılar raflara çıkmadan önce çalışan indirimiyle bir çift Air Jordan satın almasına benzer, görünüşte masum bir hareketti – değil mi?

Yanlış. NFT’ler ayakkabı değildir; bir blok zincirinde basılan dijital varlıklardır ve bazı durumlarda menkul kıymet olarak bile kabul edilebilirler. Dahili Gelir Hizmeti (IRS), vergilerinizi ödediğinizde NFT’leri sayar – hediye olarak bir NFT almak bile vergiye tabi bir olayı tetikler. Ve kripto dostu olmakla ün yapmış ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Komiseri Hester Peirce, geçtiğimiz Ekim ayında CoinDesk’e, kripto varlıklarının menkul kıymet olup olmadığını belirlemeye çalışırken tüketicilerin “çok dikkatli” olması gerektiğini söyledi.

Bu makale ilk olarak CoinDesk’in kripto, dijital varlıklar ve finansın geleceğini tanımlayan haftalık bülteni Crypto for Advisors’da yayınlandı. Her Perşembe almak için buradan kaydolun.

Gelişmekte olan kripto düzenlemesi

Chastain koleksiyoncularını araştıran SEC olmasa da, OpenSea tarafından bir iç soruşturma başlatan blok zincirindeki cüzdan etkinliğini takip etti – hikaye, federal düzenleyicilerin blok zinciri etkinliğini de takip edip etmediğine dair soruları gündeme getiriyor.

Kripto içeriden öğrenenlerin ticaretine karşı kanuni önlemler, özellikle endüstrinin her gün yeni yardımcı program belirteçleri, NFT’ler ve altcoinler ürettiği bu zamanda, hala belirsiz. Kripto dünyasında inovasyon sabittir, yeni ihtiyaçları karşılamak ve çözümler oluşturmak için organik olarak ve genellikle önemli risk sermayesi finansmanı yoluyla gerçekleşir.

Kripto sahnesi sıkı sıkıya bağlı. Kripto paranın geniş çaplı çekiciliğine ve artan popülaritesine rağmen, merkezi olmayan doğası, Twitter, Discord kanalları ve yüz yüze sohbetler ve sosyal etkinlikler gibi topluluk tarafından oluşturulan araçlar aracılığıyla birçok bilginin paylaşıldığı anlamına gelir. Profesyoneller çoğunlukla sezgiyi kullanırlar (Chastain’in NFT fırsatçılığı gibi durumlar hariç), ancak genel olarak, genel hava, kripto milletinin oldukça açık bir kitap olduğu yönünde. Ayrıca, OpenSea olayının kanıtladığı gibi, blok zincirlerin kamusal doğası aracılığıyla ekosistemde yerleşik olarak belirli bir miktarda kendi kendini düzenleme vardır (bir tür toplama basketbol oyunu gibi).

Düzenleyiciler kripto para birimlerini menkul kıymetler olarak görüyor mu?

Bununla birlikte, tüm coşku içinde, MetaMask veya Coinbase cüzdanınızı Robinhood veya E-Ticaret uygulamanız gibi açmak ve portföyünüze birkaç ekstra jeton veya jeton eklemek istemek kolaydır, daha önce heyecan verici yeni projeler hakkında bilgi edinirsiniz. ve gelişmeler. Ancak tüccarlar – hobi tüccarları bile – herhangi bir yeni kripto para birimi veya ürün hakkında içeriden bilgi aldığında, kendilerine bu ayrıntıların ayrıcalıklı olup olmadığını sormaları gerektiğini söylüyor, Chicago merkezli eski bir SEC şube şefi Lisa Bragança.

“Buna yaklaşmanın en iyi yolu, birileri bir token hakkında her tavsiyede bulunduğunda, bunun tıpkı bir hisse senedi gibi olduğunu varsaymaktır” dedi.

SEC, Bragança’ya göre neredeyse tüm kripto para birimlerini menkul kıymetler olarak görüyor. Güvenli olanlar (yani sadece varlıklar) sadece bitcoin – gerçekten merkezi olmayan, diyor Bragança – ve eter.

Fakat bu yönergeler bile içerdekiler arasında hâlâ tartışılıyor. Örneğin, SEC’in kripto borsası Ripple’a yönelik iddiaları, kripto güvenliğini neyin tanımladığı konusunun hala belirlendiğini gösteriyor.

Şu anda danışmanlık firması Patomak Küresel Partners’ın CEO’su olan eski bir SEC komiseri olan Paul Atkins, CoinDesk’e verdiği “First Mover” röportajında ​​“Belki önümüzdeki birkaç ay içinde bu davada bir karar almalıyız” dedi. geçen ay. “Bu, işlerin nereye gideceğinin bir göstergesi olabilir” dedi.

Ancak bu davaların mahkemede nasıl sonuçlanacağını görmek için beklerken, menkul kıymetin ne olduğu konusundaki temel soru, etrafında yaklaşık 2 trilyon dolarlık kripto endüstrisinin inşa edildiği odadaki fil olacak.

“SEC, bir menkul kıymet ticareti yapmıyorsa, bir ticaret platformu üzerinde yargı yetkisine sahip değildir. Bu yüzden bu temel soruya geri dönüyoruz, ”dedi Atkins.

Blockchain uyumluluğu ve yaptırımı

Mevcut ileri geri ve artı blok zinciri teknolojisinin yeniliği göz önüne alındığında, tüketicilerin geleneksel menkul kıymetlerde olduğu gibi aynı düzenlilik ve yaptırımla içeriden kripto ticareti için yakalanma olasılığı – şimdilik düşük.

“SEC, hangi işlemlerin rapor edildiğini görmek için blok zincirini kontrol etme pratiğine sahip değil” diyor Bragança. “Ve yapabilseler bile, bu ticaretle kimin meşgul olduğunu bulmaları gerekirdi çünkü genellikle anonimdir.”

Ardından yaptırım konusu gelir. Bragança’ya göre kripto için içeriden öğrenenlerin ticareti yasalarını uygulama yeteneği “gerçekten bozulmuş” ve düzenli olarak gerçekleşen bir şey değil.

Ancak düzenleyiciler, şüpheli etkinlik işaretlendiğinde anında seçim yapma yeteneğine sahiptir.

“Diyelim ki biri boşanıyor” diyor Bragança. Bir eş, eski eşinin merkezi olmayan bir borsada içeriden öğrenenlerin ticaretine karıştığını öğrenirse veya bilirse, bu hoşnutsuz eş bunu SEC’e bildirebilir. Bragança, “Ve sonra SEC araştırabilir” diyor.

Birinin içeriden öğrenenlerin ticaretinden suçlu olup olmadığını belirlemek için aynı hususlar, geleneksel varlıklar olarak kripto için de geçerlidir: Bilgi maddi olmalı – yani, hisse fiyatlarının potansiyel olarak etkilenebileceği kadar önemli – ve halka açık olmamalıdır.

Kripto borsaları düzenleyicilere düzenli olarak tüketici verilerini göndermese de Bragança, özellikle merkezi borsaların zaman içinde federal düzenleyicilerle uyum arayışına gireceğini savunuyor.

“Bu borsalar daha fazla yetki elde etmeye çalışırken, piyasalarda meşruiyet ve statü arıyorlar” diyor Bragança. “Yani, muhtemelen, bir yasa olmasa bile [bir borsa], şüpheli ticareti çökertmeye ve bildirmeye karar verdiğinde muhtemelen göreceksiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.