Kripto Haber

Litecoin Mucidi Skandalı Açıkladı: Gerçekten Çuvalladık!

Dün piyasayı Litecoin vakası ciddi sarstı. Charlie Lee, Litecoin Vakfı’nın yanlış hikayeyi yaymaktan kısmen sorumlu olduğunu itiraf etti.

  • Charlie Lee, Walmart’ın Litecoin kullanmasını öneren sahte bir basın bültenini tartışmak için bu öğleden sonra Bloomberg’de çıktı.
  • Lee, Litecoin Vakfı’nın olaya karıştığını reddetti ve ne kendisinin ne de projenin bundan kâr etmediğini söyledi.
  • Ancak, Litecoin Vakfı’nın hikayeyi yaymadaki tesadüfi rolünün sorumluluğunu üstlendi.

Litecoin mucidi Charlie Lee, dün ortaya çıkan sahte bir basın bültenini tartışmak için Bloomberg TV’de göründü.

Litecoin mucidi Charlie Lee konuştu: Bizim suçumuz yok!

Dün Walmart’ın Litecoin’i ödeme olarak kabul etmeyi planladığını öne süren sahte bir haber yayınlandı. Reuters dahil olmak üzere çeşitli haber kuruluşları arasında hızla haber yayıldı. Daha sonra ise haberin gerçek olmadığı ortaya çıktı. Ancak öğleden sonra bir röportaj sırasında Lee, başlangıçta sahte haberlere kapıldığını söyledi. Lee, Bloomberg muhabiri Emily Chang’a “Vay canına, bu harika… Ve sahte olduğu ortaya çıktı” dedi.

Basın bültenini ilk yayınlayan GlobeNewswire’ın olayı ve failini araştırmak için yetkililerle birlikte çalıştığını açıkladı. Bildirildiğine göre GlobeNewswire, gelecekteki basın bültenlerini gönderenler için daha güçlü kimlik doğrulaması uygulamayı da planlıyor. Lee, projesinin soruşturmada çok az rolü olduğunu söyledi. Lee, “Litecoin Vakfı olarak bizim yapabileceğimiz pek bir şey yok” dedi. Sahte haberlerin hem kripto piyasasında hem de geleneksel hisse senedi ticareti dünyasında sıklıkla yayıldığını ekledi.

LTC kurucusu: Bu sefer gerçekten çuvalladık!

Lee, sahte haberlerin Litecoin Vakfı’na dahil olan bir kişiden gelmediğini iddia etti. Lee “Kesinlikle bizim tarafımızda kimse bunu yapmadı… Bu yüzden bunu inkar edeceğim” dedi. Ayrıca Litecoin Vakfı’nın basın açıklamasından kaynaklanan fiyat artışından fayda sağlamadığını da savundu. Lee, kişisel olarak sadece 20 LTC (3.500 dolar) tuttuğunu açıkladı. Lee ekledi ve “Bu, böyle bir şey yapmak için hiçbir teşvikim olmadığı anlamına geliyor.” dedi.

Lee, Litecoin’in merkezi olmayan bir proje olduğunu, yani herkesin sahte haber gönderme nedeni olabileceğini belirtti. Bu inkarlara rağmen Lee, Litecoin’in sosyal medya hesaplarının sorumluluğunu üstlendi ve bunlardan biri dün yanlışlıkla haberi paylaştı. Kurucu, LTC Vakfı’nın artık Twitter hesabının ne kadar etkili olduğunu anladığını ve gelecekte haberleri daha iyi doğrulayacağını söyledi. Lee, “Yalan haberleri tweet atmamak için çok uğraşıyoruz ve bu sefer gerçekten çuvalladık… Daha çok çalışacağız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.