Alt Coin

Liste Enteresan: Avukatlar Trade Ettikleri Altcoin’leri Paylaştı!

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, Bitcoin ve altcoin piyasasındaki yatırımlar son yıllarda muazzam artış kaydetti. Lakin büyümesini sağlayan birtakım avukatlar onu trade edemiyor. Sullivan & Cromwell trade’i yasaklarken, Latham & Watkins avukatları müsaadesiz Dogecoin trade edebiliyor.

Firmalar, Bitcoin yahut altcoin trade etmeyi neden yasaklıyor?

Kripto işi için yasal yardıma gereksinim duyan bir kişi, Sullivan & Cromwell’i işe almaktan daha kötüsünü yapabilir. New York hukuk firması, ortakları ortasında Menkul Değerler ve Borsa Komitesi ve Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komisyonu’nun eski üst seviye yöneticilerini sayıyor. Ve en az üç kripto şirketi, avukatlarını genel danışmanları olarak işe aldı.

Bununla birlikte, ferdî trade kelam konusu olduğunda Sullivan & Cromwell’deki avukatların uyarıldığı söyleniyor. Şirket, yıllardır avukatların işe başlamadan evvel, varsa ellerinde bulundurdukları Bitcoin, Ethereum yahut öbür altcoin projelerini satmalarını istiyor. Lakin siyaset yakın vakitte değişerek, tutmayı değil, trade etmeyi yasakladı. Bir kişi, “Bu biraz garip, biraz hudut bozucu. Fakat evet, siyaset bu” açıklamasını yaptı.

Hukuk firmalarının, müvekkilleri için piyasaları hareket ettirebilecek birçok perde gerisi işi yürüttüklerinden, avukatlarının halka açık menkul değerlerdeki süreçlerini denetlemesi yaygındır. Davis Polk & Wardwell dahil olmak üzere birtakım firmalar, bu firmalardaki siyasetlere aşina olan bireylere nazaran, çalışanların önerilen pay senedi alım satımlarını onay için göndermelerini koşul koşuyor.Ancak Bitcoin’in yaratılmasından on yıldan fazla bir müddet sonra, hukuk firmaları kripto yatırımı kelam konusu olduğunda birebir sayfada değiller. Frankfurt Kurnit Klein & Selz’de avukatlara etik konusunda danışmanlık yapan Tyler Maulsby, şu açıklamayı yapıyor:

Sanırım firmalar ‘Ne yapıyoruz?’ ile uğraş ediyor. Avukatlarının yasa dışı aksiyonlarda bulunmadığından emin olmak için, siyasetlere gereksinimleri var. Fakat, bunun ötesinde hem nezaret hem de müvekkilleri açısından riskleri yönettiklerinden emin olmak istiyorlar.

“Kripto piyasası riskten kaçınanlar için uygun değil”

Pek çok altcoin projesinin oynaklığına ve bilinmeyen düzenleyici statüsüne karşın, birçok avukat Coinbase yahut Gemini üzere borsalarda hesaplar oluşturdu ve birkaç dolar pahasında Bitcoin yahut Ethereum satın aldı. Birkaç kişi, firmalarının kripto yatırımları hakkında rastgele bir rehberlik yayınladığından haberdar olmadıklarını söylüyor. Fakat birtakım hukuk firması çalışanlarının artırımlar ve ikramiyeler ortasında 600.000 doların üzerinde para kazandığı bir yılda, birtakım genç avukatlar kriptoya para akıtıyor.

Yalnızca anonimlik şartıyla konuşmayı kabul eden bir Proskauer çalışanı, “Şimdi neredeyse sırf kripto ticareti yapıyorum” diyor ve Kasım ayında 10.000 dolardan fazla çeşitli kripto varlık satın aldığını kanıtlayan bir ekran manzarası paylaşıyor. Birçok token menkul değer olarak kabul edilmedi ve eski SEC yetkilisi Bill Hinman, Bitcoin ve Ethereum’un menkul değer olmadığını halka açık bir halde söyledi. IRS ise, dijital para ünitelerini mülk olarak vergilendiriyor. Bu durum da, birtakım avukatların kripto mülkiyeti üzerindeki menkul değer çeşidi kısıtlamalarla alay etmesine neden oluyor.

Büyük bir hukuk firmasında kripto sahibi olan bir ortak, “Çalışanlarımızın el çantası yahut antika otomobil ticareti yapmadığından emin olmayız” diyor. Ethereum, Bitcoin ve Solana üzere token’lere yatırım yaparak parasını ikiye katladığını söyleyen bir Big Law çalışanı, bir hukuk firmasının neden kripto trade’ini yasaklamak istediğini anlamadığını söylüyor:

Kriptoya ayda 4.000 dolar koyan 25 yaşındakiler kadar agresif değilim. Biraz daha riskten kaçınırım. Ben bir avukatım. Latham kripto trade’ini inceliyor. Lakin Bitcoin yahut Dogecoin için değil.

Avukatlar, hangi altcoin projelerini tercih ediyor?

Latham & Watkins kısa müddet evvel trade siyasetini, tıpkı pay senedi alım satımlarında olduğu üzere, kimi kripto alım satımlarının evvelden onaylanmasını gerektirecek biçimde güncelledi. Firma, değişikliğin “ortakları ve firmayı riskten müdafaaya yardımcı olmak için tasarlandığını” söylüyor. Firma, Elon Musk’ın “Saturday Night Live”da bu mevzuda bir latife yapmasının akabinde, bu yılın başlarında %35 oranında düşen Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin dahil olmak üzere ön onay gerekliliğinden birkaç kripto parayı muaf tutuyor. Avukatlar ayrıyeten Litecoin ve üç Bitcoin alternatifi ile serbestçe trade yapabiliyor: Bitcoin SV, Bitcoin cash ve Bitcoin gold.

Fakat, firmanın siyasetine nazaran, avukatların kripto varlıkları hakkında “kamuya açık olmayan maddi bilgileri” varsa, bu süreçler bile sonlandırılabilir. Örneğin bir avukat, büyük bir kripto borsa müşterisinin makul bir token’de alım satımı etkinleştirmeyi planladığını öğrenirse, token’i erken satın alabilir ve haberler halka açıklandıktan sonra kıymetinin yükselişini izleyebilir.

Kripto’da insider trading savları daha evvel de ortaya çıktı

Kripto para ağ tahlil firması Arkham Intelligence tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, ICP token’lerinin bedeli, mümkün insider’lar tarafından borsalara yapılan bir transfer telaşı nedeniyle, bu yılın başlarında 460 dolardan 29 dolara düştü.

Ayrıyeten insider’ların, ekseriyetle sanatla karşılaştırılan, Non Fungible Token (NFT) satışından kendilerini zenginleştirdikleri söyleniyor. Bu sonbaharda, NFT web sitesi OpenSea’nin bir çalışanı, web sitesinin bunları elde etmek için hangi token’leri tanıtacağı konusundaki erken bilgilerini kullanmakla suçlandı. OpenSea, olayı dış danışmanlar tarafından gözden geçirdikten sonra, çalışanlarının zımnî bilgileri kullanımına ait siyasetlerini “düzelttiğini” söyledi. Bu ayın başlarında, Cahill Gordon & Reindel’deki avukatlar, kripto borsalarını insider trading riskini azaltmak için adımlar atmaya çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.