Kripto Haber

Madenciler Kripto Satışından Etkilenmiyor, Daha Fazla Birleşme ve Satın Alma Bekliyor

ABD Federal Rezervi faiz oranlarını yükseltmeye hazırlanırken, halka açık kripto madencilerinin hisse senetleri, bitcoin ve daha geniş pazardaki son satışların ortasında düştü. Bununla birlikte, sektör katılımcıları sektörün görünümü konusunda iyimser olmaya devam ediyor ve madenciler arasında konsolidasyon potansiyeli görüyor.

Kripto bağlantılı hisse senetleri arasında kripto madencileri, çıkardıkları dijital varlıkların fiyat hareketlerine en çok maruz kalanlar. Bitcoin ve diğer kripto para fiyatlarındaki son katliam göz önüne alındığında, bazı hisse senetleri geçen yılki zirvelerinden bu yana değerlerinin %50’sinden fazlasını kaybetti.

Madencilere yoğun maruz kalan bir borsa yatırım fonu olan Viridi Cleaner Energy Crypto-Madencilik ve Yarı İletken ETF, Kasım zirvesinden bu yana %60’tan fazla düştü. Slayt, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan bitcoin’in fiyatıyla aynı zamana denk geldi ve bir noktada Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana %50’den fazla düştü. Madenciler ve genel piyasa, Çarşamba günkü Fed politika açıklamalarına doğru bir miktar rahatlama gördü.

Daha fazlasını okuyun: Fed Önizlemesi: Faiz Artışları Stabilcoin Talebi Nasıl Teşvik Edebilir?

Ayrıca, yatırımcı hissiyatına hakim olan korkuyla, madencilerin geçen yıl yararlandığı sermayeye erişim, özellikle yakın zamanda halka açılan veya bunu yapmayı planlayan şirketler için bir miktar kurudu. Son zamanlarda, bitcoin madencisi Rhodium Enterprises, şirkete 1 dolara kadar değer veren halka arzını erteledi. 7 milyar, piyasa türbülansı nedeniyle.

Bitcoin madencisi CleanSpark’ın (CLSK) yönetim kurulu başkanı Matthew Schultz, “Öz sermayeye daha bağımlı olan madenciler, piyasalar eskisi kadar yükselişte olmadığı için şimdi zorlanabilir” dedi.

Ayrıca, Bitcoin ağının hash oranı ve zorluğu yakın zamanda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı ve madencilerin işlemleri doğrulamak için ödül kazanmasını zorlaştırdı. Bu arada, madencilerin bilgi işlem gücünün terahash başına günlük gelirinin bir ölçüsü olan hashprice ($/TH/Gün) 0 dolara yakın düştü. Yaklaşık 0 $ olan Kasım zirvesinden 18. Hashrate Endeksinden elde edilen verilere göre 40/TH/gün.

Bununla birlikte, madencilerin çoğu, bitcoin 35.000 $ seviyelerinde gezinirken bile hala sağlıklı karlar elde ettiği için kripto piyasası bozgunundan etkilenmez. Schultz, “Kuzey Amerika’daki endüstriyel ölçekli madencilik operasyonlarının çoğu için bir bitcoin madenciliği maliyetinin bundan çok daha düşük olduğu göz önüne alındığında, mevcut 30 bin dolarlık fiyatın bitcoin madenciliği ekonomisi üzerinde önemli bir etkisi yok” dedi.

Maliyetleri daha yüksek olan madenciler mevcut bitcoin fiyatlarında muhtemelen daha az kar elde ederken, bu karlar hala 2018’de başlayan en son ayı piyasasındaki kadar düşük değil. Bu ayı piyasası sırasında hashprice 0$’lık bir tabana ulaştı. . Dökümhane Madencilik Müdürü Heyet Buloviç’e göre 07/TH/gün. Foundry, CoinDesk’in ana şirketi olan Digital Currency Group’un bir yan kuruluşudur.

