Alt Coin

Liste Yayınlandı: Bu 55 Altcoin Dolandırıcı Olabilir!

PeckShield, Binance Smart Chain’de (BSC) kuşkulu görünen 55 altcoin projesi hakkında bir ihtar yayınladı. Güvenlik firması, listelenen token’lerin ardındaki grupların sınırsız token basabileceği, hesapları kara listeye alabileceği ve kullanıcıların satışını kısıtlayabileceği konusunda uyardı. Detaylar için Kriptokoin.com okumaya devam ediniz.

PeckShield, kuşkulu BSC altcoin projelerini tespit ediyor

‘Rug Pull’ (halı çekme) süreçleri, son aylarda BSC’de sık görülen bir olay haline geldi. Güvenlik firması PeckShield, BSC’deki 50 potansiyel dolandırıcılık projesinin bir listesini yayınladı.

PeckShield, ‘Rug Pull’ potansiyeli olan 50’den fazla token tespit etti. Topluluk, etkileşime geçmeden evvel aşağıdakilerin farkında olmak isteyebilir: Yönetici sınırsız token basabilir; Yönetici token satışını kısıtlayabilir; Yönetici rastgele bir hesabı kara listeye alabilir.

PeckShield, anonim gruplar tarafından yürütülen 55 erken basamak token’in akıllı kontratlarını tahlil ettikten sonra, yöneticilerin sınırsız token basmasına, hesapları kara listeye almasına ve holder’ların token’lerini satmasını engellemesine müsaade veren makus maksatlı fonksiyonlar tespit etti. Bu nedenle, projelerin yatırımcıları üzerinde kelamda bir ‘Rug Pull’ gerçekleştirebileceği sonucuna vardı. Rug Pull, grupların projeleri terk ettiği yahut borsalarda token sattığı ve yatırımcıların fonlarıyla birlikte ortadan kaybolduğu kripto dolandırıcılıklarını tanımlamak için kullanılan tanınan bir terim.

PeckShield, tespit ettiği altcoin projelerini Perşembe günü bir tweet’te listeledi. Firma, token’ler için akıllı mukavelelerin, kullanıcıların varlıklarını satın alabilecekleri, fakat satamayacakları ve bir ‘honey pot’ (bal küpü) senaryosu yaratacak halde tasarlandığını vurguladı. Bir honey pot düzeneği kullanan token’ler, durumlarını tasfiye edemeyeceklerini anlamadan evvel, daha fazla yatırımcı satın aldıkça tipik olarak paha kazanır. Token yaratıcısı daha sonra halıyı çekebilir ve fonlarla kaçabilir. Birkaç dolandırıcılık projesi, son haftalarda yatırımcıların fonlarını çalmak için bir bal küpü stratejisi benimsedi.

Güzel haber: 55 projenin 54’ünde etkin kullanıcı yahut kilitlenmiş paha yok

PeckShield, BSC’deki takımla yaptığı bir tartışmanın akabinde topluluğu daha erken uyarmaya karar verdiğini söyledi. PeckShield, listelenen token’lerin ortak sıkıntıları nasıl paylaştığını tartışırken şunları söyledi:

Her proje sahibinin yetkisi çok büyüktür ve bu token’lerin birçoklarının çok az satıcısı vardır. Ayrıyeten, PancakeSwap ile etkileşime girerken satış kısıtlanabilir.

Yeterli haber şu ki, belirlenmiş 55 altcoin projesinin 54’ünde faal kullanıcılar yahut bunlara kilitlenmiş paha yok. TRUMP pay senedi sembolünü kullanan bir token, PancakeSwap’ta birtakım on-chain aktiviteye ve yaklaşık 29.500 dolar likiditeye sahip. TRUMP tokeni’nin yaklaşık 271 holder’ı var ve geçen hafta boyunca 144.860 dolar süreç hacmi kaydetti. PeckShield, farklı bir tweet’te BSC kullanıcılarını TRUMP süreçlerine karşı uyardı. Gönderi, proje sahibinin sınırsız token basmasına müsaade verdiği için “yüksek riskli token” olarak tanımladı.

Halı çekme süreçleri, son aylarda BSC kullanıcıları için yinelenen bir sorun oldu. Squid Game’e ek olarak, 2021’de ağda başlatılan ve kullanıcıların milyonlarca dolar kıymetinde fon kaybetmesine neden olan birkaç diğer dolandırıcılık olayı gerçekleşti. En büyük ataklar ortasında, kullanıcılarından sırasıyla 2,4 milyon dolar ve 3,2 milyon dolar çalan TurtleDex ve MetaDAO yer alıyor.

Eğilim 2022’de de devam etti. Güvenlik firması RugDoc Çarşamba günü, ağda Birinci DEX Tekliflerini başlattıktan sonra birden fazla BSC tokeni’nin sağlam kullanıcılara sahip olduğunu bildirdi. BSC birçok berbat niyetli kripto takımına konut sahipliği yapmış olsa da, büyük bir çekişme dalgası görülen tek ağ bu değil. Kripto alanı büyüdükçe, Ethereum benzeri olaylar için bir merkez haline geldi. Son vakitlerde, EtherWrapped isimli anonim bir grup, Ethereum kullanıcılarını uydurma bir Yeni Yıl Arifesi airdrop’u ile cezbetti ve akabinde halıyı çekti ve 30 ETH ile kaçtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.