Kripto Haber

Likidite Premium, NFT Fiyatları ve Değerinin Sürücüsü

Blockchain analitik platformu Nansen’in CEO’su Alex Svanevik’e göre, bir “likidite primi”, karşılıksız token ( NFT ) fiyatlarını artırıyor – çünkü bu tokenler “gerçek dünyadaki” fiziksel mallardan “daha fazla talebi karşılayabilir” 

Bugün, “ NFT’ler Çıldırdı ” adlı CoinGecko tarafından yürütülen bir konferansta “NFT Değerlemesi: NFT’lere Nasıl Değer Verilir ” adlı bir panelde konuşuyordu .

Svanevik, NFT’lerin son zamanlarda “bu kadar değerli” hale gelmesinin “nedenlerinden birinin”, işlemlerin saniyeler içinde yapılabildiği NFT’lerle aynı şekilde “fiziksel malların dünya genelinde kolayca alınıp satılamaması” olduğunu belirtti. mülkiyet göz açıp kapayıncaya kadar devredilebilir.

Yatırım firması Multicoin Capital’in Kurucu Ortağı ve Yönetici Ortağı Kyle Samani de aynı fikirde. İnsanların, fiziksel alanda tanıdıkları ve doğrudan temas halinde oldukları insanlara arabalar veya tasarımcı kıyafetleri gibi “sadece fiziksel şeyleri gösterebileceklerini” açıkladı. Ancak “bir serseri koymak” [ ilk ve en popüler NFT koleksiyonlarından biri olan CryptoPunks’a bir referans ] “dünyanın her yerindeki insanlara ifade edilebilecek bir eylemdir” dedi.

Samani, dijital çevrimiçi öğelerin doğal olarak gerçek dünya ürünlerinden “daha ucuz” olması gerektiği yönündeki yaygın düşüncenin, özellikle metaverse projeleri genişlerken , “bir şeyler hakkında düşünmenin yanlış yolu” olduğunu ekledi . 

Svanevik, “katılımcıların yüksek satın alma gücünün” NFT fiyatlarını artırdığını da belirtti ve NFT dünyasında “erken kazananların” dijital alanda bir eşitsizlik kaynağı olmaktan ziyade sektörde olumlu bir güç olabileceğini savundu.

Açıkladı:

“[NFT başarı öyküleri ve kazananlar] uzaya yeniden yatırım yaparsa, bu iyi bir şey olabilir.”

Ve Svanevik, kripto alanının merkezi olmayan doğası nedeniyle NFT dünyasının “geleneksel finansın aksine kapı bekçisi olmadığı” sonucuna vardı. Bunun yerine, bir “meritokrasi” ruhu ve NFT öncülerinin ayak izlerini takip etmek isteyen insanlar, sektörde yaratıcılığı ve değeri teşvik edebilir.

Sıra NFT’lerin değerini değerlendirmeye geldiğinde, katılımcılar, yatırımcılara bireysel bir belirteçteki “özelliklerin nadirliğini” ve ayrıca onları oluşturan veya destekleyen toplulukların boyutunu ve momentumunu dikkate almalarını tavsiye etti.

Bununla birlikte, NFT nadirliğini değerlendirmek için bazı metodolojiler uygulanabilse de, alan hala çok yeni olduğundan, çoğu şeyin hala “tahminlere” bağlı olduğu konusunda anlaştılar.

Bu arada, DappRadar’ın CEO’su ve Kurucu Ortağı Skirmantas Januškas , NFT’lerin hızla zengin olmak isteyen yatırımcılar için spekülatif bir araçtan başka bir şey olmadığı fikrini reddetti. Belirtti:

“Banka hesaplarını doldurmaktan daha fazlasının olduğu bir noktaya geliyoruz.”

Januškas, geleneksel “sosyalleşmenin zor olduğu” ve çevrimiçi iletişim biçimlerinin yaygınlaştığı bir dönemde, NFT’lerin olası geleceklerini “özellikle koronavirüs pandemisi sırasında” kanıtladığını ekledi.

Svanevik, “insanlar NFT’ler hakkında olumsuz konuştuklarında, profil resimleri hakkında konuştuklarını” ekledi:

“NFT’ler, gerçek veya dijital dünyadaki her şeyi yatırım yapılabilir bir varlık haline getiriyor.”

Samani, “insanlar dijital alanda mülkiyetin önemini anlamaya başladıkça” yaklaşık iki ila üç yıl içinde “bir bütün olarak NFT alanında daha fazla değer olacak” sonucuna varmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.