“Bu, en yüksek maliyetli madencilerin kârsız hale geldiği ve faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığı ve daha düşük maliyetli madencilerin kârlı bir şekilde çalışmaya devam ettiği denge seviyesi gibi görünüyordu,” dedi.

Ayrıca, halka açık en büyük madencilerden biri olan Marathon Digital’in (MARA) CEO’su Fred Thiel’e göre, son düzeltme önceki büyük satışlardan daha az şiddetli görünüyor. Önceki ayı piyasası döngülerinde, 2013’te bitcoin fiyatında %70’lik bir düşüş ve 2018’de yaklaşık %85’lik bir düşüş vardı. Bunun bir nedeni, mevcut aşağı pazarın kripto bağlantılı hisse senetlerine yatırım yapan daha fazla kurumsal yatırımcıya sahip olmasıdır. Thiel, uzun vadede oynaklığı azalttığını söyledi.

Konsolidasyon

Mühlet olabilmek için uzun süren bir ayı piyasasının piyasaya bazı olumsuz etkileri olacaktır. CleanSpark’tan Schultz, ucuz güce ve daha yeni, daha enerji verimli madencilik bilgisayarlarına erişimi olan madenciler “zirveye çıkabilirken, daha az verimli madenciler biraz acı hissedebilir” dedi.

Böyle bir düşüş döngüsü, yatırımcıların riskli varlıklara olan iştahını da değiştirecek ve halka açık ve halka açık olmayan madencilerin sermayeye erişimini sınırlayacaktır. Marathon’dan Thiel, “Bu ortamda, madencilik alanında belirli bir miktarda konsolidasyon görmeyi beklemeniz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Rekabetin arttığı nispeten genç bir sektörde, genişleme madencilerin kârlı kalmasının anahtarlarından biridir. Bununla birlikte, sermayeye sınırlı erişimle, birleşme ve satın alma, büyüme veya üretim hedeflerini finanse etmek için nakit sıkıntısı çeken madenciler arasında daha belirgin hale gelecektir. Thiel, yeni makineler için siparişleri olan ancak henüz teçhizatlarını konuşlandıramayan madencilerin yanı sıra halihazırda sipariş ettikleri makineler için sermayeye sahip olmayan şirketlerin potansiyel alıcılar için cazip hale gelebileceğini söyledi. .

CleanSpark’tan Schultz, Thiel’in değerlendirmesini yineledi ve “fiyatlar düşük kalırsa, sürdürülebilir bir enerji stratejisine ve uygun enerji satın alma anlaşmalarına sahip olmayan madencileri çevreleyen konsolidasyon görmeyi bekliyoruz. ”

Satın alma fırsatı mı?

Wall Street yatırım bankacılığı şirketi DA Davidson’ın analisti Christopher Brendler bir araştırma notunda, uzun vadeli yatırımcılar için kripto madencilerinin hisselerindeki son düşüşün bir satın alma fırsatı sunabileceğini söyledi.

“Bunu, aşırı acı verici bir oynaklık olmadan kaldıracı ve spekülasyonları azaltan sağlıklı bir düzeltme olarak görüyoruz” diye yazdı. Brendler, yatırımcıların şirketlerin büyüme planlarını nasıl finanse edeceği konusundaki endişelerine rağmen, mevcut değerlemelerinde kripto madenciliği hisse senetlerinin “maddi olarak daha iyi risk/ödül” olduğunu da sözlerine ekledi.

“Büyümeye yatırım yapmaya devam etmek için sermayeye erişim bir endişe olsa da, şimdi altı ay öncesine göre çok daha iyi ve BTC’de kısa vadeli bir toparlanma konusunda iyimseriz” diye ekledi Brendler.

Marathon’dan Thiel, kısa vadeli oynaklığa rağmen madencilik sektörünün ve bir bütün olarak bitcoin’in uzun vadeli beklentisi konusunda benzer şekilde yükselişini sürdürüyor. “Endüstrinin ve bitcoin’in uzun vadeli büyüme beklentileri ve bitcoin’in dünyaya getireceği tüm iyilikler konusunda hala çok iyimserim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.